Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Chciałbym, żeby nikt nie podniósł ręki i nie…
2024-06-13, 09:27 Autor: Daniel Klimczak

"Chciałbym, żeby nikt nie podniósł ręki i nie zrobił zamachu na te pieniądze" - Andrzej Buła o swojej misji w Parlamencie Europejskim

"Chyba na sto procent dotrze to do mnie dopiero w Strasburgu" Andrzej Buła w Radiu Opole
- Na pewno chciałbym przede wszystkim pracować w takiej komisji merytorycznej, która jest najbardziej powiązana z samorządem terytorialnym. Widzę, że będę miał tam wsparcie kolegów [...] żeby walczyć o utrzymanie funduszy strukturalnych dla regionów - mówił europoseł-elekt Andrzej Buła pytany o to, jakie korzyści z jego pracy w europarlamencie może odczuć Opolszczyzna.
Nasz gość zapowiadał walkę o to, by "nikt nie podniósł ręki i nie zrobił zamachu na te pieniądze" podczas prac nad nowym unijnym budżetem.

Byłego marszałka województwa zapytaliśmy także o jego następcę na tej funkcji. Wczoraj został nim Szymon Ogłaza, choć wcześniej mówiło się, że tą funkcją zainteresowani są także Zbigniew Kubalańca i Robert Węgrzyn.

- To kwestia zrozumienia i mądrości moich kolegów i kompromisu, bo wiadomo, że marszałek może być tylko jeden [...] Spotkaliśmy się w poniedziałek, była rozmowa między nami i zdecydowaliśmy, że Szymon będzie dobrym kandydatem na marszałka - przekonywał.

Jedno miejsce w zarządzie regionu czeka na obsadzenie przez PSL. Nasz rozmówca tłumaczył, że członek zarządu regionu z ramienia Ludowców nie został jeszcze przez nich wskazany, stąd zarząd działa na razie w niepełnym składzie. Były marszałek zaprzeczył jednocześnie, jakoby Śląscy Samorządowcy blokowali tę nominację. Według nieoficjalnych doniesień, mają oni wyrażać niezadowolenie z powodu proponowanej identycznej liczby miejsc w zarządzie, podczas gdy Śląscy Samorządowcy wprowadzili do sejmiku pięciokrotnie więcej radnych niż Ludowcy.

- Absolutnie nie chodzi o to, ilu kto ma radnych. Ja dałem takie zobowiązanie prezesowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, że po 9 czerwca, jeśli się tak ułoży jak się ułożyło, to to miejsce będzie dla PSL-u. Oczywiście rozmawiałem również z panem Rafałem Bartkiem, przewodniczącym sejmiku. Ja nie chcę tworzyć żadnych teorii spiskowych. Po prostu jesteśmy świetnie dogadani [...] Oni będą gotowi z kandydatem po 10 lipca.

Andrzej Buła przekonywał też, że funkcja członka zarządu dla PSL-u, który dysponuje w sejmiku tylko jednym mandatem nie jest odpowiedzią na naciski z partyjnej centrali.

- W rozmowach z przewodniczącym Donaldem Tuskiem oczywiście jest sugestia, żeby to było miejsce dla PSL-u, ale ja nie jestem w stanie nikogo zmusić na sali sejmikowej, żeby zagłosował tak, a nie inaczej. Głosowanie jest tajne, więc jeśli komuś się wydaje, że ktoś z Warszawy pokaże paluszkiem, że tak trzeba zrobić, to to nie wychodzi.

W rozmowie poruszyliśmy tez kwestię przywództwa w lokalnych strukturach Platformy Obywatelskiej. Jako, że Andrzej Buła jest także członkiem rady krajowej partii, nie zabrakło również pytań o szanse na to, że rządowa koalicja przetrwa w niezmienionym kształcie do następnych wyborów parlamentarnych.

Zobacz także

2024-07-19, godz. 08:45 Arkadiusz Wiśniewski: SIM Opolskie to "Miś" naszych czasów -Od razu byłem pełen wątpliwości. Od razu mi to wyglądało na kalkę TBS-ów. Wąpliwości dotyczyły też sposobu zarządzania, bo udziałowcy niewiele mają… » więcej 2024-07-18, godz. 09:21 "Lepiej stworzyć jeden mocny szpital, niż rozdrabniać oddziały" Ireneusz Szafraniec o możliwych zmianach w ochronie… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był I wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych Ireneusz Szafraniec, którego pytaliśmy o prace nad zmianami… » więcej 2024-07-17, godz. 08:59 "To były inne czasy, taka była wizja KZN-u" - Bogdan Wyczałkowski o kontrowersyjnych wydatkach SIM Opolskie oraz o przyszłości… - Początkowe plany są nie do końca aktualne, bo tych mieszkań będzie więcej - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes SIM Opolskie Bogdan Wyczałkowski… » więcej 2024-07-16, godz. 10:19 "Donald Trump jest w bardzo dobrej sytuacji, ale nic nie jest jeszcze przesądzone" - dr Marek Kawa o sytuacji politycznej… - Donald Trump ma bardzo dobrą sytuację w tych wyborach, ale uważam, że nic nie jest jeszcze przesądzone - tak o szansach byłego prezydenta w listopadowych… » więcej 2024-07-15, godz. 09:28 "Wreszcie ktoś chce słuchać praktyków". Zuzanna Donath-Kasiura o założeniach reformy służby zdrowia - W tej reformie chodzi o jak najlepsze wykorzystanie potencjału szpitali, ich zasobów sprzętowych i personelu - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole Zuzanna… » więcej 2024-07-12, godz. 08:37 Marcin Wycisło o "złotej" nagrodzie Odnowy Wsi dla Jemielnicy - To dla nas bardzo miłe zaskoczenie. To efekt pracy wielu ludzi: decyzji podejmowanych przez samorządowców, ale przede wszystkim społecznego zaangażowania… » więcej 2024-07-11, godz. 08:20 "Życie potrafi zaskakiwać, szczególnie polityka" - Antonii Konopka, nowy członek zarządu województwa opolskiego -Przed wyborami nie zakładałem swojej dalszej misji, jako członek zarządu województwa opolskiego. To, że zdobyłem jedyny mandat w Sejmiku dla PSL spowodowało… » więcej 2024-07-10, godz. 09:26 "Jest bezpiecznie, więcej drobnych przestępstw". Insp. Magdalena Nguyen-Fudala o przestępczości i pracy policji w … Województwo Opolskie jest bezpieczne - zapewniała w Porannej Rozmowie Radia Opole komendant wojewódzka policji insp. Magdalena Nguyen-Fudala. Wskazała też… » więcej 2024-07-09, godz. 08:56 "Bez tej struktury świat wyglądałby inaczej". Bartosz Maziarz o szczycie i rocznicy NATO - Powstanie i istnienie NATO przez 75 lat niewątpliwie przyczyniło się do pokoju na świecie. Bez tej struktury świat mógłby dziś wyglądać zupełnie inaczej… » więcej 2024-07-08, godz. 09:19 "Sprawdzamy i weryfikujemy". Podkom.Dariusz Świądczak o działaniach policji w sprawie fentanylu i innych wakacyjnych… - Na Opolszczyźnie jeszcze nie dostaliśmy takiego zgłoszenia, że ktoś na przykład w szpitalu jest pod wpływem tego narkotyku, ale sprawdzamy i weryfikujemy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »