Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo…
2020-07-04, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku

Joanna Wawrzyniak [fot. archiwum prywatne]
Joanna Wawrzyniak [fot. archiwum prywatne]
- Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda psychicznie.


O ile istnieje definicja starości fizycznej, to nie ma reguły na starość psychiczną. Wszystko zależy od trybu życia, nastawienia, psyche danej osoby. Od tych czynników zależy jak funkcjonujemy w społeczeństwie. Prawda jest taka, że osoba starsza metrykalnie – może być młoda psychicznie. Mówimy o nich na przykład, że są młode duchem.
Z drugiej strony można być metrykalnie młodym, a jednocześnie wewnętrznie tak ukształtowanym, kultywującym najgorsze cechy psychiki, że niemal mentalnie starcem. Mówimy wtedy na przykład o trzydziestoletnich staruszkach.

- Mózg należy traktować jak mięsień, trzeba go używać – zastrzegł nasz gość. To recepta na długą sprawność intelektualną. A więc nie patrząc na pesel czytajmy, chłońmy ciekawostki świata, wytężajmy umysł w różnego rodzaju rozrywkach, ale jednocześnie starajmy się – o ile to tylko możliwe – uprawiać jakieś sporty, a przynajmniej być aktywnym fizycznie.

Medycyna podniosła wiek starości, gdyż po prostu żyjemy dłużej, w większym komforcie, umiemy wyleczyć wiele schorzeń. Jednak właśnie nastawienie psychiczne determinuje nasze samopoczucie. Czy czujemy się już staro, czy też jeszcze nie. Dlatego unikajmy dyskusji, w których dominuje narzekanie, opowiadanie o chorobach, permanentna krytyka otaczającej nas rzeczywistości, czyli tak zwane dołowanie. No i trzeba wyjść do ludzi, bo izolacja, samotność nikomu nie służy. Bez względu na wiek.

Zobacz także

2021-05-16, godz. 08:30 Piotr Metz o koncercie upamiętniającym III Powstanie Śląskie "Moja ziemio wyśniona" to tytuł koncertu, który zabrzmi wieczorem w opolskim amfiteatrze z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. - Zagrają w… » więcej 2021-05-15, godz. 08:30 Hanna Sterniuk-Mościcka o możliwości samospisu przez internet i informacjach dotyczących loterii - Mamy 45 dzień spisu powszechnego, na Opolszczyźnie spisało się niewiele ponad 15 procent mieszkańców - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy"… » więcej 2021-05-09, godz. 08:19 Tobiasz Nykamowicz o tym, czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom Czy Opolszczyzna jest przyjazna rowerzystom? Jak rozwijać sieć tras rowerowych w naszym regionie? O tym rozmawialiśmy z Tobiaszem Nykamowiczem, inżynierem… » więcej 2021-05-08, godz. 08:18 Piotr Mielec o tym, czy branża turystyczna jest w stanie odrobić straty po lockdownie Od dziś działalność wznawiają hotele, a w kolejnych tygodniach harmonogram luzowania obostrzeń zakłada odmrażanie restauracji i sfer fitness. Czy lato… » więcej 2021-05-03, godz. 08:30 Dr Bartosz Kuświk o wybuchu III powstania śląskiego W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku doszło do wybuchu III powstania śląskiego. Jak wyglądał poranek powstańców? Jakie były poszczególne fazy powstania? O tym… » więcej 2021-05-02, godz. 08:30 Jerzy Czerwiński o Dniu Flagi Narodowej i Dniu Polaków za granicą Towarzyszy Polakom w ważnych chwilach, zarówno podczas wzniosłych wydarzeń jak i w dniach żałoby np. po stracie wybitnych rodaków – mowa o fladze narodowej… » więcej 2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »