Radio Opole » Muzyka » Felietony muzyczne

Felietony muzyczne

2023-04-18, 14:38

Anna Rusowicz z nowym singlem - "Tobie" już w Radiu Opole

okladka - anna rusowicz tobie cover 3000x3000~1
okladka - anna rusowicz tobie cover 3000x3000~1
Najnowszy singiel Anny Rusowicz - "Tobie", zapowiada nową płytę. To również cezura w życiu i twórczości tej artystki. Postanowiła ona sygnować go dorosłym imieniem - ANNA.

Ta piosenka, zapowiadająca kolejny, piąty już solowy album Rusowicz. Jest rodzajem klamry zamykającej dotychczasowy etap życia osobistego i artystycznego.

- Dojrzałość, która się przydarza prędzej, czy później każdemu z nas, to kwestia autentycznej akceptacji zachodzących przemian, w miejsce skazanej na niepowodzenie walki - uważa Artystka.

Anna sama skomponowała i napisała tekst do utworu „Tobie”. Nagranie powstało w łódzkim Tonn Studio. W sesji wzięli udział: gitarzysta Krzysztof Zagajewski, basista Marcin Jadach i perkusista Tomasz Waldowski, w sekcji dętej - trębacz Rafał Gańko i saksofonista Sebastian Stanny oraz Marcin Cichocki na organach Hammonda.

Zespół nagrywał w sposób dziś rzadko wykorzystywany, to znaczy na taśmę magnetofonową i tak zwaną „setką”, czyli rejestrując utwór od początku do końca, bez dogrywania jakichkolwiek fragmentów.

Najnowszą piosenkę Anny Rusowicz prezentujemy Radiu Opole w paśmie Rewiry kultury oraz w Radiu Opole 2 Kultura, nadawanym w technologii DAB+.
2023-03-24, 10:32

Depeche Mode - Memento Mori - legenda powraca po sześciu latach

Album Artwork
Album Artwork
24 marca to wielki dzień dla fanów Depeche Mode, ukazała się ich najnowsza płyta - „Memento Mori”. To bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych pierwszej połowy tego roku. Radio Opole już od kilku tygodni promuje singiel „Ghosts Again”.

„Memento Mori” to 15. album studyjny Depeche Mode – pierwszy w składzie Dave’a Gahana i Martina Gore’a po tragicznej śmierci współzałożyciela Andrew „Fletcha” Fletchera w 2022 roku. Płyta została wyprodukowana przez Jamesa Forda i Martę Salogni.

Pomysł na „Memento Mori” zaczął rodzić się na początku pandemii, co zaowocowało piosenkami inspirowanymi bezpośrednio tym okresem. Kolekcja składa się z 12 utworów obejmujących różnorodne nastroje: od złowrogiego początku – paranoi i obsesji – do ostatecznego rozwiązania – katharsis i radości – ze wszystkimi punktami pomiędzy.

Światowa trasa „Memento Mori Tour” rozpoczęła się 23 marca, specjalną serią występów w północnoamerykańskich arenach. 16 maja powrócą do Europy. 2 sierpnia zagrają na PGE Narodowym, natomiast 4 sierpnia w krakowskiej Tauron Arenie.

Depeche Mode sprzedali już ponad 100 milionów płyt i zagrali dla ponad 35 milionów fanów na całym świecie. Pozostają wciąż rozwijającą się i niezwykle wpływową siłą muzyczną. Nadchodzący album i trasa koncertowa stanowią otwarcie najnowszego rozdziału ich niezrównanego dziedzictwa.
2023-03-10, 08:19

Olga Bończyk prezentuje nowy singiel - "Byłeś słońcem moich dni"

Byłes sloncem okladka
Byłes sloncem okladka
To piosenka, którą artystka odkryła kilka lat temu i natychmiast poczuła, że powinna włączyć ją do mojego repertuaru. Przed laty zaśpiewała ją Irena Jarocka do słów Marka Dutkiewicza i niezwykle wzruszającej kompozycji Piotra Figla. - Piosenka, choć mniej znana niż inne przeboje z tamtych lat, potrzebowała nowego brzmienia i nowoczesnej aranżacji - mówi Olga Bończyk.

Wspólnie z Filipem Siejką, utalentowanym muzykiem i producentem muzycznym, postanowiła dać nowe życie tej piosence. Ale w tym projekcie jest jeszcze ukryty pewien plan. Piotr Figiel, prywatnie był wujkiem Filipa, dlatego wszyscy wpadli na pomysł, by przywrócić do życia więcej jego piosenek.

- Tak to już przecież bywa, że znamy i lubimy piosenki z dawnych lat, ale mało kto potrafi wskazać, kto był ich twórcą. Najczęściej pamiętamy tylko ich wykonawców. W moim przekonaniu, twórczość Piotra Figla zasługuje na wydobycie jego kompozycji z lamusa i pokazanie ich w nowym współczesnym wydaniu - wyjaśnia wokalistka.

Radio Opole prezentuje pierwszą piosenkę z projektu poświęconego twórczości Piotra Figla, a z których docelowo, powstanie album poświęcony temu wyjątkowemu artyście.
2023-01-18, 09:37

Radio Opole poleca: stare hity U2 w nowych aranżacjach! Gramy już pierwszy singiel

cover U2 - Songs Of Surrender
cover U2 - Songs Of Surrender
Grupa U2 ogłosiła premierę nowego wydawnictwa – „Songs Of Surrender”. Na płytę trafi 40 największych przebojów zespołu nagranych zupełnie na nowo. Pierwszym singlem promującym album jest „Pride (In The Name Of Love)”. Premiera zaplanowana jest na 17 marca 2023.

Sesje nagraniowe do „Songs Of Surrender” odbyły się w ciągu ostatnich dwóch lat. Kuratorem całej kolekcji jest The Edge. Na wydawnictwie U2 powraca do najbardziej uwielbianych piosenek ze swojego dorobku. W trakcie ponad 40-letniej kariery, legendarny zespół nagrał takie hity jak „With Or Without You”, „One”, „Beautiful Day” czy „Sunday Bloody Sunday”. Każdy utwór został nagrany w nowej aranżacji, a niektóre z nich otrzymały nawet nowy tekst.

Gitarzysta - The Edge wyjaśnia: – Muzyka pozwala podróżować w czasie. Byliśmy ciekawi, jak nasze wczesne piosenki brzmiałyby stworzone w XXI wieku. Z początku był to tylko eksperyment, jednak z czasem przerodził się w osobistą obsesję, ponieważ tak wiele z nich poddaliśmy nowej interpretacji. Intymność zastąpiła postpunkowy pośpiech. Tu zmieniliśmy tempo, tam dodaliśmy klawisze, a w niektórych przypadkach także akordy i teksty. Okazało się, że świetne utwory są po prostu niezniszczalne.
2023-01-03, 10:55

Radio Opole poleca: „Pal licho!” Wiktora Dyduły w tanecznym rytmie podsumowuje udany rok artysty

wiktor dyduła pal licho
wiktor dyduła pal licho
Ostatnie dwanaście miesięcy okazało się być przełomowe w karierze Wiktora Dyduły. Młody wokalista po zeszłorocznym udziale w The Voice of Poland zabrał się ostro do roboty i w przeciągu roku wydał aż sześć singli, wśród których znalazło się chociażby dobrze już wszystkim znane „Koło Fortuny”. Artysta wypracował sobie solidną pozycję debiutanta, na którego poczynania warto obserwować.

Najnowszy utwór, „Pal Licho!” to energetyczna popowo-alternatywna kompozycja, której nie powstydziłby się nie jeden stary wyjadacz! Melodia momentalnie wchodzi do głowy i zmusza słuchacza do mimowolnego podrygiwania. Tekst z kolei - jak przystało na Wiktora - okraszony jest dużą dawką humoru, a przekaz odzwierciedla przeżycia, w których każdy znajdzie choć odrobine siebie.

- I tak godzę się z myślą, można mieć wszystko a mimo to czegoś brak. W sumie pal licho, oczy nie widzą, sercu nie będzie żal - z takim przekazem w Nowy Rok wprowadza nas Dyduła.

Do utworu powstał teledysk autorstwa Michała Sierakowskiego. W klipie Wiktor po raz kolejny prezentuje swoje umiejętności taneczno-aktorskie, wcielając się w osiem alternatywnych wersji samego siebie. Wszystko to z charakterystycznym dla Dyduły z przymrużeniem oka.

„Pal Licho!” to kolejna zapowiedź debiutanckiego albumu Wiktora, którego premiera zaplanowana jest na początek tego roku.
2022-11-24, 10:37

Grzegorz Hyży powraca z nowym singlem „Sztos"!

Hyży Sztos
Hyży Sztos
Tytuł zobowiązuje, dlatego nikogo nie zdziwi, jeśli kolejny singiel artysty stanie się wielkim hitem! Grzegorz Hyży wielokrotnie już udowodnił, że potrafi tworzyć ponadczasowe przeboje, które podbijają radiowe playlisty. Artysta nie boi się eksperymentować z nowymi brzmieniami, włączając do swoich popowych singli m.in. elementy reggaetonu lub elektroniki.

Najnowsza piosenka „Sztos” to świeży, synthpopowy utwór, który wpada w ucho i pozostaje w głowie na dłużej. Tekst, autorstwa Grzegorza Hyżego i Arka Sitarza (Rasmentalism), nawiązuje do uniwersalnych ludzkich potrzeb, takich jak miłość, bliskość czy chęć uwolnienia się od przeszłości. Jest też próbą wyrażenia uczuć, które pomimo tego że uświadomione, pozostają trudne do nazwania. Znany z zamiłowania do zabawy stylem i formą artysta, po raz kolejny dostarcza polskim słuchaczom rozrywki na najwyższym, światowym poziomie. Nie ma wątpliwości, że singiel ma szansę stać się radiowym „sztosem” i kolejnym hitem artysty.
2022-10-31, 09:59

VOO VOO z nowym albumem - "Premiera"

Voo Voo fot. materiały prasowe
Voo Voo fot. materiały prasowe
Zespół Voo Voo to od lat synonim muzycznego kunsztu. Wciąż poszukują i nie dają się wpisać w sztywne ramy gatunków.

Grupa Wojciecha Waglewskiego daje świetne występy na żywo, a najnowsza płyta Voo Voo „Premiera” pokazuje zespół w znakomitej formie. Większość utworów grupa zarejestrowana na tzw. setkę, czyli na żywo podczas improwizacji w studiu.

Co mówi o płycie sam Waglewski? - Doszło do fantastycznej współpracy z dwiema kobietami: Mashą Natanson i Hanią Rani. Spotkania zespołu w studiu były bardzo intensywne. Nagrania trwały krótko po to, by nie uronić nic z energii - mówi muzyk.

Najnowsze wydawnictwo zespołu, zatytułowane po prostu „Premiera” to 11 autorskich utworów, w tym znane już publiczności single „Bezruch” nagrany wspólnie z wybitną kompozytorką, pianistką i wokalistką – Hanią Rani oraz „Łajba” z udziałem wyjątkowej artystki Mashy Natanson.

Najnowszym singlem promującym album jest utwór ‘Beztrosko’, który Radio Opole gra w paśmie "Dobre Granie" oraz w Radiu Opole 2 Kultura.

Voo Voo tworzą: Wojciech Waglewski – śpiew, gitary
Mateusz Pospieszalski – saksofony, instr. klawiszowe, śpiew
Karim Martusewicz – bas
Michał Bryndal - perkusja
2022-10-17, 15:44

Radio Opole poleca: nowy singiel Dawida Podsiadło „To co masz Ty!” z najświeższej płyty.

Zrzut ekranu 2022-10-17 154853
Zrzut ekranu 2022-10-17 154853
Już jest! W piątek ukazała się czwarta studyjna płyta Dawida Podsiadło. Powstała we współpracy z Jakubem Galińskim, producentem muzycznym na co dzień grającym w zespole Dawida. Radio Opole promuje najnowszy singiel Dawida z tego wydawnictwa - "To, co masz Ty".

Album to zbiór kilku lat przeżyć i przemyśleń artysty, który już przyzwyczaił nas do mocnych tekstów, czego najlepszym przykładem jest opublikowany już utwór „POST”. Problemy mikroświata, osobiste rozterki, ale i spojrzenie na to, co dzieje się na świecie. O tym jest album - „Lata Dwudzieste”.

Obecnie Dawid wraz z zespołem przygotowuje się do trasy koncertowej – PostProdukcja Tour, która rusza już 30 października i obejmuje dziewięć koncertów, na których zostanie zaprezentowany nowy materiał. „Lata Dwudzieste”, trasa koncertowa oraz współprodukcja filmu to nie jedyne projekty, w których uczestniczył ostatnio artysta.

źródło: Sony

2022-10-07, 12:36

Twórcy albumu "Andromeda's Mystery" wystąpili na scenie Studia M im. SBB

GDrEIJPk
GDrEIJPk
W czasie pandemii w 2021 roku trzej starzy przyjaciele utworzyli nowy zespół z ideą odkrywania nowych możliwości brzmieniowych, rozświetlania rytmu i harmonii w inny sposób. Choć David Dorůžka, Piotr Wyleżoł i Jeff Ballard znają się od lat, to w tej właśnie scenerii spotkali się po raz pierwszy wiosną 2021 roku, aby nagrać nową muzykę napisaną przez całą trójkę.

Okoliczności powstania albumu były zaskakujące. Muzycy zostali zaproszeni na festiwal jazzowy w Brnie, jechali tam z myślą, że po prostu zagrają koncert. Występ udał się znakomicie, czeska telewizja to uwieczniła, aby wydać na DVD. Wydawało się, że to wszystko, ale wyjątkowe porozumienie, jakie w tym czasie narodziło się między muzykami, zaowocowało spontaniczną decyzją o natychmiastowym wejściu do studia, co stało się następnego ranka, w efekcie czego podczas jednej 6 – godzinnej sesji nagraniowej w studio „Na Orli” w Brnie powstał album „Andromeda’s Mistery”.

Brzmienie płyty opiera się w dużej mierze na analogowych instrumentach elektronicznych, prostych melodiach i zawiłych rowkach, a muzycy skupiają się na łączeniu starych i nowych dźwięków oraz podejściu w unikalną syntezę, która charakteryzuje dzisiejszy świat.

Na trwającym prawie godzinie albumie zajdziemy osiem utworów. Cztery z nich to kompozycje Davida Dorůžki, trzy – Piotra Wyleżoła, jeden dołożył Jeff Ballard. Ballardowskie „Lone” znane jest z płyty „Fly” nagranej przez perkusistę niemal dwie dekady temu z Larrym Grenadierem i Markiem Turnerem. Pozostała siódemka nagrań to materiał premierowy. Trio oferuje słuchaczowi dość rozbudowane nagrania. Finałowy „Murky Waters” trwa ponad dwanaście minut.

Minimalistyczne, spokojne fragmenty przeplatają się w nim z żywszą narracja i solowymi popisami instrumentalistów. „Chorale” dedykowany jest pamięci Tomasza Stańki i Edwarda Vessali i nawiązuje stylistyką do charakterystycznego brzmienia kojarzonego w monachijską wytwórnią ECM, dla której nagrywali obaj wspomniani artyści. Przekornie zatytułowane „No Electricity” ucieka w bardzo energetyczne klimaty z rockową partią gitary. Ciekawie słucha się również Piotra Wyleżoła, który chętnie ucieka w brzmienia elektronicznych instrumentów. Wreszcie, swoje trzy grosze subtelnie, acz znacząco, wtrąca w całość Jeff Ballard.

Piotr Wyleżoł – fortepian, Fender Rhodes, Moog.
Polski pianista jazzowy, kompozytor, lider zespołu. Jeden z najbardziej kreatywnych i najważniejszych muzyków jazzowych na polskiej scenie jazzowej. Jego ostatni album jako lidera „Human Things” ukazał się w marcu 2018 roku nakładem najważniejszej i legendarnej serii wydawniczej w historii polskiego jazzu „Polish Jazz”.

Podczas dotychczasowej kariery współpracował z: Billy Hartem, Edd Schullerem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Jarosławem Śmietaną, Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Grzegorzem Nagórskim, Andrzejem Cudzichem, Adamem Pierończykiem, John Purcellem, Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Steve Loganem, Janis Siegel. Od 2005 roku współpracował z Nigelem Kennedym, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, m.in. jako klawesynista w repertuarze J.S. Bacha czy A. Vivaldiego.

David Dorůžka – gitara.
Od lat jest niewątpliwie jedną z czołowych postaci czeskiej sceny jazzowej. David Dorůžka zaczął występować na scenie jazzowej jako nastolatek. Studiował kompozycję i improwizację w Berklee College of Music w Bostonie pod kierunkiem Joe Lovano, Micka Goodricka i George'a Garzone, a także miał okazję uczyć się od takich muzyków jak Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman i Christian McBride. Od końca 2003 roku mieszka znowu w Czechach, gdzie naucza w Konserwatorium Jaroslava Ježka w Pradze.

Jeff Ballard – perkusja.
Amerykański perkusista jazzowy . Grał z Rayem Charlesem i Patem Methenym oraz grał okresowo z Chick Corea w wielu grupach, takich jak Origin i Chick Corea New Trio . Grał również z wieloma nowojorskimi muzykami jazzowymi, takimi jak Reid Anderson , Brad Mehldau , Kurt Rosenwinkel , Mark Turner , Miguel Zenon i Eli Degibri . Grał również z Joshua Redman Elastic Band. Jest członkiem Brada Mehldau Trio (od 2005) i współliderem Fly , kolektywnego trio z Markiem Turnerem i Larrym Grenadierem oraz prowadzi Jeff Ballard Trio i Jeff Ballard Fairgrounds.

Partnerem wydarzenia jest Związek Artystów Wykonawców STOART.
2022-09-27, 08:44

Radio Opole świętowało Dzień Polskiej Muzyki

Baasch - sesja w Studiu M im. SBB Radia Opole (12.02.2021) do audycji "Muzyka Nowa" w wydaniu red. Piotra Metza [fot. Wanda Kownacka]
Baasch - sesja w Studiu M im. SBB Radia Opole (12.02.2021) do audycji "Muzyka Nowa" w wydaniu red. Piotra Metza [fot. Wanda Kownacka]
Polska muzyka zdominowała 1 października anteny największych stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce. Radio Opole wraz z innymi mediami uczestniczyło w kampanii "Dzień Polskiej Muzyki". Zachęcamy w ten sposób do częstszego słuchania i emitowania polskiej muzyki, która jest różnorodna i ciekawa.

Wszystkie media zaangażowane w projekt podziękowały w ten sposób artystom i twórcom za ich pracę i za utwory. Najważniejsi są jednak słuchacze, bo to właśnie oni stanowią o sile i kondycji rynku muzycznego. Im więcej polskiej muzyki będziemy słuchali, tym większe możliwości rozwoju artystycznego i eksportowego stwarzamy naszym ulubionym artystom i tym silniejsza staje się pozycja polskiego rynku na arenie międzynarodowej.

Pomysł na kampanię "Dzień Polskiej Muzyki" zrodził się w 2019 z inicjatywy agencji Artistars. Intencją twórców było stworzenie projektu, który zaangażuje i połączy wszystkich uczestników rynku muzycznego: artystów, rozgłośnie radiowe i telewizje muzyczne, firmy i organizacje branżowe oraz fanów.

Polska muzyka zajmuje szczególne miejsce na antenie Radia Opole. Nadajemy z serca "Stolicy polskiej piosenki", dlatego polscy artyści są nam wyjątkowo bliscy. Ponad 40 procent naszej playlisty to muzyka polska. Kilka dni w roku, między innymi święta 3 maja i 11 listopada, poświęcamy całkowicie polskim wykonawcom.

Radio Opole aktywnie promuje również młodych wykonawców. Organizujemy koncerty w studiu im. SBB i prezentujemy sylwetki debiutantów w programach autorskich. Relacjonujemy wydarzenia muzyczne, pokazujemy opolskie szkoły i uczelnie muzyczne.

Najważniejsze miejsce w naszym programie zajmuje jednak Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole, który każdego roku jest wielkim świętem polskiej muzyki.
1234567

Zobacz także

2023-04-18, godz. 14:38 Anna Rusowicz z nowym singlem - "Tobie" już w Radiu Opole Najnowszy singiel Anny Rusowicz - "Tobie", zapowiada nową płytę. To również cezura w życiu i twórczości tej artystki. Postanowiła ona sygnować go dorosłym… » więcej 2023-03-24, godz. 10:32 Depeche Mode - Memento Mori - legenda powraca po sześciu latach 24 marca to wielki dzień dla fanów Depeche Mode, ukazała się ich najnowsza płyta - „Memento Mori”. To bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń… » więcej 2023-03-10, godz. 08:19 Olga Bończyk prezentuje nowy singiel - "Byłeś słońcem moich dni" To piosenka, którą artystka odkryła kilka lat temu i natychmiast poczuła, że powinna włączyć ją do mojego repertuaru. Przed laty zaśpiewała ją Irena… » więcej 2023-01-18, godz. 09:37 Radio Opole poleca: stare hity U2 w nowych aranżacjach! Gramy już pierwszy singiel Grupa U2 ogłosiła premierę nowego wydawnictwa – „Songs Of Surrender”. Na płytę trafi 40 największych przebojów zespołu nagranych zupełnie na nowo… » więcej 2023-01-03, godz. 10:55 Radio Opole poleca: „Pal licho!” Wiktora Dyduły w tanecznym rytmie podsumowuje udany rok artysty Ostatnie dwanaście miesięcy okazało się być przełomowe w karierze Wiktora Dyduły. Młody wokalista po zeszłorocznym udziale w The Voice of Poland zabrał… » więcej 2022-11-24, godz. 10:37 Grzegorz Hyży powraca z nowym singlem „Sztos"! Tytuł zobowiązuje, dlatego nikogo nie zdziwi, jeśli kolejny singiel artysty stanie się wielkim hitem! Grzegorz Hyży wielokrotnie już udowodnił, że potrafi… » więcej 2022-10-31, godz. 09:59 VOO VOO z nowym albumem - "Premiera" Zespół Voo Voo to od lat synonim muzycznego kunsztu. Wciąż poszukują i nie dają się wpisać w sztywne ramy gatunków. Grupa Wojciecha Waglewskiego daje… » więcej 2022-10-17, godz. 15:44 Radio Opole poleca: nowy singiel Dawida Podsiadło „To co masz Ty!” z najświeższej płyty. Już jest! W piątek ukazała się czwarta studyjna płyta Dawida Podsiadło. Powstała we współpracy z Jakubem Galińskim, producentem muzycznym na co dzień… » więcej 2022-10-07, godz. 12:36 Twórcy albumu "Andromeda's Mystery" wystąpili na scenie Studia M im. SBB W czasie pandemii w 2021 roku trzej starzy przyjaciele utworzyli nowy zespół z ideą odkrywania nowych możliwości brzmieniowych, rozświetlania rytmu i harmonii… » więcej 2022-09-27, godz. 08:44 Radio Opole świętowało Dzień Polskiej Muzyki Polska muzyka zdominowała 1 października anteny największych stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce. Radio Opole wraz z innymi mediami uczestniczyło w kampanii… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »