Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu…
2020-07-21, 08:41 Autor: Witold Żurawicki

Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu na dar życia, sposobach oddawania krwi i osocza

Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o wakacyjnym zapotrzebowaniu na oddawanie krwi
- Okres wakacji to kres wyjątkowy dla nas - przyznała dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

Dlaczego? Zawsze w okresie kanikuły jest wzmożony popyt na krew. Przede wszystkim dlatego, że dawcy też mają wakacje a także z powodu częstszych wypadków drogowych. Poza tym w tym roku doszedł czas pandemii, który rzecz jasna nie pomaga w zbiórce krwi. Na dodatek niedawno pełną parą ruszyły zabiegi szpitalne, więc popyt jest jeszcze większy.
Obecnie największe zapotrzebowanie jest na krew grupy 0 RH „plus” i 0 RH „minus”. Obserwuje się również zwiększone zapotrzebowanie na grupę AA „minus”.

Dawcą krwi może być osoba pełnoletnia, ciesząca się dobrym stanem zdrowia. Taka osoba zgłasza się z dowodem osobistym do punktu pobrań i tam przechodzi kwalifikację lekarską. Aktualnie w czasach epidemii obowiązuje dawców jeszcze tak zwana preselekcja.

- Przeprowadzamy wywiad epidemiologiczny dotyczący ewentualnych kontaktów z osobami, które były podejrzane o zakażenie SARS, ewentualnie dowiadujemy się, czy nie są to osoby, które wróciły w ostatnich dniach z zagranicy – tłumaczy Iwona Rajca-Biernacka. W przypadku takich osób obowiązuje nadal 14 –dniowy okres dyskwalifikacji.

W naszym regionie mieliśmy około 10 przypadków oddania osocza przez ozdrowieńców z COVID - 19. Takie osoby dokumentują swoje zakażenie i wyleczenie. Muszą spełnić kryteria, jakie spełnić muszą krwiodawcy. Pobrania osocza dokonuje się za pomocą specjalnego aparatu. Oczywiście – podobnie jak pobranie krwi – jest to zabieg bezbolesny.

Zobacz także

2020-08-27, godz. 08:58 Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina - Fundacja powstała formalnie na początku roku i ona rozpoczęła działalność tak naprawdę… » więcej 2020-08-26, godz. 09:00 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu w rozmowie "W cztery oczy" - Jeśliby podsumować te dane zbiorczo, to budżety jednostek samorządu terytorialnego zamknęły się w 2019 roku deficytem, który wyniósł 113 mln złotych… » więcej 2020-08-25, godz. 09:46 Mirosław Śnigórski o przygotowaniach do nowego roku szkolnego w czasach pandemii Mirosław Śnigórski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu - Absolutnie nie jesteśmy przygotowani na przyjęcie uczniów, ponieważ mamy być przygotowani… » więcej 2020-08-24, godz. 10:35 Antoni Konopka w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Mamy prawie 650 projektów z całego województwa i to ważne, żeby uwzględnić potrzeby nie tylko samorządów, ale też jednostek, gmin, Wód Polskich czy… » więcej 2020-08-23, godz. 09:02 Robert Walczak o wędkowaniu na Opolszczyźnie - Większość gatunków ryb popularnych żyjących w naszych wodach nie ma obecnie okresów ochronnych, więc można teraz łowić wszystko - poinformował Robert… » więcej 2020-08-22, godz. 09:02 Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili podczas upałów Starajmy się - Jeśli jest bardzo gorąco to nasze zwierzątka są w gorszej sytuacji od nas - stwierdził lekarz weterynarii dr Stanisław Firlik. » więcej 2020-08-21, godz. 08:34 Michał Siek o nauce w koronawirusowej rzeczywistości - Jestem po spotkaniu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a dzisiaj rozpoczynamy naszą trasę i spotkania, dziś Kluczbork i Olesno - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej 2020-08-18, godz. 09:54 Beniamin Godyla o podwyżkach dla posłów, senatorów, ministrów, prezydenta i Pierwszej Damy - Wszystko działo się w ekspresowym tempie. Mieliśmy posiedzenie od wtorku do czwartku, wiedzieliśmy, że coś ma być na ten temat ustalane, ale nikt nie… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***