Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Janusz Korwin Mikke nie powinien uprawiać polityki'…
2024-06-05, 08:45 Autor: Daniel Klimczak

"Janusz Korwin Mikke nie powinien uprawiać polityki" - Ryszard Skawiński o szansach Konfederacji na trzeci wynik w niedzielnych wyborach

Ryszard Skawiński: Janusz Korwin Mikke nie powinien uprawiać polityki
- Udaje nam się dotrzeć z komunikatem do coraz szerszego kręgu wyborców. Spójny program, konsekwencja, brak koniunkturalizmu politycznego zaczynają chyba procentować - tak sondaże, których część wskazuje Konfederację jako trzecią siłę polityczną w nadchodzących wyborach komentował w Radiu Opole kandydat z ramienia tego ugrupowania, Ryszard Skawiński.
Nasz gość zaznaczał jednak, że działacze nie powinni jeszcze wpadać w nadmierny zachwyt, gdyż, jak zastrzegł, "pycha kroczy przed upadkiem".

Kandydat przyznał też, że za dobrymi notowaniami Konfederacji może stać także brak w jej szeregach Janusza Korwin-Mikkego.

- To jest jedna z odpowiedzi. Znam osobiście pana Janusza, bardzo go lubię, on jest świetnym ideologiem. Otworzył nie tylko mi oczy na ekonomię, na sprawy społeczne w kraju i na świecie. Natomiast, to jest moje osobiste zdanie, pan Janusz nie uprawiać polityki - powiedział.

Kandydata zapytaliśmy też o wczorajszą wypowiedź marszałka sejmu Szymona Hołowni, który zachęcał do głosowania na kandydatów swojego ugrupowania mówiąc "albo Trzecia Droga, albo Konfederacja", co może być odbierane jako nawiązanie do przedwyborczego hasła tego ugrupowania. Wówczas wskazywano, że alternatywą dla Trzeciej Drogi jest trzecia kadencja PiS-u.

- Ja bym się tym za mocno nie przejmował. Pan Hołownia teraz szuka wszelkich sposobów, żeby przekonać do siebie - usłyszeliśmy. W ocenie Ryszarda Skawińskiego, lider Polski 2050 nie wykorzystał w pełni swojej szansy, a jego projekt polityczny "ma się powoli ku odwrotowi".

Polityka zapytaliśmy też, czy eurodeputowani Konfederacji będą tymi, którzy - jak wskazywał Hołownia - "będą mieli kosmiczne pomysły, by dogadywać się z Putinem". Ryszard Skawiński zapewniał, że nikt w jego ugrupowaniu nie ma takiego zamiaru. Dopytywany jednak, czy warto rozmawiać z prezydentem Rosji, wskazywał, że "zawsze warto rozmawiać".

- Czasami rozmowa wystarczy, żeby zatrzymać zło. Najczęściej rozmowa jest rozwiązaniem wszystkiego. Jeżeli będziemy unikać rozmów, nie będziemy wiedzieć, jakie są oczekiwania drugiej strony. Nie będzie złym dogadanie się z Putinem, jeżeli Ukraina utrzyma swoje terytorium, a wojska rosyjskie się wycofają - przekonywał.

W rozmowie nie zabrakło także wątku dotyczącego prawdopodobnego rozkładu sił w przyszłym europarlamencie. Według Stanisława Tyszki z Konfederacji "będzie stu-kilkudziesięciu europosłów, którzy kwestionują tą dominującą linię Unii Europejskiej z tym całym szaleństwem klimatycznym". Naszego porannego gościa zapytaliśmy zatem, jak w tej sytuacji będzie można realizować swoje postulaty. Jak przekonywał Ryszard Skawiński, będzie to możliwe przez regularny nacisk niemałej grupy europosłów, których zdanie będzie musiało zostać wysłuchane przez większość. Jak dodawał, w PE jest na to większa szansa niż na przykład w polskim parlamencie, gdzie wielu polityków zna się ze sobą od lat, przez co partyjne interesy są w nich zbyt trwale zabetonowane.

Zobacz także

2024-07-12, godz. 08:37 Marcin Wycisło o "złotej" nagrodzie Odnowy Wsi dla Jemielnicy - To dla nas bardzo miłe zaskoczenie. To efekt pracy wielu ludzi: decyzji podejmowanych przez samorządowców, ale przede wszystkim społecznego zaangażowania… » więcej 2024-07-11, godz. 08:20 "Życie potrafi zaskakiwać, szczególnie polityka" - Antonii Konopka, nowy członek zarządu województwa opolskiego -Przed wyborami nie zakładałem swojej dalszej misji, jako członek zarządu województwa opolskiego. To, że zdobyłem jedyny mandat w Sejmiku dla PSL spowodowało… » więcej 2024-07-10, godz. 09:26 "Jest bezpiecznie, więcej drobnych przestępstw". Insp. Magdalena Nguyen-Fudala o przestępczości i pracy policji w … Województwo Opolskie jest bezpieczne - zapewniała w Porannej Rozmowie Radia Opole komendant wojewódzka policji insp. Magdalena Nguyen-Fudala. Wskazała też… » więcej 2024-07-09, godz. 08:56 "Bez tej struktury świat wyglądałby inaczej". Bartosz Maziarz o szczycie i rocznicy NATO - Powstanie i istnienie NATO przez 75 lat niewątpliwie przyczyniło się do pokoju na świecie. Bez tej struktury świat mógłby dziś wyglądać zupełnie inaczej… » więcej 2024-07-08, godz. 09:19 "Sprawdzamy i weryfikujemy". Podkom.Dariusz Świądczak o działaniach policji w sprawie fentanylu i innych wakacyjnych… - Na Opolszczyźnie jeszcze nie dostaliśmy takiego zgłoszenia, że ktoś na przykład w szpitalu jest pod wpływem tego narkotyku, ale sprawdzamy i weryfikujemy… » więcej 2024-07-05, godz. 09:24 "Paszporty wydawane na bieżąco, nie trzeba długo czekać". Wicewojewoda Piotr Pośpiech o paszportach i przepisach dla… - Nie ma na razie żadnych rozmów o tym, by w województwie miały powstać dodatkowe punkty składania wniosków i wydawania paszportów. - mówił w Porannej… » więcej 2024-07-04, godz. 08:35 "Mamy do czynienia ze zbiegiem kilku przestępstw". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Szanse na przesłuchanie Zbigniewa Ziobry są uzależnione od jego stanu zdrowia - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Koalicji Obywatelskiej Witold… » więcej 2024-07-03, godz. 09:27 "Nie porzucamy projektu CPK, ale wiemy, jak napięty mamy budżet". Robert Węgrzyn w Radiu Opole o rozbudowie kolei - Do 2040 roku, według zapowiedzi poprzedniego rządu, miała powstać tzw. szprycha kolejowa nr 8 w ramach CPK łącząca Kłodzko - Nysę - Opole, ale nie zapewniono… » więcej 2024-07-02, godz. 08:40 "Najważniejsza sprawa to kwestia przejęcia europejskiego cargo". Tobiasz Gużda o CPK - Centralny Port Komunikacyjny - jako największy w tej części świata mógłby zagwarantować przejęcie przez Polskę europejskiego cargo - mówił w Porannej… » więcej 2024-07-01, godz. 08:46 "Jest szansa na odzyskanie równowagi w szpitalnych budżetach". Starosta nyski Daniel Palimąka w Radiu Opole - Jako zarząd powiatu pochyliliśmy się nad sytuacją obu naszych ZOZ-ów, bo powiat nyski to także szpital w Głuchołazach i w oparciu o audyt funkcjonowania… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »