Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Grzegorz Rippel o kradzieży danych i handlu inf…
2020-07-11, 08:25 Autor: Witold Żurawicki

Grzegorz Rippel o kradzieży danych i handlu informacjami

Grzegorz Rippel o kradzieży danych i handlu informacjami
– Generalnie chodzi o obszar cennych informacji, głównie dla biznesu – powiedział Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.
Wchodzą w grę informacje handlowe od klientów, o klientach, oferentach, przetargach, zasobach osobowych i materiałowych.

– To jest bez wątpienia duży szary wycinek naszej aktywności gospodarczej. Często niedoszacowany – przyznał nasz gość określając wielkość sfery handlu danymi.

Grzegorz Rippel zastrzegł, że wielu pracodawców nie docenia tej sfery aktywności zawodowych złodziei danych, ale też podwładnych. Często pracownicy – zwłaszcza przed zmianą pracy – pozyskują szereg informacji, które staną się ich kartą przetargową przy zawieraniu nowego stosunku pracy.

I nie chodzi tutaj tylko o pracowników wyższego szczebla, choć z wiadomych względów znają oni znacznie więcej tajemnic przedsiębiorstwa. Równie często szeregowi robotnicy zdobywają informacje o urządzeniach i maszynach wykorzystywanych w firmie, surowcach czy też wyrobach. To też dane wrażliwe, za które ktoś – najpewniej konkurencja – chętnie zapłaci.

Do gromadzenia danych dzisiaj wystarczy jakikolwiek nośnik elektroniczny. Ale można się obyć bez elektroniki – najlepszym nośnikiem jest ludzki mózg.

Zobacz także

2020-09-06, godz. 08:20 Dr Rafał Parvi o nowych miejscach pracy i najbliższej zmechanizowanej przyszłości w gospodarce - W najbliższych latach w Unii Europejskiej potrzebnych będzie około 500 tysięcy fachowców od obsługi dronów - przyznał dr Rafał Parvi, ekonomista z… » więcej 2020-09-05, godz. 08:20 Ksiądz Arnold Drechsler o dobroczynności i o tym, jak mądrze pomagać potrzebującym - Dobroczynność oznacza dobro czynić – powiedział ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2020-09-04, godz. 08:52 Mateusz Magdziarz o jesiennej ramówce TVP3 Opole - Telewizja się zmieniła, ten dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej to standardowy dostęp, ale jesteśmy też dostępni w internecie, jest strona internetowa… » więcej 2020-09-03, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o dodatkowym zasiłku opiekuńczym - Między marcem a lipcem, kiedy rodzice uznali, że nie będą posyłać dziecka do szkoły, mimo tego, że szkoła funkcjonuje, to mogli o taki zasiłek wystąpił… » więcej 2020-09-02, godz. 09:26 Michał Siek o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w szkołach oraz o lekcjach w dobie pandemii - Pewnie będą sytuacje że gdzieś uczniowie będą zakażeni, ale nie ma co popadać w jakąś panikę – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-09-01, godz. 08:24 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu II Wojny Światowej - To jest zawsze dobre pytanie gdzie zaczęła się II wojna światowa, a to nie ma chyba większego znaczenia. Sprawa Wielunia pojawiła się w latach 70. i godzina… » więcej 2020-08-31, godz. 09:44 Cecylia Gonet o 40-leciu porozumień sierpniowych – Ja zapisałam się w 1980 roku, ale byłam szeregowym członkiem związku, nie byłam wtedy działaczem. Pamiętam jednak to, co opowiadali mi koledzy i był… » więcej 2020-08-30, godz. 08:20 Sierż. sztab. Przemysław Kędzior i asp. Błażej Sołtys o osobach zaginionych, poszukiwaniach i efektach poszukiwa… Aspirant Błażej Sołtys i sierżant sztabowy Przemysław Kędzior z opolskiej Policji o osobach zaginionych, poszukiwaniach i efektach poszukiwań » więcej 2020-08-29, godz. 08:40 Beata Szpakowska o pracy strażnika miejskiego - Nasza straż liczy sobie niespełna 30 lat – przypomniała Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu. W sobotę 29 sierpnia strażnicy… » więcej 2020-08-28, godz. 08:46 Dorota Koncewicz o inwestycjach w gminie Niemodlin - Starostwo opolskie wsparło nas kwotą 50 tys. złotych i tutaj już umowa została podpisana, ale też marszałek województwa odpowiedział na nasz apel i… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***