Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach…
2020-07-26, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych

Janusz Kubicki gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" (26.07.2020)
- Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku książek w tej materii.

Podał kilka kontrowersyjnych faktów z naszej historii. Na przykład z bitwy pod Grunwaldem, gdzie Krzyżaków na otwartym polu w pełnym słońcu przetrzymano aż do południa, gdy zwyczajowo bitwy rozpoczynano o świecie. Król Władysław Jagiełło, aby zmęczyć wroga, przed bitwą zarządził aż trzy msze święte...
Inną ciekawostką z tej bitwy jest to, że po wygranej nasz król zarządził trzydniowe uroczystości. W ich trakcie nie skąpiono mięs, ale przede wszystkim okowity. W efekcie, gdy wreszcie polskie wojska ruszyły pod Malbork – Krzyżacy zdołali już przygotować obronę. Na dodatek nasi wojowie zmęczeni świętowaniem wygranej, nie bardzo palili się do ataku.

Doktor Janusz Kubicki zgodnie ze swoją wiedzą medyczną, prześledził też prokreację i historię chorób wielu rodów królewskich. Barwnie opisuje to w swoich opracowaniach.

Nasz gość od lat poznaje też motyle. W swoich kilku gablotach ma okazy niemal wszystkich gatunków występujących w Polsce. Ale ostatnią jego pasją są autografy. Dysponuje podpisami znamienitych sportowców (np. FC Barcelony i Realu Madryt) oraz polityków, w tym polskiej pary prezydenckiej.

Zobacz także

2020-09-07, godz. 07:50 Roman Kolek o przepisach i strategii opolskich szpitali na walkę z koronawirusem - Jest bezpiecznie, bo szpitale zaopatrzyły się dzięki własnym środkom ale i pieniądzom europejskim - mówił w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek… » więcej 2020-09-06, godz. 08:20 Dr Rafał Parvi o nowych miejscach pracy i najbliższej zmechanizowanej przyszłości w gospodarce - W najbliższych latach w Unii Europejskiej potrzebnych będzie około 500 tysięcy fachowców od obsługi dronów - przyznał dr Rafał Parvi, ekonomista z… » więcej 2020-09-05, godz. 08:20 Ksiądz Arnold Drechsler o dobroczynności i o tym, jak mądrze pomagać potrzebującym - Dobroczynność oznacza dobro czynić – powiedział ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2020-09-04, godz. 08:52 Mateusz Magdziarz o jesiennej ramówce TVP3 Opole - Telewizja się zmieniła, ten dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej to standardowy dostęp, ale jesteśmy też dostępni w internecie, jest strona internetowa… » więcej 2020-09-03, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o dodatkowym zasiłku opiekuńczym - Między marcem a lipcem, kiedy rodzice uznali, że nie będą posyłać dziecka do szkoły, mimo tego, że szkoła funkcjonuje, to mogli o taki zasiłek wystąpił… » więcej 2020-09-02, godz. 09:26 Michał Siek o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w szkołach oraz o lekcjach w dobie pandemii - Pewnie będą sytuacje że gdzieś uczniowie będą zakażeni, ale nie ma co popadać w jakąś panikę – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-09-01, godz. 08:24 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej - To jest zawsze dobre pytanie gdzie zaczęła się II wojna światowa, a to nie ma chyba większego znaczenia. Sprawa Wielunia pojawiła się w latach 70. i godzina… » więcej 2020-08-31, godz. 09:44 Cecylia Gonet o 40-leciu porozumień sierpniowych – Ja zapisałam się w 1980 roku, ale byłam szeregowym członkiem związku, nie byłam wtedy działaczem. Pamiętam jednak to, co opowiadali mi koledzy i był… » więcej 2020-08-30, godz. 08:20 Sierż. sztab. Przemysław Kędzior i asp. Błażej Sołtys o osobach zaginionych, poszukiwaniach i efektach poszukiwa… Aspirant Błażej Sołtys i sierżant sztabowy Przemysław Kędzior z opolskiej Policji o osobach zaginionych, poszukiwaniach i efektach poszukiwań » więcej 2020-08-29, godz. 08:40 Beata Szpakowska o pracy strażnika miejskiego - Nasza straż liczy sobie niespełna 30 lat – przypomniała Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu. W sobotę 29 sierpnia strażnicy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***