Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Dr Ewa Kosowska - Korniak o tym, czy potrafimy korzystać…
2020-06-13, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Dr Ewa Kosowska – Korniak o tym, czy potrafimy korzystać z dobrych rad, o wartości mediacji

Ewa Kosowska-Korniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ewa Kosowska-Korniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Bardzo często różne osoby przychodzą po radę co robić w sytuacji konfliktu, bo ten konflikt zaczyna nas tak uwierać, że nie możemy normalnie funkcjonować – powiedziała dr Ewa Kosowska- Korniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu.
Niestety, podstawowym warunkiem udanych mediacji jest to, by trafić z argumentami do drugiej strony. Chodzi po prostu o to, by obie strony rozpoczęły dialog.

- Pokazanie korzyści z mediacji obu stronom to na tym etapie jest najważniejsze zadanie mediatora – wyjaśniła dr Ewa Kosowska-Korniak.

Polacy – według różnych badań – należą do nacji, które bardzo trudno skłonić do dialogu. Ciągniemy się tutaj w ogonie narodów Europy. Jesteśmy zawzięci, chcemy za wszelką cenę postawić na swoim, wykończyć przeciwnika.

- Mediacja to inny sposób załatwienia sprawy – skomentował nasz gość naszą bezgraniczną wiarę w skuteczność prawników, których wynajmujemy.

Dr Ewa Kosowska –Korniak przyznała, że okres naszego zamknięcia w domu paradoksalnie sprzyjał mediacjom, gdyż częściej zgłaszaliśmy się po pomoc fachowców w rozwiązywaniu konfliktów. A te można rozwiązywać choćby online.

- Komunikujmy się, bo mediacja to przede wszystkim komunikacja – dodał nasz gość, puentując rozmowę na temat Święta Dobrych Rad, które przypada 13 czerwca.

Zobacz także

2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej 2020-08-01, godz. 08:35 Dr Tomasz Greniuch o heroizmie powstańców i okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego – Na pewno wielkie emocje, na pewno adrenalina na wysokim poziomie. Wszyscy czekali na godzinę „W” – powiedział o atmosferze w dniu wybuchu Powstania… » więcej 2020-07-31, godz. 09:10 Dawid Drożdż o jubileuszu, sukcesach i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża - Jak każde stowarzyszenie co cztery lata mamy zjazd sprawozdawczo – wyborczy, który podsumowuje działalność, wybiera nowe władzy i wytycza kierunki działania… » więcej 2020-07-30, godz. 08:52 Manfred Grabelus o programach wymiany pieców na węgiel – W latach 60., 70. zaczęliśmy montować na potęgę piece opalane węglem, a teraz ponosimy tego skutki – powiedział Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-07-29, godz. 09:31 Marek Froelich o przebiegu żniw na Opolszczyźnie - Do wczoraj byliśmy optymistami, jeśli chodzi o żniwa - powiedział Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu. Wszystko bowiem wskazywało na to, że… » więcej 2020-07-28, godz. 08:48 Piotr Bujak o tym, że wystarczyła jedna weselna impreza i gmina Głogówek znalazła się w tarapatach. Pięć zakażeń… - Informacja o zakażeniach dotarła do nas w piątek rano i postawiła nas w stan pełnej gotowości. Urząd na dziś funkcjonuje w tym trybie, który znamy z… » więcej 2020-07-27, godz. 09:16 Janusz Kowalski o zamiarze pozbawienia stanowiska marszałka województwa – W najbliższych dniach złożymy wniosek o odwołanie marszałka Andrzeja Buły i mam nadzieję, że przestanie być marszałkiem województwa opolskiego –… » więcej 2020-07-25, godz. 08:30 Mjr Jarosław Timoszuk i sierż. Grzegorz Kowalski o rajdzie rowerowym na rzecz chorych na nowotwory - Minutę po północy 26 lipca wyruszamy do Gdańska na rowerach. Grupa składa się z 3 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach… » więcej 2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej 2020-07-24, godz. 10:16 Anna Łysy o najczęstszych wykroczeniach kierowców ciężarówek i dostawczaków – W tym wakacyjnym okresie dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – powiedziała Anna Łysy, zastępca wojewódzkiego inspektora transportu… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***