Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Ksiądz Józef Żyłka o kwietnych dywanach na procesje…
2020-06-11, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Ksiądz Józef Żyłka o kwietnych dywanach na procesje Bożego Ciała i o hodowli gołębi

Układanie dywanów z kwiatów w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Układanie dywanów z kwiatów w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
- Patronka naszej parafii słynęła z dobroci - powiedział ksiądz Józef Żyłka, proboszcz parafii pw. świętej Elżbiety Węgierskiej w Kluczu. – Stąd być może chęć upamiętnienia tej świętej.

Ale parafia w Kluczu słynie przede wszystkim z tradycji kwietnych dywanów, jakie mieszkańcy przygotowują na Boże Ciało. To już ponad 110 lat odkąd jedna z rodzin w Kluczu takie dywany robi. W miejscowościach filialnych – tradycja liczy około 100 lat. Procesje odbywają się bowiem jeszcze w Olszowej i Zimnej Wódce. Po kwiatach stąpa tylko ksiądz celebrant.

- Kwiat jest symbolem najpiękniejszym, więc stąd zapewne wziął się pomysł uhonorowania w ten sposób – zastrzegł ksiądz Józef Żyłka.

Mieszkańcy dywany układają od świtu. Korzystają z kwiatów rosnących w lasach, na łąkach, ale też na swoich ogródkach.

Proboszcz z Klucza znany jest też w całym kraju z innej pasji: od kilkudziesięciu lat hoduje gołębie. Nie tylko pocztowe, choć w tym sporcie uzyskał wiele nagród. Jest też krajowym duszpasterzem hodowców gołębi. Co roku zjeżdżają oni na pielgrzymkę do sanktuarium na Górze św. Anny.

Zobacz także

2020-07-28, godz. 08:48 Piotr Bujak o tym, że wystarczyła jedna weselna impreza i gmina Głogówek znalazła się w tarapatach. Pięć zakażeń… - Informacja o zakażeniach dotarła do nas w piątek rano i postawiła nas w stan pełnej gotowości. Urząd na dziś funkcjonuje w tym trybie, który znamy z… » więcej 2020-07-27, godz. 09:16 Janusz Kowalski o zamiarze pozbawienia stanowiska marszałka województwa – W najbliższych dniach złożymy wniosek o odwołanie marszałka Andrzeja Buły i mam nadzieję, że przestanie być marszałkiem województwa opolskiego –… » więcej 2020-07-25, godz. 08:30 Mjr Jarosław Timoszuk i sierż. Grzegorz Kowalski o rajdzie rowerowym na rzecz chorych na nowotwory - Minutę po północy 26 lipca wyruszamy do Gdańska na rowerach. Grupa składa się z 3 osób, w tym dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach… » więcej 2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej 2020-07-24, godz. 10:16 Anna Łysy o najczęstszych wykroczeniach kierowców ciężarówek i dostawczaków – W tym wakacyjnym okresie dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – powiedziała Anna Łysy, zastępca wojewódzkiego inspektora transportu… » więcej 2020-07-23, godz. 08:47 Dr Ewa Kosowska-Korniak o tym, jak uspokoić nastroje w dyskursie społecznym i unikać hejtu Dr Ewa Kosowska-Korniak, Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu - To jest bardzo smutne. Teraz potrzebujemy wyciszenia - oceniła agresję w trakcie kampanii politycznej… » więcej 2020-07-22, godz. 08:43 Dr Stanisław Niewiński o tym czy podpisane porozumienie w Brukseli faktycznie można nazwać sukcesem Dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu - To jest sukces, ale z domieszką goryczy – tak dr Stanisław Niewiński z… » więcej 2020-07-21, godz. 08:41 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu na dar życia, sposobach oddawania krwi i osocza - Okres wakacji to kres wyjątkowy dla nas - przyznała dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-07-20, godz. 10:23 Witold Radomański o tym czy pandemia wygasa i o tragediach spowodowanych zarażeniami COVID-19 – Do dzisiaj w naszym regionie 1038 osób uległo zakażeniu – poinformował Witold Radomański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. » więcej 2020-07-19, godz. 09:15 Anna Tarka o wartości bajek – nie tylko w Dniu Czerwonego Kapturka - Bajki bawią, uczą myślenia i empatii – zastrzegła psycholog Anna Tarka. – Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kształtują umiejętność ładnego… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***