Radio Opole » Studio Reportażu » Nasze reportaże » 'Gdy ściana u sąsiada płonie' - reportaż Jana…
2023-03-14, 13:42 Autor: Jan Poniatyszyn

"Gdy ściana u sąsiada płonie" - reportaż Jana Poniatyszyna

Załoga karetki na granicy polsko-ukraińskiej
Załoga karetki na granicy polsko-ukraińskiej
Z jednych wojna wydobywa demony zła, a z drugich niezmierzone wręcz pokłady dobroci. Starożytny poeta Horacy napisał: "Ciebie wszak rzecz dotyczy, gdy ściana u sąsiada płonie”, a nam tu i teraz, dane jest się przekonać, jak wiele prawdy udało mu się w tym zdaniu zawrzeć. Agresja Rosji na Ukrainę przyniosła falę uchodźców, która dotarła też do Prudnika. Nasz reporter zapisał w dźwięku emocje, z którymi wszyscy muszą się zmierzyć, odwiedził ludzi, którzy nagle musieli rozpocząć życie od nowa, nieśmiało poszukując wsparcia. Nowy reportaż Jana Poniatyszyna nosi tytuł: "Gdy ściana u sąsiada płonie".
W audycji usłyszymy: Artura i Kamila Kociołków, ratowników medycznych z Łąki Prudnickiej, Agnieszkę Orzech, właścicielkę restauracji i zatrudnioną przez nią Ksenię, Barbarę Starzyk, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, Andrzeja Chruściela, dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych oraz Żenię, uczennicę, którą bombardowanie do dorosłego życia przebudziło.
Posłuchaj reportażu Jana Poniatyszyna "Gdy ściana u sąsiada płonie"
Premiera reportażu Jana Poniatyszyna "Gdy ściana u sąsiada płonie" odbyła się w czwartek (16.03) po godz. 21:00.
Autorami zdjęć z Przemyśla, przejścia granicznego Medyka - Szeginie oraz Ukrainy są: Maciej Marciński oraz Artur i Kamil Kociołkowie.

Zobacz także

2023-05-25, godz. 09:29 "Obrazy z Podola w sercu zachowane" - posłuchaj nowego reportażu Barbary Tyslik "Rodem z Kresów. Historie osobiste" - to cykl spotkań wypełnionych wspomnieniami, które na zawsze powinny z nami pozostać. To będzie trzecia audycja, przygotowana… » więcej 2023-03-23, godz. 15:47 "Warkocz ze Lwowa" - reportaż Barbary Tyslik "Rodem z Kresów. Historie osobiste" - czyli cykl spotkań wypełnionych wspomnieniami, które na zawsze powinny z nami pozostać. To będzie druga audycja, przygotowana… » więcej 2023-03-14, godz. 13:42 "Gdy ściana u sąsiada płonie" - reportaż Jana Poniatyszyna Z jednych wojna wydobywa demony zła, a z drugich niezmierzone wręcz pokłady dobroci. Starożytny poeta Horacy napisał: "Ciebie wszak rzecz dotyczy, gdy ściana… » więcej 2023-03-03, godz. 08:37 "Siła miłości" - najnowszy reportaż Barbary Tyslik Tego wieczoru przedstawimy premierę - z udziałem Barbary Bukład - która urodziła się w 1943 roku w Kołomyi i będzie naszym przewodnikiem po dziejach niezwykłego… » więcej 2022-07-28, godz. 20:23 "Zielono mi" - reportaż Mariana Staszyńskiego Czy mors może zaopiekować się pszczołami? Kiedy osioł jest szczęśliwy? Dlaczego lisy (choć przeważnie trzeźwe) z Bachusem muszą się poważnie liczyć?… » więcej 2022-05-30, godz. 18:37 "Titita" - reportaż Mariana Staszyńskiego Można je odbić od księżyca, od zorzy polarnej, a nawet od przelatujących samolotów. Choć niewidoczne, mogą oczarować na całe życie. W Opolu dowodzą… » więcej 2022-04-11, godz. 13:35 "Porucznik Jan" - reportaż Barbary Tyslik We wspomnieniach najbliższych Jana Zawiślewskiego jego największą zaletą była przyzwoitość, zapewne wyniesiona z rodzinnego, mazurskiego domu. Zaświadczył… » więcej 2022-03-04, godz. 10:25 "A więc wojna" - reportaż Agnieszki Pospiszyl Kijów, Donbas, Iwano-Frankiwsk, Charków, Borodzianka... Lista ukraińskich miast bombardowanych przez armię rosyjską jest długa. Jeszcze dłuższa jest lista… » więcej 2022-02-28, godz. 10:32 "Michał z placu zabaw" – reportaż Mariana Staszyńskiego Jak to się stało, że królewski Kraków z Prudnikiem przegrał? Dlaczego praca w korporacji przestała go cieszyć? Czy zmiana zawodu może codziennie uśmiech… » więcej 2022-02-09, godz. 09:35 "Apetyt na życie" - reportaż Barbary Tyslik Zaczęło się od hasła, którym "Fundacja OnkoRejs – Wybieram życie", także im, wytyczyła drogę pełną nadziei. Proste zdanie w jakże trudnej chwili:… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »