Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-11-05, 18:04 Autor: Agnieszka Lubczańska (na podstawie materiałów nadesłanych przez FO)

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Na uroczysty koncert w 100-rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości zaprasza w najbliższą niedzielę (11.11) Filharmonia Opolska. To okazja posłuchania Krzysztofa Książka - pianisty nagrodzonego w tym roku na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Po przerwie opolscy filharmonicy pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentują premierę - IV Symfonię D-dur Witolda Maliszewskiego, która do niedawna istniała tylko w rękopisach. Początek koncertu o godz. 18:00. Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Koncert rozpocznie uwertura do oratorium "Powrót syna marnotrawnego" Feliksa Nowowiejskiego. To monumentalne oratorium. Uwertura (nagrana przez Opolskich Filharmoników we wrześniu ubiegłego roku i wydana przez wytwórnię DUX na płycie Nowowiejski "Dzieła symfoniczne") rozpocznie koncert opowiadający o drodze do wolności, o powrocie Polski na mapy Europy i świata.

Niepodległej nie byłoby prawdopodobnie bez zaangażowania Ignacego Jana Paderewskiego. Swój "Koncert fortepianowy a-moll" ukończył w roku 1888, rok później zinstrumentował dzieło i wtedy też doszło do jego premierowego wykonania. W Opolu koncert ten zaprezentuje Krzysztof Książek, laureat III Nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Po przerwie zaprezentowana zostanie IV Symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego o znamiennym tytule: "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie". Dwa przymiotniki łączą tu dwie rzeczywistości – globalną (w której nasz kraj znajdował się w 1923 roku) oraz tę osobistą Maliszewskiego, twórcy z pogranicza kilku kultur i światów. Dzieło przez prawie sto lat pozostawało jedynie w rękopisie. Dzięki staraniom Filharmonii Opolskiej utwór ten został w ciągu ostatniego roku wydany i nagrany, a publiczność uczestnicząca w koncercie w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świadkami jego premierowego wykonania.

Więcej informacji i bilety tu: Filharmonia Opolska.

Zobacz także

2018-06-23, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Finał sezonu artystycznego jak "Marzenie". Filharmonia Opolska wypełniona po brzegi Niekończące się owacje dla młodego pianisty i triumf muzyki polskiej. Tak zakończył się 66. sezon artystyczny w wypełnionej po brzegi Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-06-20, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Dysonans i dysharmonia, czyli spotkanie ze Sławomirem Kuźnickim Sławomir Kuźnicki - doktor literaturoznawstwa, krytyk literacki i poeta, będzie gościem na spotkaniu autorskim w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2018-06-20, godz. 12:30, Kultura i rozrywka Balet "Sen", czyli kolejne spotkanie z cyklu "Muzyka w Klubowym Fotelu" Biblioteka Muzyczna w Opolu po raz kolejny organizuje spotkanie w ramach akcji 'Muzyka w Klubowym Fotelu'. To okazja by zapoznać się ze zgromadzonymi przez bibliotekę materiałami. » więcej 2018-06-18, godz. 16:39, Patronaty - polecamy Dino Top Festival od piątku do niedzieli Konkurs na interpretację piosenek Zbigniewa Wodeckiego w najbliższy piątek (22.06) w Sędziszowie Małopolskim zainauguruje II Dino Top Festival. Do przesłuchań zakwalifikowanych zostało 10 wykonawców. Do niedzieli na festiwalu będzie… » więcej 2018-06-18, godz. 15:45, Patronaty - polecamy Filharmonia kończy sezon koncertem światowej sławy gwiazdy 66. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej zakończy koncert fortepianowy Jana Lisieckiego. Artysta przez krytyków nazywany jest: „arystokratą fortepianu”, „jednym z najbardziej sensacyjnych młodych artystów” i chwalony jest za… » więcej
182183184185186187188
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »