Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Andrzejem Bułą i komentarz Lesława …
2017-10-30, 09:47 Autor: Paula Hołubowicz

Rozmowa z Andrzejem Bułą i komentarz Lesława Adamczyka

Andrzej Buła o tym na co wydawane są unijne pieniądze
Opolszczyzna jest na półmetku wydawania unijnych pieniędzy. Z 4 mld złotych, które nasz region otrzymał do 2020 roku, 57 procent pieniędzy rozdzielono, natomiast wydano 600 mln złotych. - Wśród dofinansowanych inwestycji są drogi, walka z depopulacją, rewitalizacje czy innowacje - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek Opolszczyzny Andrzej Buła. - Mamy świetnych przedsiębiorców, bo gdy zrobiliśmy sobie ranking największego zainteresowania pozyskiwania funduszy europejskich to przedsiębiorcy są na pierwszym miejscu. Największy projekt to był związany z technologiami komputerowymi dla przedsiębiorców, podniesienie swojego wyposażenia, umiejętności, nowych kompetencji dla pracowników - tam było złożonych 126 wniosków. Drugie projekty mieliśmy na to 65 milionów euro - to są projekty innowacyjne - 123 wnioski złożone przez przedsiębiorców - dodaje Buła. Kolejnym tematem który podjęliśmy w programie dotyczył programu - Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie bioróżnorodności - Ten program podsumowano, a naszego gościa pytaliśmy, kto skorzystał najbardziej z tego unijnej pomocy?
Lesław Adamczyk ocenia programy dotyczące rozwoju i wdrażania innowacji w naszym regionie
Ministerstwo Rozwoju informuje, że województwo opolskie jest liderem w wydawaniu unijnych dotacji na badania i rozwój. Z pieniędzy korzystają jednak przede wszystkim duże firmy. - To, że duże przedsiębiorstwa pozyskują dotacje to naturalny etap rozwoju. One jeszcze do niedawna były firmami małymi - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" Lesław Adamczyk z Business Center Club. - Dzisiaj one zatrudniają po 100-200 osób, jak na nasze kryteria lokalne to może się wydawać, że całkiem sporo, ale to jest pewien naturalny etap rozwoju. Poprzez to, że troszkę odważniej wkroczą na arenę tworzenia nowych rozwiązań, mają szansę właśnie stać się z tych "średnich" naprawdę duże, za to warto trzymać kciuki, żeby ktoś z nich stał się graczem globalnym - dodał Adamczyk. W rozmowie pytaliśmy jak pomóc małym firmom tak aby te za kilka lat stały się przedsiębiorstwami? Nasz gość odniósł się także to pomysłu udzielania pożyczek dla firm, czyli programu "Przedsiębiorcze opolskie".

Zobacz także

2020-09-23, godz. 09:34 Tomasz Kostuś o tym, jak patrzy na kryzys w Zjednoczonej Prawicy – Cytując Donalda Tuska, należałoby czekać aż przeciwnik sam się zakiwa, aż sam się przewróci, ale to oczywiście jedna z teorii – mówił w porannej… » więcej 2020-09-22, godz. 09:49 Jerzy Czerwiński o Zjednoczonej Prawicy - Mam nadzieję, że mniejsze partie, które starały się wybić na niezależność nie mając do tego predyspozycji, pójdą po rozum do głowy - powiedział… » więcej 2020-09-21, godz. 08:40 Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia w sejmie - posłuchaj! – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jest też niekomfortowa z puntu widzenia relacji partnerów, bo od dłuższego czasu była mowa o tym, że negocjacje w sprawie… » więcej 2020-09-20, godz. 08:15 Marek Froelich o ustawie "futerkowej" Izby rolnicze przeciwko ustawie "futerkowej" ? Takie stanowisko zaprezentowały politykom. Dlaczego? Wyjaśni nam prezes opolskiej Izby Rolniczej Marek Froeli… » więcej 2020-09-19, godz. 08:15 Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem… » więcej 2020-09-18, godz. 09:56 Robert Tistek o partii Kukiz 15 - Jeszcze nie jestem członkiem partii, ale partia jest już zarejestrowana. Przed nami wszystkie czynności wymagane przepisami, musimy się spotkać, wybrać… » więcej 2020-09-17, godz. 09:24 Prof. Aleksander Woźny o 81 rocznicy agresji ZSRR - O ile Niemcy wypowiedzieli układ czyli deklaracje o współpracy wzajemnej i Hitler zrobił to publicznie, tak tutaj doszło do patowej sytuacji – mówił… » więcej 2020-09-16, godz. 09:23 Piotr Paszkiewicz o tym, co się dzieje po lewej stronie sceny politycznej – Dlaczego jakaś grupa ma być bardziej uprzywilejowana od innej? To jest moim zdaniem haniebne – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Paszkiewicz… » więcej 2020-09-15, godz. 08:47 Grzegorz Krukowski o inicjatywie "Piątka dla Zwierząt" Grzegorz Krukowski, przewodniczący Forum Młodych PiS - Jestem entuzjastą „Piątki dla Zwierząt", wychodzi ona z naszej inicjatywy czyli Forum Młodych -… » więcej 2020-09-14, godz. 07:31 Piotr Mielec o kondycji branży turystycznej - Niestety, nie podnieśliśmy się z tego kryzysu, turystyka zagraniczna praktycznie stanęła, wszyscy podróżowali po kraju. Właściciele obiektów noclegowych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***