Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-07-11, 15:55 Autor: Agnieszka Lubczańska, źródło: materiały organizatora

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” w Kołobrzegu

Przemysław Gintrowski [fot. Dariusz Iwański]
Przemysław Gintrowski [fot. Dariusz Iwański]
Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” już w najbliższy piątek (12.07) rozpocznie się w Kołobrzegu. Wydarzenie potrwa do soboty (13.07). Odbywa się po raz pierwszy, a jego celem jest podtrzymanie pamięci o dorobku i postaci pieśniarza. W programie konkurs piosenki, koncerty i spektakle. Przegląd odbędzie się w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta (ul. Solna 1). Wydarzenie poprowadzi znany i ceniony dziennikarz Polskiego Radia Paweł Sztompke. Pierwszego dnia w konkursie głównym wystąpi 17 wykonawców z całej Polski. Reprezentantem naszego regionu jest Grzegorz Grunwald.
Przed uczestnikami zadanie zinterpretowania dwóch piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego. Uczestników oceni jury w składzie: Justyna Holm, Agnieszka Gintrowska, Julia Gintrowska, Jan Poprawa, Paweł Sztompke, Jacek Pechman, Magdalena Kawczyńska i Beata Mola-Bychawska. Początek o godz. 17:00.

Po konkursie widzowie zobaczą program słowno-muzyczny pt.: „Autoportret”. W pierwszej odsłonie wystąpią Edyta Kluk-Wisz i Przemysław Tejkowski w teatralnej formie wywiadu między dziennikarką a bardem. Będzie okazja poznania młodości licealnej Gintrowskiego, początków jego drogi artystycznej, wyborach i postawie patriotycznej. Całość uzupełnią multimedialne prezentacje zdjęć barda. Następnie z piosenkami Przemysława Gintrowskiego wystąpią artyści: Jan „Janga” Tomaszewski, Wojciech Brzeziński i zespół TANGO ATTACK w składzie: Hadrian Filip Tabęcki, Piotr Malicki i Grzegorz Bożewicz.

Werdykt publiczność pozna w sobotę (13.07). Laureatom konkursu zostaną wręczone nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. dr hab. Piotra Glińskiego, Prezesa Zarządu TVP – Jacka Kurskiego i Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.

Zanim poznamy werdykt jury, zaprezentują się studenci kierunku aktorskiego Warszawskiej Szkoły Filmowej w spektaklu zatytułowanym „Postacie”, który wyreżyserowała Magdalena Kizinkiewicz. Stanowi on innowację w podejściu do interpretacji muzyki Przemysława Gintrowskiego. Za pomocą połączenia wielu dziedzin sztuki: obrazu, dźwięku, choreografii, scenografii i nowych technologii - powstało audiowizualne dzieło z udziałem młodych aktorów. Jedną z piosenek w tym spektaklu zaśpiewa Julia Gintrowska – córka barda.

Na zakończenie widzowie zobaczą program artystyczny "S.A.L.I.G.I.A". To trans-opera w wykonaniu artystów ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie. W programie znajdą się utwory skomponowane przez Gintrowskiego do słów Zbigniewa Herberta, Tadeusza Nowaka, Marka Tercza, Justyny Holm, Agnieszki Osieckiej, Jerzego Czecha, Bogdana Olewicza, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Mieczysława Jastruna, Natana Tenenbauma i Jacka Kaczmarskiego. Jak przyznaje autorka scenariusza i reżyserka tego spektaklu Ewa Czapik-Kowalewska, wszystkie pieśni, które usłyszy kołobrzeska publiczność „Pamiątek”, niosą przesłania dotyczące ludzkich postaw, poszukiwania drogi, celu, stawiania czoła przeciwnościom i nieuniknionym zmianom. S.A.L.I.G.I.A jest opowieścią o grzechach głównych, buncie, szaleństwie i odrodzeniu w obliczu toczących się kół Historii. Autorem aranżacji i kierownikiem muzycznym jest Rafał Kowalewski.

Honorowy patronat na wydarzeniem objęli: najbliższa rodzina barda – Agnieszka Gintrowska (żona) i Julia Gintrowska (córka), prof. dr hab. Piotr Gliński – wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, dr Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasz Hinc – wojewoda zachodniopomorski oraz prof. Jan Żaryn – senator RP.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury a także ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg .

Głównym sponsorem jest PKN ORLEN. Partnerami są: Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej, Fundacja PZU, Gmina Miasto Kołobrzeg, Instytut Pamięci Narodowej, Państwowy Instytut Wydawniczy, Origami BTL Solutions, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP oraz ZAIKS i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu.

Głównym patronem medialnym jest Telewizja Polska S.A. Ponadto patronat medialny przyjęli: TVP3 Szczecin, Audytorium 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia, tygodnik „Gość Niedzielny”, miesięcznik „wSieci Historii”, Polskie Radio Koszalin, Telewizja Kablowa Kołobrzeg, portal miastokolobrzeg.pl, Radio Plus.

Organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu.

Więcej informacji na stronie: www.pamiatkiprzemyslawagintrowskiego.pl
Przemysław Gintrowski [fot. Dariusz Iwański]

Zobacz także

2020-01-22, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Diabelskie skrzypce i inne "magiczne" instrumenty jeszcze do piątku pozostaną w Głogówku Jeszcze do piątku (24.01) można oglądać w Głogówku wystawę poświęconą dźwiękowi i prostym instrumentom muzycznym, takim jak diabelskie skrzypce czy gwizdki, dzwonki i fujarki. 'Na początku był dźwięk, czyli antymuzyka i nie-instrumenty'… » więcej 2020-01-19, godz. 21:32, Wiadomości z regionu Mnóstwo inspiracji i branżowych ofert. Tłumy młodych par na opolskich Targach Ślubnych Podwieszane dekoracje kwiatowe, minimalistyczne i błyszczące od góry do dołu suknie ślubne, czy malowane torty - to trendy, które w tym roku mają królować na przyjęciach weselnych. Przyszłe młode pary od samego rana gromadziły… » więcej 2020-01-18, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Mali opolanie wraz z rodzicami stworzyli eko-intrumenty W Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu właśnie dziś (18.01) rozpoczął się cykl warsztatów pod tytułem „Artystyczne soboty”. Zadaniem uczestników było stworzenie instrumentu z butelki, wycinanek, fasoli, grochu i ryżu. » więcej 2020-01-15, godz. 18:00, Wiadomości z regionu To nowy dom seniorów, ale nie tylko. W Opolu otwarto Centrum Aktywizacji Społecznej. Krakowska 32. To teraz nowy adres opolskich seniorów, ludzi związanych z kulturą, muzyką, czy historią. Przy głównym deptaku Opola otwarto Centrum Aktywizacji Społecznej. » więcej 2020-01-12, godz. 14:00, Kultura i rozrywka "Ostre zadęcie" w Kotulinie koło Strzelec Opolskich 25 dzieci z Kotulina pod Strzelcami Opolskimi przez cały rok uczyło się grać na instrumentach dętych. Jeszcze kilka lat prób i będą mogły zasilić szeregi miejscowej orkiestry dętej. Najmłodsi muzycy grę zaczynają już w przedszkolu… » więcej
120121122123124125126
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »