Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji…
2020-08-14, 09:45 Autor: Joanna Matlak

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]

- Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie przy władzy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa i opolski poseł Porozumienia pytany o zapowiedź białoruskiego MSW dotyczącą wypuszczenia wszystkich zatrzymanych podczas antyrządowych demonstracji na Białorusi.


Nasz gość zwrócił uwagę na sekwencję zdarzeń, która jego zdaniem jest dość przewidywalna. – Najpierw eskalacja przemocy, pokazanie kto tu rządzi, zastraszenie społeczeństwa i okazanie łaski. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na zastraszanie – mówił wiceminister Ociepa.

Marcin Ociepa mówił, że celem Łukaszenki jest pozostanie przy władzy i on, póki co, swój cel osiąga. – W jego interesie jest powrót do spokoju, powrót do status quo – dodał. – Na pewno zależy nam aby to Białorusini byli gospodarzami swojego państwa i Łukaszenka, który się odgraża i oskarża Polskę o inspirację jest błędzie, bo my w ogóle nie jesteśmy zaangażowani w animowanie tych protestów. Nie jesteśmy architektami tego sprzeciwu, dlatego, że jego autorami są Białorusini, którzy stracili cierpliwość do dyktatora, który nimi rządzi.

- Łukaszenka musi pogodzić się z jedną rzeczą: Polska zawsze będzie interesować się Białorusią, bo traktujemy Białorusinów jak braci i siostry – dodał.

Naszego gościa pytaliśmy też o kontrolę poselską Janusza Kowalskiego i Katarzyny Czochary w Urzędzie Marszałkowskim.

- Jeśli marszałek Buła nie ma się czego obawiać, to powinien się cieszyć, że są kontrole bo ma możliwość pokazać w sposób transparentny swoją działalność, uzasadnić decyzje, pokazać szerszy kontekst – stwierdził Ociepa, który przypomnijmy był przez kilka miesięcy radnym sejmiku.

- Zachęcam do wyboru nowego zarządu województwa w konsensusie wszystkich opcji politycznych, bo nie chodzi o to, żeby jakąś opcję odstawiać na bok. My potrzebujemy zarządu zgody regionalnej. Gorąco apeluję by nie tracić czasu tylko spróbować zmienić większość w sejmiku – mówił nasz gość i przypomniał.

Zobacz także

2020-09-19, godz. 08:15 Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem… » więcej 2020-09-18, godz. 09:56 Robert Tistek o partii Kukiz 15 - Jeszcze nie jestem członkiem partii, ale partia jest już zarejestrowana. Przed nami wszystkie czynności wymagane przepisami, musimy się spotkać, wybrać… » więcej 2020-09-17, godz. 09:24 Prof. Aleksander Woźny o 81 rocznicy agresji ZSRR - O ile Niemcy wypowiedzieli układ czyli deklaracje o współpracy wzajemnej i Hitler zrobił to publicznie, tak tutaj doszło do patowej sytuacji – mówił… » więcej 2020-09-16, godz. 09:23 Piotr Paszkiewicz o tym, co się dzieje po lewej stronie sceny politycznej – Dlaczego jakaś grupa ma być bardziej uprzywilejowana od innej? To jest moim zdaniem haniebne – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Paszkiewicz… » więcej 2020-09-15, godz. 08:47 Grzegorz Krukowski o inicjatywie "Piątka dla Zwierząt" Grzegorz Krukowski, przewodniczący Forum Młodych PiS - Jestem entuzjastą „Piątki dla Zwierząt", wychodzi ona z naszej inicjatywy czyli Forum Młodych -… » więcej 2020-09-14, godz. 07:31 Piotr Mielec o kondycji branży turystycznej - Niestety, nie podnieśliśmy się z tego kryzysu, turystyka zagraniczna praktycznie stanęła, wszyscy podróżowali po kraju. Właściciele obiektów noclegowych… » więcej 2020-09-13, godz. 08:35 Anna Tarka o tym, dlaczego uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – Zdarzają się takie przypadki, w których uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – przyznała psycholog Anna Tarka. » więcej 2020-09-12, godz. 08:35 Prof. Elena Jagt–Yazykova o seminarium naukowym „Kiedy Opole było morzem” – Opole było morzem wielokrotnie – uśmiechnęła się prof. Elena Jagt-Yazykova z Uniwersytetu Opolskiego, która organizuje seminarium naukowe właśnie… » więcej 2020-09-11, godz. 10:16 Katarzyna Czochara o poselskiej kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego - Kontrola oczywiście cały czas trwa – podkreśliła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. » więcej 2020-09-10, godz. 10:02 Antoni Konopka o stanowisku PSL w sprawie kontroli poselskiej w UMWO oraz o tegorocznych żniwach – Z wielkiego napompowanego balona zeszło powietrze – powiedział o próbie odwołania marszałka województwa wicemarszałek Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***