Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu?…
2024-06-10, 09:43 Autor: Daniel Klimczak

Czy europoseł z Opolszczyzny pomoże w rozwoju regionu? Prof. Adam Drosik w Radiu Opole

Czy tegoroczne eurowybory faktycznie odmienią kształt Unii Europejskiej? Adam Drosik w Radiu Opole
Mandat europosła dla polityka z Opolszczyzny to duża szansa dla regionu - tak uważa gość Porannej Rozmowy Radia Opole, politolog, prof. UO Adam Drosik, którego zapytaliśmy o obecność Andrzeja Buły w nowym europarlamencie.

- Raczej możemy się spodziewać kontynuacji pewnej koncepcji funkcjonowania województwa. Chyba możemy się więc spodziewać solidnej współpracy na linii europarlamentarzysta i władze województwa - ocenił.
Nasz rozmówca zastrzegał jednak, że na efekty obecności Andrzeja Buły w Parlamencie Europejskim trzeba będzie poczekać.

- Po odnalezieniu się w Brukseli, mam nadzieję, że te działania będą - może nie widowiskowe, że będziemy o nich słyszeć, ale będziemy widzieć efekty. W korytarzach brukselskich po prostu trzeba się umiejętnie poruszać, spotykać z odpowiednimi ludźmi. Ale przede wszystkim trzeba tam być i Andrzej Buła tam będzie - powiedział.

Politologa zapytaliśmy też o przyczyny pierwszej od 10 lat wyborczej wygranej Koalicji Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością. W jego ocenie, przyczynił się do tego między innymi brak wyraźnego wsparcia dla prawicy ze strony środków masowego przekazu.

- PiS-owi zaczyna doskwierać brak machiny państwowo-medialnej działającej na rzecz partii i po prostu to tak powoli ubywa. Nie można już jakiejkolwiek wizerunkowo beznadziejnej sytuacji obrócić na swoją korzyść - usłyszeliśmy.

Ponadto, zdaniem naszego gościa, przyczyną wyborczej przegranej ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego mogą być też "bulwersujące malwersacje", które na światło dzienne wyciągają między innymi sejmowe komisje śledcze.

W rozmowie nie zabrakło pytań o kondycję trzeciej Drogi i o to, czy Polska 2050 podzieli los wcześniejszych "partii buntu" takich jak Ruch Poparcia Palikota, Kukiz15, czy Nowoczesna.

- Jest problem z ugrupowaniami, które wchodzą, próbując znaleźć tę przestrzeń dla siebie, nie mając właściwie struktur - zauważał.

W opinii naszego gościa, problemem Polski 2050 może być także brak wyraźnych lokalnych liderów, przez co ci są kreowani wśród osób z zewnątrz. Jedną z takich osób mogła być liderka listy, Róża Thun. Dotychczasowa eurodeputowana Polski2050, mimo aktywnej kampanii, uzyskała na Opolszczyźnie 1/5 liczby głosów, które przypadły Stanisławowi Tyszce z Konfederacji, mimo że ten właściwie nie pojawiał się w regionie. Zdaniem naszego gościa, różnica ta może wynikać także ze specyfiki wyborców Konfederacji, którzy dotychczas bardzo chętnie oddawali głos na "jedynki". Ponadto, jak przekonywał politolog, Trzecia Droga mogła już wyczerpać swoją formułę.

- To był chyba dobry pomysł na raz, natomiast nie jestem pewien, czy powinien być kontynuowany. Rzeczywiście udało się wejść do parlamentu i dla PSL-u to był taki tlen, który utrzymał ich przy życiu. Natomiast różnice pomiędzy partią miejską, jaką chciała być Polska 2050, a PSL-em to jest przepaść jeżeli chodzi o wiele kwestii - tłumaczył.
Z Adamem drosikiem rozmawia Daniel Klimczak (10.06.2024)

Zobacz także

2024-07-08, godz. 09:19 "Sprawdzamy i weryfikujemy". Podkom.Dariusz Świądczak o działaniach policji w sprawie fentanylu i innych wakacyjnych… - Na Opolszczyźnie jeszcze nie dostaliśmy takiego zgłoszenia, że ktoś na przykład w szpitalu jest pod wpływem tego narkotyku, ale sprawdzamy i weryfikujemy… » więcej 2024-07-05, godz. 09:24 "Paszporty wydawane na bieżąco, nie trzeba długo czekać". Wicewojewoda Piotr Pośpiech o paszportach i przepisach dla… - Nie ma na razie żadnych rozmów o tym, by w województwie miały powstać dodatkowe punkty składania wniosków i wydawania paszportów. - mówił w Porannej… » więcej 2024-07-04, godz. 08:35 "Mamy do czynienia ze zbiegiem kilku przestępstw". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Szanse na przesłuchanie Zbigniewa Ziobry są uzależnione od jego stanu zdrowia - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Koalicji Obywatelskiej Witold… » więcej 2024-07-03, godz. 09:27 "Nie porzucamy projektu CPK, ale wiemy, jak napięty mamy budżet". Robert Węgrzyn w Radiu Opole o rozbudowie kolei - Do 2040 roku, według zapowiedzi poprzedniego rządu, miała powstać tzw. szprycha kolejowa nr 8 w ramach CPK łącząca Kłodzko - Nysę - Opole, ale nie zapewniono… » więcej 2024-07-02, godz. 08:40 "Najważniejsza sprawa to kwestia przejęcia europejskiego cargo". Tobiasz Gużda o CPK - Centralny Port Komunikacyjny - jako największy w tej części świata mógłby zagwarantować przejęcie przez Polskę europejskiego cargo - mówił w Porannej… » więcej 2024-07-01, godz. 08:46 "Jest szansa na odzyskanie równowagi w szpitalnych budżetach". Starosta nyski Daniel Palimąka w Radiu Opole - Jako zarząd powiatu pochyliliśmy się nad sytuacją obu naszych ZOZ-ów, bo powiat nyski to także szpital w Głuchołazach i w oparciu o audyt funkcjonowania… » więcej 2024-06-28, godz. 08:45 "To co miałem do powiedzenia, do bólu powiedziałem". Piotr Woźniak ostro o stanie lewicy w Radiu Opole -Nie podoba mi się dzisiejsza lewica w tym sensie, że stała się lewicą wielkoaglomeracyjną, przestała być lewicą powiatową, gminną. Przestała się… » więcej 2024-06-27, godz. 08:59 „Mam nadzieję, że po Euro 2024 wyciągniemy właściwe wnioski” - prezes OZPN Tomasz Garbowski w Radiu Opole - Wierzyliśmy, że z tej trudnej grupy uda się nam awansować. Nie udało się. Trzy drużyny awansowały, chociaż trudno było przewidzieć, że pierwsze miejsce… » więcej 2024-06-26, godz. 08:46 "Wszystko na to wskazuje, że będzie dla nas miejsce w zarządzie województwa". Marcin Oszańca (PSL) w Radiu Opole - Wierzę, że 10 lipca wrócimy do zarządu województwa. To jest też pokłosie naszych wcześniejszych ustaleń z marszałkiem Andrzejem Bułą. Przede wszystkim… » więcej 2024-06-25, godz. 09:31 "Piły troszeczkę spowolniły". Nadleśniczy Marek Cholewa w Radiu Opole o ograniczaniu wycinki w lasach - Podejrzewam, że nikt nie wyobraża sobie życia w domu, w którym nie ma przedmiotów wykonanych z drewna i drewnopochodnych. Musimy łączyć te dwa aspekty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »