Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na…
2020-07-30, 08:52 Autor: Witold Żurawicki

Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel

Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel
– W latach 60., 70. zaczęliśmy montować na potęgę piece opalane węglem, a teraz ponosimy tego skutki – powiedział Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
W efekcie zanieczyszczenie naszego powietrza jest spore. I nie ma co ukrywać – w najbliższych latach sytuacja nie ulegnie znacznej poprawie.

– Ogrzewanie indywidualne i transport – to dwa główne źródła zanieczyszczenia powietrza – ocenił Manfred Grabelus.

Każda z tych dziedzin z zanieczyszczeniami radzi sobie w różny sposób. Transport – poprzez coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin. Sęk w tym, że mnóstwo starych aut poruszających się po naszych drogach norm nie spełnia. Natomiast jeśli chodzi o ogrzewanie indywidualne, to w grę wchodzi wymiana pieców węglowych na ekologiczne. Jednak na przykład wymianę pieców na olejowe wstrzymała podwyżka cen oleju opałowego. Zaś wielu z nas w swoich piecach węglowych spala nie tylko węgiel – często śmieci. Na dodatek znacznie obniżyła się jakość np. ekogroszku.

Jest kilka programów zmierzających do poprawy powietrza – głównie poprzez wymianę pieców. Tak gminnych jak i centralnych, dofinansowanych z budżetu państwa, ewentualnie z funduszy UE. Samorząd przygotował Program Ochrony Powietrza, w którym oszacowano, że wymiana wszystkich tzw. kopciuchów, czyli nieekologicznych pieców starszej generacji kosztowałaby w regionie 1 miliard 100 milionów złotych.

Zobacz także

2020-08-27, godz. 08:58 Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina - Fundacja powstała formalnie na początku roku i ona rozpoczęła działalność tak naprawdę… » więcej 2020-08-26, godz. 09:00 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu w rozmowie "W cztery oczy" - Jeśliby podsumować te dane zbiorczo, to budżety jednostek samorządu terytorialnego zamknęły się w 2019 roku deficytem, który wyniósł 113 mln złotych… » więcej 2020-08-25, godz. 09:46 Mirosław Śnigórski o przygotowaniach do nowego roku szkolnego w czasach pandemii Mirosław Śnigórski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu - Absolutnie nie jesteśmy przygotowani na przyjęcie uczniów, ponieważ mamy być przygotowani… » więcej 2020-08-24, godz. 10:35 Antoni Konopka w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Mamy prawie 650 projektów z całego województwa i to ważne, żeby uwzględnić potrzeby nie tylko samorządów, ale też jednostek, gmin, Wód Polskich czy… » więcej 2020-08-23, godz. 09:02 Robert Walczak o wędkowaniu na Opolszczyźnie - Większość gatunków ryb popularnych żyjących w naszych wodach nie ma obecnie okresów ochronnych, więc można teraz łowić wszystko - poinformował Robert… » więcej 2020-08-22, godz. 09:02 Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili podczas upałów Starajmy się - Jeśli jest bardzo gorąco to nasze zwierzątka są w gorszej sytuacji od nas - stwierdził lekarz weterynarii dr Stanisław Firlik. » więcej 2020-08-21, godz. 08:34 Michał Siek o nauce w koronawirusowej rzeczywistości - Jestem po spotkaniu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a dzisiaj rozpoczynamy naszą trasę i spotkania, dziś Kluczbork i Olesno - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej 2020-08-18, godz. 09:54 Beniamin Godyla o podwyżkach dla posłów, senatorów, ministrów, prezydenta i Pierwszej Damy - Wszystko działo się w ekspresowym tempie. Mieliśmy posiedzenie od wtorku do czwartku, wiedzieliśmy, że coś ma być na ten temat ustalane, ale nikt nie… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***