Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną…
2020-08-10, 09:19 Autor: Joanna Matlak

Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską

Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską
– Dzisiaj udaję się do OCRG i Urzędu Marszałkowskiego po dokumenty i mam nadzieję, że one na nas czekają – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Katarzyna Czochara, poseł PiS, pytana co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską. Przypomnijmy: w związku z zarzutami prokuratorskimi postawionymi marszałkowi województwa Andrzejowi Bule, parlamentarzyści postanowili sprawdzić działalność Urzędu Marszałkowskiego i podległych mu instytucji.
– Jeśli chodzi o OCRG to te pisma dotyczą umów, doboru osób, które rozpatrują wnioski w ramach różnych programów, a w Urzędzie Marszałkowskim poprosiliśmy o udostępnienie kserokopii dokumentów związanych z funkcjonowaniem Fundacji Rozwoju Śląska – mówiła poseł PiS i dodała, że po ich otrzymaniu wspólnie z wiceministrem Kowalskim i zespołem specjalistów będą je szczegółowo analizować.

– Mamy wiele osób, które znają się na tych obszarach zarówno jeśli chodzi o finansowanie, jak i prawo – dodała Czochara.

Jak wskazał nasz gość, na razie trudno mówić o udostępnieniu wniosków z tej analizy. – To na pewno będzie bardzo obszerny materiał. Na razie ciężko ten termin określić. W trakcie analizowania dokumentów może okazać się, że zawnioskujemy o kolejne, żeby uzupełnić wiedzę. Tydzień, dwa, trzy, trudno w tej chwili określić ramy czasowe – mówiła poseł PiS.

Zdaniem naszego gościa marszałek województwa nie powinien pełnić swojej funkcji. Przypomnijmy, że w jego sprawie nie ma jednak żadnego wyroku i można mówić o domniemaniu niewinności.

– To jest precedens, żeby marszałek województwa opolskiego miał zarzuty prokuratorskie. Proszę mi pokazać w Polsce marszałka, który ma zarzuty i dalej pełni swoją funkcję. My nie wydajemy żadnego wyroku. Ale jest konkretny zarzut: niedopełnienie obowiązków. Prowadzone jest śledztwo. Przecież pan marszałek Andrzej Buła reprezentuje interesy Opolszczyzny nie tylko w naszym kraju, ale również zagranicą, w komisjach europejskich. Osobiście uważam, że to niedopuszczalne – mówiła Katarzyna Czochara.

– Pan marszałek honorowo powinien podać się do dymisji do czasu wyjaśnienia sprawy. Ale widzę, że on nie ma takiej potrzeby, dlatego mu w tym pomożemy – zapewniła poseł PiS.

Zobacz także

2020-09-14, godz. 07:31 Piotr Mielec o kondycji branży turystycznej - Niestety, nie podnieśliśmy się z tego kryzysu, turystyka zagraniczna praktycznie stanęła, wszyscy podróżowali po kraju. Właściciele obiektów noclegowych… » więcej 2020-09-13, godz. 08:35 Anna Tarka o tym, dlaczego uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – Zdarzają się takie przypadki, w których uczniowie nie mają ochoty na powrót do szkoły – przyznała psycholog Anna Tarka. » więcej 2020-09-12, godz. 08:35 Prof. Elena Jagt–Yazykova o seminarium naukowym „Kiedy Opole było morzem” – Opole było morzem wielokrotnie – uśmiechnęła się prof. Elena Jagt-Yazykova z Uniwersytetu Opolskiego, która organizuje seminarium naukowe właśnie… » więcej 2020-09-11, godz. 10:16 Katarzyna Czochara o poselskiej kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego - Kontrola oczywiście cały czas trwa – podkreśliła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. » więcej 2020-09-10, godz. 10:02 Antoni Konopka o stanowisku PSL w sprawie kontroli poselskiej w UMWO oraz o tegorocznych żniwach – Z wielkiego napompowanego balona zeszło powietrze – powiedział o próbie odwołania marszałka województwa wicemarszałek Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa… » więcej 2020-09-09, godz. 11:15 Szymon Ogłaza o tym, dlaczego radni prawicy ponieśli wczoraj porażkę – Mam nadzieję, że rozsądek jednak zwycięży, radni prawicy ponieśli wczoraj porażkę. To jest strata czasu dla sejmiku – mówił w porannej rozmowie… » więcej 2020-09-08, godz. 08:56 Tomasz Gabor o marszałku województwa i wizerunku urzędu - Matematycznie licząc niekoniecznie się uda, bo jest nas 10 radnych, ale liczymy na szable 20 radnych z koalicji rządzącej. Myślę, że dla dobra sprawy… » więcej 2020-09-07, godz. 07:50 Roman Kolek o przepisach i strategii opolskich szpitali na walkę z koronawirusem - Jest bezpiecznie, bo szpitale zaopatrzyły się dzięki własnym środkom ale i pieniądzom europejskim - mówił w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek… » więcej 2020-09-06, godz. 08:20 Dr Rafał Parvi o nowych miejscach pracy i najbliższej zmechanizowanej przyszłości w gospodarce - W najbliższych latach w Unii Europejskiej potrzebnych będzie około 500 tysięcy fachowców od obsługi dronów - przyznał dr Rafał Parvi, ekonomista z… » więcej 2020-09-05, godz. 08:20 Ksiądz Arnold Drechsler o dobroczynności i o tym, jak mądrze pomagać potrzebującym - Dobroczynność oznacza dobro czynić – powiedział ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***