Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się…
2024-05-27, 15:16 Autor: Daniel Klimczak

Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa

Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa
Nawet kilka lat może potrwać praca sejmowej komisji śledczej mającej wyjaśnić między innymi okoliczności użycia przez państwo systemu Pegasus. Tak zapowiada na naszej antenie jej członek, poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Jak wskazuje polityk, tak długi czas wynika ze sporego zakresu dokumentów, jak i długiego czasu trwania możliwych nieprawidłowości. Z parlamentarzystą rozmawialiśmy też o wątpliwościach związanych z Funduszem Sprawiedliwości oraz wydawaniem przez sądy zgód na stosowanie podsłuchów.
Nasz gość przekonywał, że na podstawie dotychczasowych prac komisji, już teraz można wskazywać, że w czasach rządów prawicy, używając systemów służących do inwigilowania obywateli, "odzierano ludzi z godności". Jak dodawał, taki proceder mógł służyć także wywieraniu politycznych nacisków.

- To jest afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar stosowania Pegasusa. Dla nas istotni są sprawcy. Dla nas istotny jest Wąsik, Kamiński. Ludzie, którzy za tym stali, ludzie którzy dysponowali tymi informacjami, którzy po prostu robili wszystko, żeby mieć haki. Jak to działało w państwie PiS, widzą państwo na przykładzie afery Ex Bono i ludzi Kowalskiego, Jakiego. Ostatnie nagranie ujawnione przez Onet, w którym rozmowa wiceministra sprawiedliwości z prokuratorem regionalnym w Warszawie tyczy się tego, jak zamieść pod dywan, jak zneutralizować wykryte przeze mnie nieprawidłowości w Ex Bono i zawiadomienie do prokuratury. To tylko potwierdza, że przez lata, pracując nad tymi aferami, mieliśmy rację. To była prawda, a oni robili wszystko, żeby to utopić - powiedział.

Zdaniem polityka, ujawnione dotąd informacje dotyczące możliwych nieprawidłowości związanych z Funduszem Sprawiedliwości to jedynie "wierzchołek góry lodowej".

Naszego gościa zapytaliśmy też o dotychczasowe praktyki związane z zakładaniem w Polsce podsłuchów. Jak wynika z raportu ministra Bodnara, ponad 99 procent z nich było stosowanych za zgodą sądu, co zdaniem Witolda Zembaczyńskiego wskazuje, że nie zawsze sądy właściwie analizowały wnioski o stosowanie tych środków. Jego zdaniem, błędy te trzeba naprawić, między innymi poprzez opracowanie nowych procedur.

Witold Zembaczyński jest także wiceprzewodniczącym Nowoczesnej, dlatego zapytaliśmy go, dlaczego partia wystawia jedynie dwie kandydatki w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, więcej korzyści da ugrupowaniu wprowadzenie do sejmu nowych posłów, którzy najprawdopodobniej zajmą miejsca przedstawicieli innych ugrupowań, którzy 9 czerwca uzyskają mandaty.

Zobacz także

2024-06-28, godz. 08:45 "To co miałem do powiedzenia, do bólu powiedziałem". Piotr Woźniak ostro o stanie lewicy w Radiu Opole -Nie podoba mi się dzisiejsza lewica w tym sensie, że stała się lewicą wielkoaglomeracyjną, przestała być lewicą powiatową, gminną. Przestała się… » więcej 2024-06-27, godz. 08:59 „Mam nadzieję, że po Euro 2024 wyciągniemy właściwe wnioski” - prezes OZPN Tomasz Garbowski w Radiu Opole - Wierzyliśmy, że z tej trudnej grupy uda się nam awansować. Nie udało się. Trzy drużyny awansowały, chociaż trudno było przewidzieć, że pierwsze miejsce… » więcej 2024-06-26, godz. 08:46 "Wszystko na to wskazuje, że będzie dla nas miejsce w zarządzie województwa". Marcin Oszańca (PSL) w Radiu Opole - Wierzę, że 10 lipca wrócimy do zarządu województwa. To jest też pokłosie naszych wcześniejszych ustaleń z marszałkiem Andrzejem Bułą. Przede wszystkim… » więcej 2024-06-25, godz. 09:31 "Piły troszeczkę spowolniły". Nadleśniczy Marek Cholewa w Radiu Opole o ograniczaniu wycinki w lasach - Podejrzewam, że nikt nie wyobraża sobie życia w domu, w którym nie ma przedmiotów wykonanych z drewna i drewnopochodnych. Musimy łączyć te dwa aspekty… » więcej 2024-06-24, godz. 09:13 Włodzimierz Skalik o możliwej współpracy Konfederacji z AfD: "Trwają rozmowy" W poniedziałkowy poranek naszym gościem był poseł Konfederacji Włodzimierz Skalik, którego zapytaliśmy o doniesienia na temat współpracy ugrupowania z… » więcej 2024-06-21, godz. 08:30 Joanna Raźniewska: Bardzo chciałabym odczarować wciąż widoczne efekty pandemii w szkołach Dziś w szkołach w całek Polsce zabrzmi ostatni dzwonek. Dla trzech placówek w naszym regionie będzie to także koniec ich działalności. W piątkowy poranek… » więcej 2024-06-20, godz. 08:55 Marek Białokur o Narodowym Dniu Powstań Śląskich i dyskusji o śląskiej odrębności -Jestem bardzo szczęśliwy z tej dyskusji, która się toczy, bo ona może tylko z korzyścią działać na rzecz wiedzy o kształtowaniu się tego regionu. I… » więcej 2024-06-19, godz. 08:39 Zbigniew Kubalańca: polityka to gra kompromisów a ja coś o tym wiem -Myślę, że do 10 lipca ta sprawa powinna się wyjaśnić. Troszkę niezrozumiałe jest to, że przez ponad miesiąc było czterech członków zarządu, a teraz… » więcej 2024-06-18, godz. 08:30 Tomasz Kostuś: koniec pracy komisji ds. wyborów kopertowych najwcześniej pod koniec lipca - Nic się nie zmieniło! Komisje śledcze mają swoją rolę, swoje funkcje. Chcemy dociec prawdy i rozliczyć tych, którzy odpowiadają za niegospodarność… » więcej 2024-06-17, godz. 09:16 "Przestrzegam przed łatwym studiowaniem 100% online" - minister nauki Dariusz Wieczorek w Radiu Opole -Planujemy zmianę ustawy o szkolnictwie wyższym. Dzisiaj jednoznacznie zmieniamy naszą politykę i to nie będzie tak, że minister sobie wymyśli jakieś zapisy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »