Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Grzegorz Rippel o kradzieży danych i handlu inf…
2020-07-11, 08:25 Autor: Witold Żurawicki

Grzegorz Rippel o kradzieży danych i handlu informacjami

Grzegorz Rippel o kradzieży danych i handlu informacjami
– Generalnie chodzi o obszar cennych informacji, głównie dla biznesu – powiedział Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.
Wchodzą w grę informacje handlowe od klientów, o klientach, oferentach, przetargach, zasobach osobowych i materiałowych.

– To jest bez wątpienia duży szary wycinek naszej aktywności gospodarczej. Często niedoszacowany – przyznał nasz gość określając wielkość sfery handlu danymi.

Grzegorz Rippel zastrzegł, że wielu pracodawców nie docenia tej sfery aktywności zawodowych złodziei danych, ale też podwładnych. Często pracownicy – zwłaszcza przed zmianą pracy – pozyskują szereg informacji, które staną się ich kartą przetargową przy zawieraniu nowego stosunku pracy.

I nie chodzi tutaj tylko o pracowników wyższego szczebla, choć z wiadomych względów znają oni znacznie więcej tajemnic przedsiębiorstwa. Równie często szeregowi robotnicy zdobywają informacje o urządzeniach i maszynach wykorzystywanych w firmie, surowcach czy też wyrobach. To też dane wrażliwe, za które ktoś – najpewniej konkurencja – chętnie zapłaci.

Do gromadzenia danych dzisiaj wystarczy jakikolwiek nośnik elektroniczny. Ale można się obyć bez elektroniki – najlepszym nośnikiem jest ludzki mózg.

Zobacz także

2020-08-31, godz. 09:44 Cecylia Gonet o 40-leciu porozumień sierpniowych – Ja zapisałam się w 1980 roku, ale byłam szeregowym członkiem związku, nie byłam wtedy działaczem. Pamiętam jednak to, co opowiadali mi koledzy i był… » więcej 2020-08-30, godz. 08:20 Sierż. sztab. Przemysław Kędzior i asp. Błażej Sołtys o osobach zaginionych, poszukiwaniach i efektach poszukiwa… Aspirant Błażej Sołtys i sierżant sztabowy Przemysław Kędzior z opolskiej Policji o osobach zaginionych, poszukiwaniach i efektach poszukiwań » więcej 2020-08-29, godz. 08:40 Beata Szpakowska o pracy strażnika miejskiego - Nasza straż liczy sobie niespełna 30 lat – przypomniała Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu. W sobotę 29 sierpnia strażnicy… » więcej 2020-08-28, godz. 08:46 Dorota Koncewicz o inwestycjach w gminie Niemodlin - Starostwo opolskie wsparło nas kwotą 50 tys. złotych i tutaj już umowa została podpisana, ale też marszałek województwa odpowiedział na nasz apel i… » więcej 2020-08-27, godz. 08:58 Agnieszka Rybka i Iwona Kirstein o działalności fundacji imienia Romana Kirsteina Iwona Kirstein i Agnieszka Rybka z fundacji imienia Romana Kirsteina - Fundacja powstała formalnie na początku roku i ona rozpoczęła działalność tak naprawdę… » więcej 2020-08-26, godz. 09:00 Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu w rozmowie "W cztery oczy" - Jeśliby podsumować te dane zbiorczo, to budżety jednostek samorządu terytorialnego zamknęły się w 2019 roku deficytem, który wyniósł 113 mln złotych… » więcej 2020-08-25, godz. 09:46 Mirosław Śnigórski o przygotowaniach do nowego roku szkolnego w czasach pandemii Mirosław Śnigórski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu - Absolutnie nie jesteśmy przygotowani na przyjęcie uczniów, ponieważ mamy być przygotowani… » więcej 2020-08-24, godz. 10:35 Antoni Konopka w porannej rozmowie "W cztery oczy" - Mamy prawie 650 projektów z całego województwa i to ważne, żeby uwzględnić potrzeby nie tylko samorządów, ale też jednostek, gmin, Wód Polskich czy… » więcej 2020-08-23, godz. 09:02 Robert Walczak o wędkowaniu na Opolszczyźnie - Większość gatunków ryb popularnych żyjących w naszych wodach nie ma obecnie okresów ochronnych, więc można teraz łowić wszystko - poinformował Robert… » więcej 2020-08-22, godz. 09:02 Stanisław Firlik o właściwej opiece naszych pupili podczas upałów Starajmy się - Jeśli jest bardzo gorąco to nasze zwierzątka są w gorszej sytuacji od nas - stwierdził lekarz weterynarii dr Stanisław Firlik. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***