Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Czujemy smutek, że prezydent nie podpisał tej…
2024-06-03, 08:52 Autor: Daniel Klimczak

"Czujemy smutek, że prezydent nie podpisał tej ustawy" - Łukasz Jastrzembski o statusie języka śląskiego

Łukasz Jastrzębski: Śląsk jest elementem Polski. Jesteśmy z Polski i tutaj zostaniemy
- Czujemy smutek, że pan prezydent nie podpisał tej ustawy - tak o niedawnej decyzji Andrzeja Dudy mówił w Radiu Opole lider Śląskich Samorządowców Łukasz Jastrzembski. Przypomnijmy, w środę (29.05) kancelaria prezydenta RP poinformowała, że głowa państwa nie poprze uznania śląskiego za język regionalny.
Jak wskazywał nasz gość, decyzja ta - choć nie stanowi zaskoczenia - jest nie do końca zrozumiała dla samych zainteresowanych, których - jak określał - jest około pól miliona.

- Ten język rzeczywiście funkcjonuje w naszych rodzinach, w naszej przestrzeni publicznej właściwie coraz bardziej jest widoczny. To pokazuje, że ten język naprawdę żyje. A co można powiedzieć à propos tego uzasadnienia z językiem kaszubskim, który już lata temu został uznany za język regionalny - wskazywał.

Naszego gościa zapytaliśmy też o wsparcie przez opolskie samorządy apelu wystosowanego przez Ruch Autonomii Śląska, który zachęcał, aby te starały się przekonać głowę państwa do poparcia nowych rozwiązań, poprzez między innymi uchwały intencyjne.

Sejmik Województwa Opolskiego takiej uchwały nie podjął, choć podobny apel wystosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Śląskich Samorządowców.

- Myślę, że ten impuls, który wpłynął do samorządów od RAŚ był jednak impulsem z boku, spoza województwa opolskiego - usłyszeliśmy.

Nasz rozmówca przyznał, że sama idea była słuszna, jednak fakt, że wyszła ona ze środowiska domagającego się uznania Śląska autonomią, mógłby być źle odbierany. Jak przekonywał Łukasz Jastrzembski, Śląscy Samorządowcy, w odróżnieniu od RAŚ, uznają Śląsk za integralną i nierozerwalną część Polski.

Gość Porannej Rozmowy Radia Opole, zapytany o dalsze losy tej inicjatywy wskazywał, że sprawa uznania śląskiego za język regionalny najprawdopodobniej będzie musiała poczekać do czasu, aż wybrany zostanie nowy prezydent.

Zobacz także

2024-07-08, godz. 09:19 "Sprawdzamy i weryfikujemy". Podkom.Dariusz Świądczak o działaniach policji w sprawie fentanylu i innych wakacyjnych… - Na Opolszczyźnie jeszcze nie dostaliśmy takiego zgłoszenia, że ktoś na przykład w szpitalu jest pod wpływem tego narkotyku, ale sprawdzamy i weryfikujemy… » więcej 2024-07-05, godz. 09:24 "Paszporty wydawane na bieżąco, nie trzeba długo czekać". Wicewojewoda Piotr Pośpiech o paszportach i przepisach dla… - Nie ma na razie żadnych rozmów o tym, by w województwie miały powstać dodatkowe punkty składania wniosków i wydawania paszportów. - mówił w Porannej… » więcej 2024-07-04, godz. 08:35 "Mamy do czynienia ze zbiegiem kilku przestępstw". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Szanse na przesłuchanie Zbigniewa Ziobry są uzależnione od jego stanu zdrowia - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Koalicji Obywatelskiej Witold… » więcej 2024-07-03, godz. 09:27 "Nie porzucamy projektu CPK, ale wiemy, jak napięty mamy budżet". Robert Węgrzyn w Radiu Opole o rozbudowie kolei - Do 2040 roku, według zapowiedzi poprzedniego rządu, miała powstać tzw. szprycha kolejowa nr 8 w ramach CPK łącząca Kłodzko - Nysę - Opole, ale nie zapewniono… » więcej 2024-07-02, godz. 08:40 "Najważniejsza sprawa to kwestia przejęcia europejskiego cargo". Tobiasz Gużda o CPK - Centralny Port Komunikacyjny - jako największy w tej części świata mógłby zagwarantować przejęcie przez Polskę europejskiego cargo - mówił w Porannej… » więcej 2024-07-01, godz. 08:46 "Jest szansa na odzyskanie równowagi w szpitalnych budżetach". Starosta nyski Daniel Palimąka w Radiu Opole - Jako zarząd powiatu pochyliliśmy się nad sytuacją obu naszych ZOZ-ów, bo powiat nyski to także szpital w Głuchołazach i w oparciu o audyt funkcjonowania… » więcej 2024-06-28, godz. 08:45 "To co miałem do powiedzenia, do bólu powiedziałem". Piotr Woźniak ostro o stanie lewicy w Radiu Opole -Nie podoba mi się dzisiejsza lewica w tym sensie, że stała się lewicą wielkoaglomeracyjną, przestała być lewicą powiatową, gminną. Przestała się… » więcej 2024-06-27, godz. 08:59 „Mam nadzieję, że po Euro 2024 wyciągniemy właściwe wnioski” - prezes OZPN Tomasz Garbowski w Radiu Opole - Wierzyliśmy, że z tej trudnej grupy uda się nam awansować. Nie udało się. Trzy drużyny awansowały, chociaż trudno było przewidzieć, że pierwsze miejsce… » więcej 2024-06-26, godz. 08:46 "Wszystko na to wskazuje, że będzie dla nas miejsce w zarządzie województwa". Marcin Oszańca (PSL) w Radiu Opole - Wierzę, że 10 lipca wrócimy do zarządu województwa. To jest też pokłosie naszych wcześniejszych ustaleń z marszałkiem Andrzejem Bułą. Przede wszystkim… » więcej 2024-06-25, godz. 09:31 "Piły troszeczkę spowolniły". Nadleśniczy Marek Cholewa w Radiu Opole o ograniczaniu wycinki w lasach - Podejrzewam, że nikt nie wyobraża sobie życia w domu, w którym nie ma przedmiotów wykonanych z drewna i drewnopochodnych. Musimy łączyć te dwa aspekty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »