Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach…
2020-07-26, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych

Janusz Kubicki gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" (26.07.2020)
- Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku książek w tej materii.

Podał kilka kontrowersyjnych faktów z naszej historii. Na przykład z bitwy pod Grunwaldem, gdzie Krzyżaków na otwartym polu w pełnym słońcu przetrzymano aż do południa, gdy zwyczajowo bitwy rozpoczynano o świecie. Król Władysław Jagiełło, aby zmęczyć wroga, przed bitwą zarządził aż trzy msze święte...
Inną ciekawostką z tej bitwy jest to, że po wygranej nasz król zarządził trzydniowe uroczystości. W ich trakcie nie skąpiono mięs, ale przede wszystkim okowity. W efekcie, gdy wreszcie polskie wojska ruszyły pod Malbork – Krzyżacy zdołali już przygotować obronę. Na dodatek nasi wojowie zmęczeni świętowaniem wygranej, nie bardzo palili się do ataku.

Doktor Janusz Kubicki zgodnie ze swoją wiedzą medyczną, prześledził też prokreację i historię chorób wielu rodów królewskich. Barwnie opisuje to w swoich opracowaniach.

Nasz gość od lat poznaje też motyle. W swoich kilku gablotach ma okazy niemal wszystkich gatunków występujących w Polsce. Ale ostatnią jego pasją są autografy. Dysponuje podpisami znamienitych sportowców (np. FC Barcelony i Realu Madryt) oraz polityków, w tym polskiej pary prezydenckiej.

Zobacz także

2020-08-28, godz. 08:46 Dorota Koncewicz o inwestycjach w gminie Niemodlin - Starostwo opolskie wsparło nas kwotą 50 tys. złotych i tutaj już umowa została podpisana, ale też marszałek województwa odpowiedział na nasz apel i… » więcej 2020-08-27, godz. 08:58 Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina - Fundacja powstała formalnie na początku roku i ona rozpoczęła działalność tak naprawdę… » więcej 2020-08-26, godz. 09:00 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu w rozmowie "W cztery oczy" - Jeśliby podsumować te dane zbiorczo, to budżety jednostek samorządu terytorialnego zamknęły się w 2019 roku deficytem, który wyniósł 113 mln złotych… » więcej 2020-08-25, godz. 09:46 Mirosław Śnigórski o przygotowaniach do nowego roku szkolnego w czasach pandemii Mirosław Śnigórski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu - Absolutnie nie jesteśmy przygotowani na przyjęcie uczniów, ponieważ mamy być przygotowani… » więcej 2020-08-24, godz. 10:35 Antoni Konopka w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Mamy prawie 650 projektów z całego województwa i to ważne, żeby uwzględnić potrzeby nie tylko samorządów, ale też jednostek, gmin, Wód Polskich czy… » więcej 2020-08-23, godz. 09:02 Robert Walczak o wędkowaniu na Opolszczyźnie - Większość gatunków ryb popularnych żyjących w naszych wodach nie ma obecnie okresów ochronnych, więc można teraz łowić wszystko - poinformował Robert… » więcej 2020-08-22, godz. 09:02 Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili podczas upałów Starajmy się - Jeśli jest bardzo gorąco to nasze zwierzątka są w gorszej sytuacji od nas - stwierdził lekarz weterynarii dr Stanisław Firlik. » więcej 2020-08-21, godz. 08:34 Michał Siek o nauce w koronawirusowej rzeczywistości - Jestem po spotkaniu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a dzisiaj rozpoczynamy naszą trasę i spotkania, dziś Kluczbork i Olesno - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***