Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie…
2020-06-01, 08:49 Autor: Joanna Matlak

Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu pandemii stanęło pod znakiem zapytania.

Szymon Ogłaza [fot. Justyna Krzyżanowska]
Szymon Ogłaza [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny rozkład, więc też nie przewidujemy wielu połączeń związanych z ruchem studentów czy uczniów. Ten „właściwy” i całościowy rozkład jazdy wróci dopiero od września, chyba że wrócą obostrzenia związane z pandemią – mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, odpowiedzialny za funkcjonowanie kolei w naszym regionie.
Z naszym gościem rozmawialiśmy o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu pandemii stanęło pod znakiem zapytania.



- Przypomnę, że od 15 kwietnia, czyli przez 1,5 miesiąca były odwołane 93 składy, co stanowi 45% naszych połączeń POLREGIO. Jest to związane ze spadkiem potoku podróżnych, który sięgał 90%. My na czas pandemii zachowaliśmy te połączenia, które były konieczne, żeby w ogóle można było dojechać do pracy, bo przecież szkoły nie działały – mówił Szymon Ogłaza. - Od 25 maja przywróciliśmy 13 składów i stopniowo to wszystko będzie wracało – dodał.



Naszego gościa pytaliśmy o kondycję finansową przewoźników. - To nasza bolączka – przyznał Ogłaza. – Straty POLREGIO są pokrywane z budżetu województwa, więc obserwujemy tę sytuację bardzo pilnie. Tego się dowiemy tak naprawdę na koniec roku, bo w tej chwili wypłacamy POLREGIO 1/12 co miesiąc z tego co zaplanowaliśmy, czyli 40 mln rekompensaty, mimo, że przecież połowa rozkładu jazdy nie była realizowana. Ale umówiliśmy się z POLREGIO, że będziemy wypłacać rekompensaty planowo, a na koniec roku podsumujemy i rozliczymy się wykorzystując też możliwości z programów rządowych – tłumaczył wicemarszałek.



Pytaliśmy też o nową umowę z POLREGIO, która ma być podpisana do 19 grudnia 2020 roku. - Umowa to ramowe określenie zasad współpracy. Czy kursów będzie mniej czy więcej zależy do tego jak potoczą się negocjacje. Prace trwają, mamy zespół negocjacyjny, wspieramy się też firmą zewnętrzną, która nam pomaga w przygotowaniach. Mówimy przecież o umowie, która opiewa na pół miliarda złotych w perspektywie 10-letniej, więc przykładamy się do tego, żeby umowa była korzystna dla obu stron – mówił wicemarszałek Ogłaza, który dodał, że po wakacjach chciałby wyjść z inicjatywą utworzenia kolejowego „okrągłego stołu”, by porozmawiać o rentowności połączeń.



– W naszym województwie, ale i w innych gdzie jest nawet gorzej, nie ma żadnego połączenia kolejowego, które byłoby rentowne w wyższym stopniu niż 30 %. Czyli my 70% dokładamy. Gdybyśmy mieli to pokrywać z biletów to byłyby niezwykle drogie i nikt by nie jeździł – stwierdził.



Szymon Ogłaza powiedział też, że pojawiły się komplikacje w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego w powiecie głubczyckim. Przypomnijmy, że w marcu odbyła się konferencja śląskich i opolskich samorządowców, której celem były rozmowy o złożeniu wniosku do PKP PLK w naborze do programu „KOLEJ PLUS”.


- Liderem jest powiat raciborski, który wycofał się ze względu na trudną sytuację finansową i ja się obawiam, że to nie będzie dotyczyło wyłącznie tego powiatu. Przypomnę, że program „KOLEJ PLUS” przewiduje wkład własny i to nie mały. Są wyceny inwestycji, które mówią o kilkuset milionach złotych, więc co najmniej kilkanaście milionów musiałyby pokryć samorządy. Chcę w tym tygodniu napisać do sygnatariuszy porozumienia z prośbą o deklarację co do możliwości (uczestnictwa w projekcie przyp. red.). Jednak ja jestem pesymistą, a raczej realistą, bo wiemy, że samorządy na poziomie gminnym mocno odczuły wszystko to, co związane z obostrzeniami – mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 08:30 Wojciech Rajchel o obchodach Święta Pracy Kiedyś wielkie pochody na ulicach miast, dziś musi wystarczyć złożenie kwiatów… Opolski OPZZ mimo pandemii chce przypominać o Święcie Pracy i planuje… » więcej 2021-04-24, godz. 09:00 Monika Bartel o stacjonarnych punktach do samospisu internetowego w Narodowym Spisie Ludności 1 kwietnia uruchomiliśmy punkt do samospisu internetowego w Opolu w Urzędzie statystycznym przy ul. Kołłątaja 5B. Cieszył się dużym zainteresowaniem, uruchomiliśmy… » więcej 2021-04-18, godz. 08:25 Monika Bartel o tym, dlaczego tak mało mieszkańców Opolszczyzny wzięło udział w Narodowym Spisie Ludności 6.56% mieszkańców Opolszczyzny spisało się w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań. Odsetek w kraju wynosi 8%, więc mamy trochę mniej osób spisanych niż… » więcej 2021-04-17, godz. 08:20 Violetta Porowska o Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich, nad którym patronat ma Małżonka Prezydenta RP W niedzielę mija termin wysyłania zgłoszeń do o Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. - Zarówno Pani Prezydentowa… » więcej 2021-04-11, godz. 08:30 Marek Witek o podejściu Polaków do cudzoziemców Czy się boimy, czy akceptujemy, czy jesteśmy otwarci wobec cudzoziemców? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w badaniu, które będą realizować naukowcy… » więcej 2021-04-10, godz. 08:30 Magdalena Kalicka o katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku To już 11 lat. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: załoga TU-154 i polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. O poranku… » więcej 2021-04-05, godz. 08:30 Bogdan Jasiński o staraniach, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa k… - Mamy przygotowane orzeczenia grup uczestniczących w wielkanocnych procesjach konnych, jesteśmy na etapie pisania wniosku - powiedział w poranne rozmowie "W… » więcej 2021-04-04, godz. 08:20 Ks. prof. Robert Skrzypczak o tym, gdzie szukać otuchy, gdy wokół tyle śmierci Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo. Gdzie i… » więcej 2021-04-03, godz. 08:20 Marek Cholewa o planowanych wycinkach lasów Gościem porannej rozmowy był Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole, którego zapytaliśmy o krążącą po Internecie mapkę z planowanymi lub realizowanymi… » więcej 2021-03-28, godz. 08:40 Monika Bartel o ułatwieniach przy spisie powszechnym Już za kilka dni, bo 1 kwietnia rusza spis powszechny. Każdy ma obowiązek spisać się samemu, przez internet. - Przygotowaliśmy wsparcie dla osób ze szczególnymi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »