Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji…
2020-08-14, 09:45 Autor: Joanna Matlak

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]

- Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie przy władzy - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa i opolski poseł Porozumienia pytany o zapowiedź białoruskiego MSW dotyczącą wypuszczenia wszystkich zatrzymanych podczas antyrządowych demonstracji na Białorusi.


Nasz gość zwrócił uwagę na sekwencję zdarzeń, która jego zdaniem jest dość przewidywalna. – Najpierw eskalacja przemocy, pokazanie kto tu rządzi, zastraszenie społeczeństwa i okazanie łaski. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na zastraszanie – mówił wiceminister Ociepa.

Marcin Ociepa mówił, że celem Łukaszenki jest pozostanie przy władzy i on, póki co, swój cel osiąga. – W jego interesie jest powrót do spokoju, powrót do status quo – dodał. – Na pewno zależy nam aby to Białorusini byli gospodarzami swojego państwa i Łukaszenka, który się odgraża i oskarża Polskę o inspirację jest błędzie, bo my w ogóle nie jesteśmy zaangażowani w animowanie tych protestów. Nie jesteśmy architektami tego sprzeciwu, dlatego, że jego autorami są Białorusini, którzy stracili cierpliwość do dyktatora, który nimi rządzi.

- Łukaszenka musi pogodzić się z jedną rzeczą: Polska zawsze będzie interesować się Białorusią, bo traktujemy Białorusinów jak braci i siostry – dodał.

Naszego gościa pytaliśmy też o kontrolę poselską Janusza Kowalskiego i Katarzyny Czochary w Urzędzie Marszałkowskim.

- Jeśli marszałek Buła nie ma się czego obawiać, to powinien się cieszyć, że są kontrole bo ma możliwość pokazać w sposób transparentny swoją działalność, uzasadnić decyzje, pokazać szerszy kontekst – stwierdził Ociepa, który przypomnijmy był przez kilka miesięcy radnym sejmiku.

- Zachęcam do wyboru nowego zarządu województwa w konsensusie wszystkich opcji politycznych, bo nie chodzi o to, żeby jakąś opcję odstawiać na bok. My potrzebujemy zarządu zgody regionalnej. Gorąco apeluję by nie tracić czasu tylko spróbować zmienić większość w sejmiku – mówił nasz gość i przypomniał.

Zobacz także

2020-09-27, godz. 08:35 Jarosław Duszak o sytuacji ludzi głuchych lub niedosłyszących w Polsce - Pojęcie niedosłyszący jest pojęciem bardzo szerokim – wyjaśnił Jarosław Duszak, wiceprezes Zarządu Oddziału Opolskiego Polskiego Związku Głuchy… » więcej 2020-09-26, godz. 08:20 Anna Stachlińska o tym, kim jest farmaceuta - Na Opolszczyźnie mamy ponad 500 farmaceutów - powiedziała Anna Stachlińska, sekretarz Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu. Kim jest farmaceuta?… » więcej 2020-09-25, godz. 10:33 Prof. Mirosław Lenart o stronie internetowej o Powstańcach Śląskich, która okazała się najciekawszą w 13 Plebiscycie… - Nagroda którą otrzymaliśmy jest bardzo istotnym zwróceniem uwagi na pracę archiwistów – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Mirosław… » więcej 2020-09-24, godz. 08:37 Przemysław Zych o podwyżkach dla pracowników opolskiego MOPR-u Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Na temat podwyżek nie powinniśmy spoglądać tylko przez pryzmat jednej jednostki, bo mamy ich w Opolu 104, a pracowników… » więcej 2020-09-23, godz. 09:34 Tomasz Kostuś o tym, jak patrzy na kryzys w Zjednoczonej Prawicy – Cytując Donalda Tuska, należałoby czekać aż przeciwnik sam się zakiwa, aż sam się przewróci, ale to oczywiście jedna z teorii – mówił w porannej… » więcej 2020-09-22, godz. 09:49 Jerzy Czerwiński o Zjednoczonej Prawicy - Mam nadzieję, że mniejsze partie, które starały się wybić na niezależność nie mając do tego predyspozycji, pójdą po rozum do głowy - powiedział… » więcej 2020-09-21, godz. 08:40 Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia w sejmie - posłuchaj! – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jest też niekomfortowa z puntu widzenia relacji partnerów, bo od dłuższego czasu była mowa o tym, że negocjacje w sprawie… » więcej 2020-09-20, godz. 08:15 Marek Froelich o ustawie "futerkowej" Izby rolnicze przeciwko ustawie "futerkowej" ? Takie stanowisko zaprezentowały politykom. Dlaczego? Wyjaśni nam prezes opolskiej Izby Rolniczej Marek Froeli… » więcej 2020-09-19, godz. 08:15 Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem… » więcej 2020-09-18, godz. 09:56 Robert Tistek o partii Kukiz 15 - Jeszcze nie jestem członkiem partii, ale partia jest już zarejestrowana. Przed nami wszystkie czynności wymagane przepisami, musimy się spotkać, wybrać… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***