Radio Opole » Studio Reportażu » Nasze reportaże » 'Był malarzem duszy' - reportaż Aleksandry Czy…
2016-08-05, 20:05 Autor: Wanda Kownacka

"Był malarzem duszy" – reportaż Aleksandry Czyżniewskiej

"Był malarzem duszy" – filmowe zaproszenie do wysłuchania reportażu Aleksandry Czyżniewskiej
Tym razem łącznie, zapraszamy do wysłuchania premiery i wspomnień z archiwum. Niezwykła będzie nowa praca, tak niezwykła, jak związana z nią audycja sprzed lat.
Oto bowiem najpierw Agata Duda-Gracz w rozmowie z Aleksandrą Czyżniewską, a zatytułowanej "Był malarzem duszy", opowie nam o swoim ojcu, o tym jak ona sama przeżywała jego twórcze i czasem, jakże dramatyczne, nie tylko artystyczne rozterki. Ta rozmowa została nagrana ostatnio w Toruniu, bo to tam w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu otwarto wystawę (czynną do 28 sierpnia) "Duda Gracz 75". Rozmowa, jak Państwo się przekonają, bardzo szybko przemienia się w reportaż, pełen emocji i prawdziwego do bólu spojrzenia na świat znakomitego twórcy.

A gdy będziemy głęboko poruszeni nową wiedzą o "malarzu duszy", wtedy cofniemy się o trzynaście lat. Nie bez ważnej przyczyny. Otóż reporterski los sprawił, że 3 października 2003 roku – z okazji wystawy prac malarza w Głogówku – także Aleksandra Czyżniewska miała szczęście rozmawiać z nim samym. Jerzy Duda-Gracz Polskę bardzo kochał, ale ta Polska także go czasem bardzo bolała. Kochał ją jak artysta i jak zwykły człowiek. Stąd tytuł tamtego reportażu: "Maluję Polskę, którą noszę w sercu". W naszym bogatym archiwum to jedna z najważniejszych audycji, tym bardziej, że w rok później, 5 listopada, wielki twórca odszedł od nas na zawsze.

Posłuchajmy zatem słów, które dzielą lata, a "namalowanych" przez ojca i córkę przez artystów, którzy mieli i mają prawo, i twórczy obowiązek, budzić naszą wrażliwość.
"Był malarzem duszy" - reportaż Aleksandry Czyżniewskiej
"Maluję Polskę, którą noszę w sercu" - reportaż Aleksandry Czyżniewskiej
Zdjęcia prezentujące dzieła Jerzego Dudy-Gracza pochodzą z katalogu wystawy "Duda Gracz 75", prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Otrzymaliśmy je dzięki uprzejmości kuratora, Iwony Strzelewicz-Ziemiańskiej. Dziękujemy!

Zobacz także

2016-10-27, godz. 13:02 "Najpiękniejsze miejsce na świecie" - reportaż Mariana Staszyńskiego To jednak nie o nim śpiewała grupa "Lady Pank", choć i tak niektórzy wiedzą swoje. Ale i bez tego zawodowe życie przyniosło mu wiele jakże barwnych, jakże… » więcej 2016-09-21, godz. 12:00 "Nóżki jak Elvis Presley" – reportaż Justyny Przyborowicz [FILM, ZDJĘCIA] Z pasji uczyniła pracę. Jej hobby miało swój początek w niesieniu pomocy małym istotom. Udało się jej spotkać na swojej drodze mężczyznę, którego… » więcej 2016-09-19, godz. 15:28 "Niepełnosprytny" - reportaż Eweliny Rusin-Różyckiej Jego życie toczy się wokół muzyki. Jako dwunastolatek zakochał się w hip-hopie i to on napędzał go w życiu, bo to: "stawianie sobie celów, którym trzeba… » więcej 2016-08-30, godz. 17:00 „Droga do miłości” – reportaż Mariana Staszyńskiego [POKAZ SLAJDÓW] Tematy leżą na ulicy. A właściwie to temat leży na drodze. Na drodze krajowej nr 94 za Skarbiszowem – na pasie ruchu w stronę Opola. Ktoś uznał, że… » więcej 2016-08-28, godz. 15:20 "Dotknij dłonią podłogi" - reportaż Eweliny Rusin-Różyckiej [POKAZ SLAJDÓW] Ta historia to właściwie gotowy scenariusz filmowy. Po raz kolejny przekonamy się, że to samo życie jest najlepszym pisarzem i tworzy niezwykły ciąg, jakże… » więcej 2016-08-05, godz. 20:05 "Był malarzem duszy" – reportaż Aleksandry Czyżniewskiej Tym razem łącznie, zapraszamy do wysłuchania premiery i wspomnień z archiwum. Niezwykła będzie nowa praca, tak niezwykła, jak związana z nią audycja sprzed… » więcej 2016-07-21, godz. 13:55 „Miejsce na przyszłe uśmiechy” – reportaż Justyny Przyborowicz „Miejsce na przyszłe uśmiechy” – nowy reportaż Justyny Przyborowicz – to pokłosie cyklu „Piszę, bo czuję – tak jak Ty”, w którym ludzie dotknięci… » więcej 2016-06-29, godz. 12:43 "Powołanie" – reportaż Mariana Staszyńskiego Najpierw otrzymał powołanie od Pana Boga, a po krótkim czasie od... "socjalistycznej ojczyzny", która to pierwsze chciała mu wybić i z głowy, i z serca… » więcej 2016-06-27, godz. 12:26 "Oaza szczęścia" - reportaż Barbary Tyslik Jest na opolskiej Pasiece od stu lat. Budzi zaciekawienie, czasem trwogę. To za sprawą krążących opowieści o jego pierwszych właścicielach, wszak działalność… » więcej 2016-05-18, godz. 16:20 „Brzozowy krzyż” – reportaż Doroty Kłonowskiej Surowy, brzozowy krzyż z ołtarzem, wykonanym w pniu drzewa, stanął w lasach pod Starym Grodkowem. Przybyło kolejne Miejsce Pamięci Narodowej. W 1946 roku… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »