Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup…
2020-07-06, 10:03 Autor: Joanna Matlak

Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów prezydenckich

Rafał Tkacz o przygotowaniach do II tury wyborów prezydenckich
- Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia można odbierać do piątku - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.
Z naszym gościem rozmawialiśmy m.in. o frekwencji, która w I turze wyborów pozytywnie nas zaskoczyła. Przypomnijmy, że frekwencja w I turze wyborów w kraju sięgnęła poziomu 64,5 %, a na Opolszczyźnie 56,6 % i oceniana jest jako wysoka.

- Ci, którzy dopisują się do spisu wyborców, głosują w innym miejscu niż wskazywałby na to adres zameldowania. Natomiast ci, którzy odbierają zaświadczenia, mogą głosować w dowolnym lokalu w kraju i za granicą – mówił dyrektor Tkacz i dodał, że w przypadku głosowania za granicą istnieje mały znak zapytania. - Są kraje w których głosuje się tylko korespondencyjnie więc ten termin n już upłynął – zaznaczył.

Jeżeli już dopisaliśmy się do spisu wyborców, nie musimy się dopisywać drugi raz, a nawet nie możemy. – Istnieje zasada, że można dopisać się tylko do jednego spisu w czasie wyborów, a te wybory są traktowane łącznie, jako jedna akcja wyborcza – mówił nasz gość.

- Najbezpieczniejszym wyjściem jest pobranie zaświadczenia, bo mamy tutaj prawo decydowania w ostatniej chwili, bo nie jesteśmy związani żadnym spisem wyborców i nie musimy się martwić czy zdążymy dojechać w określonym czasie (od 7.00 do 21.00 kiedy trwa głosowania w lokalu), możemy zatrzymać się gdzieś na trasie, gdzie zobaczymy lokale i flagi i tam zagłosować – powiedział nasz gość.

Dyrektor Tkacz zwrócił uwagę na błędy popełniane w przypadku głosowania korespondencyjnego. Przypomnijmy, ze wyborca otrzymuje pakiet do głosowania, który zawiera: kartę do głosowania, kopertę na kartę, oświadczenie o tajnym i osobistym głosowaniu i dużą kopertę do której wkładamy wymienione dokumenty i która ma trafić do obwodowej komisji wyborczej.

– Przede wszystkim czytajmy instrukcję. Zdarza się, że karta do głosowania wkładana jest do koperty na kartę i ta właśnie koperta jest wrzucona bezpośrednio do skrzynki pocztowej – mówił nasz gość i dodał, że to błąd, ponieważ poczta nie może takiej koperty skierować do odpowiedniego obwodu.

- Niestety, wtedy nasz głos nie jest brany pod uwagę - zaznaczył nasz gość.

Zobacz także

2020-08-21, godz. 08:34 Michał Siek o nauce w koronawirusowej rzeczywistości - Jestem po spotkaniu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a dzisiaj rozpoczynamy naszą trasę i spotkania, dziś Kluczbork i Olesno - powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej 2020-08-18, godz. 09:54 Beniamin Godyla o podwyżkach dla posłów, senatorów, ministrów, prezydenta i Pierwszej Damy - Wszystko działo się w ekspresowym tempie. Mieliśmy posiedzenie od wtorku do czwartku, wiedzieliśmy, że coś ma być na ten temat ustalane, ale nikt nie… » więcej 2020-08-17, godz. 09:41 Marek Kawa o wyjątkowej nazwie dla mostu na ulicy Niemodlińskiej - To jest skromny wkład radnych Opola, środowiska prawicowego i Forum Młodych PiS, którzy jako mieszkańcy Zaodrza wyszli z tą propozycją a my to sformalizowaliśmy… » więcej 2020-08-16, godz. 08:30 Poranna rozmowa z Moniką Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu - Zachęcamy wszystkich rolników, aby spisali się sami przez internet - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu. Spis zacznie się 1… » więcej 2020-08-15, godz. 08:30 Dr Tomasz Greniuch o przebiegu Bitwy Warszawskiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy - Wszyscy zdawali sobie sprawę z barbarzyństwa płynącego ze wschodu - powiedział dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2020-08-14, godz. 09:45 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu - Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie… » więcej 2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej 2020-08-12, godz. 08:44 Michał Maliński o sytuacji na Białorusi - W naszym interesie nie jest destabilizacja państwa białoruskiego, to jest nasz sąsiad, który jest silnie skoligacony z Rosją, ale to wciąż niepodległe… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***