Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-09-27, 13:55 Autor: Agnieszka Lubczańska

Opole Songwriters Festival od piątku do niedzieli zawładnie NCPP

Opole Songwriters Festival [fot. Agnieszka Lubczańska]
Opole Songwriters Festival [fot. Agnieszka Lubczańska]
Opole Songwriters Festival oficjalnie rusza w piątek (28.09) i potrwa do niedzieli (30.09), a nieoficjalnie - rozpocznie się już dziś (27.09). Relacje z wydarzenia w audycji "Dobre Granie" po 17:00!
Opole Songwriters Festival oficjalnie rusza w piątek (28.09) i potrwa do niedzieli (30.09), a nieoficjalnie - rozpocznie się już dziś (27.09). Relacje z wydarzenia w audycji "Dobre Granie" po 17:00!
Artyści występujący na tym festiwalu sami piszą sobie piosenki, sami je wykonują, a nierzadko nawet sami tworzą okładki płyt i teledyski. Mowa o Opole Songwriters Festival. W tym roku impreza zawładnie Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. W programie przez 3 dni na dwóch scenach zaplanowano 12 koncertów. Koncerty odbywać się będą w sali kameralnej oraz na plenerowej scenie po prawej stronie od wejścia do NCPP.

Festiwal oficjalnie rusza w piątek (28.09) i potrwa do niedzieli (30.09), a nieoficjalnie - rozpocznie się dziś (27.09) tzw. housegigiem, czyli koncertem w mieszkaniu, na którym zawita także Radio Opole! Relacje z wydarzenia po 17:00 w audycji „Dobre Granie”!
Ideą, która przyświecała powstawaniu programu tegorocznej odsłony wydarzenia było to, by pokazać songwriting z każdej strony. Pojawią się artyści flirtujący z nurtem poetyckim, będzie elektronika, typowy songwriting gitarowy, ale też będą momenty taneczne.

- Songwriting się zmienia, ewaluuje, a publiczność wciąż można zaskoczyć - przekonuje pomysłodawca i dyrektor wydarzenia - Roman Szczepanek.

Pierwszy Opole Songwriters Festival odbył się w 2012 roku. Zaczął się bardzo kameralnie w opolskich klubokawiarniach, potem były większe sale… Wydarzenie nazywane jest "najintymniejszym festiwalem muzycznym w Polsce". To tu w 2014 roku debiutował Kortez - laureat Fryderyka, autor bestsellerowej płyty "Bumerang". Do tej pory w ramach festiwalu wystąpiło ponad 60 wykonawców z kilkunastu państw świata m.in. Hugo Race (AU), Rykarda Parasol (US), Barbara Morgenstern (DE), Myrra Ros (IS), Warhaus (BE), Lorna (UK).


Więcej informacji o OSF można znaleźć na stronie opolesongwritersfestival.pl.


Kto wystąpi na scenie NCPP?

Główną gwiazdą OSF będzie Neil Halstead - postać światowego formatu, ikona muzyki alternatywnej na Wyspach Brytyjskich, lider kultowej, dream-popowo-shoegaze'owej formacji Slowdive. To będzie pierwszy występ artysty w Polsce z solowym materiałem. Artysta wystąpi w Opolu na zakończenie festiwalu w niedzielę (30.09). Początek o godz. 21:00.


W niedzielę (30.09) jeszcze przed koncertem największej gwiazdy, na scenie kameralnej NCPP pojawi się królowa gothic folku i pop-noir z nutą psychodelii, krautrocka, a nawet afrobeatu - Gemma Ray. Artystka ma na koncie 7 płyt i setki zagranych koncertów. Współpracowała z imponującą listą artystów. Na swoją trasę koncertową zaprosił ją Nick Cave z zespołem Grinderman i Jon Spencer Blues Explosion. Wśród innych jej fanów znaleźć można Jimmy'ego Page'a z Led Zeppelin i Wima Wendersa...



Komu przypadł do gustu zeszłoroczny koncert zespołu Warhaus - belgijskiego multiinstrumentalisty i wokalisty Maartena Devoldere, dobra informacja jest taka, że tym razem do Opola zawita zjawiskowa Sylvią Kreusch, której z zespołem w zeszłym roku zabrakło, a która w międzyczasie przygotowała materiał na swoją solową płytę. Premiera jeszcze tej jesieni. Płytę zapowiada utwór "Seedy Tricks". Coś wyjątkowego dla fanów... Fever Ray. Początek w sobotę (29.09) o godz. 21:00.

Koncert Sylvi Kreusch poprzedzi występ pochodzącego z Hamburga duetu Kraków Loves Adana. Roman Szczepanek twierdzi, że ten koncert to będzie odkrycie festiwalu. Początek w sobotę (29.09) o godz. 20:00.



W piątek (28.09) o 20:00 scenę główną OSF otworzy koncert wrocławskiego duetu electropopowego Oxford Drama. Zespół tworzą Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka. Ich debiutancki album „In Awe” został uznany jednym z najciekawszych debiutów 2015 roku. Tej jesieni zespół powraca nowym albumem „Songs”.


Z kolei o 21:00 na scenę wejdzie Coals - duet, który nawiązuje do znanego z kopalni węgla Śląska. Prestiżowy brytyjski magazyn The Quietus opisywał ich muzykę jako "marzycielski, eteryczny pop czerpiący na równi z elektroniki i elementów folku", a amerykański magazyn Under the Radar: "Coals wspomagają się hip-hopowymi bitami, kreując atmosferę brudnych klubów i ciemnych ulic miast". Kasia i Łukasz otwierali pierwszą w Polsce wideosesję dla legendarnej stacji KEXP i stawiają coraz pewniejsze kroki zagranicą, regularnie występując w Niemczech, Słowacji czy krajach Beneluxu.



Co się będzie działo na plenerowej scenie On Lemon Stage?

Scena On Lemon Stage to okazja posłuchania utalentowanych niszowych twórców, w szczególności autorów polskich. Scena zlokalizowana będzie w plenerze, po prawej stronie od wejścia do NCPP. Koncerty zaczynać się będą codziennie od 18:00. W piątek wystąpią tam Michał Przerwa-Tetmajer oraz znany słuchaczom Radia Opole zespół Kwiat Jabłoni. W sobotę pojawią się Francis Tuan oraz Wczasy, w niedzielę zaś: Postman oraz Izzy and the Black Trees. - Marzy mi się mały Berlin, żeby było swobodnie… – tak o idei On Lemon Stage mówi Roman Szczepanek, dyrektor festiwalu.


Organizatorem OSF jest Stowarzyszenie Kulturalne Opole, współorganizatorem Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. Radio Opole - jak co roku - patronuje medialnie wydarzeniu.


Program koncertów Opole Songwriters Festival 2018:

Piątek 28 września
On Lemon Polska Stage:
18:00 Michał Przerwa-Tetmajer
19:00 Kwiat Jabłoni
22:30 DJ set

Sala kameralna:
20:00 Oxford Drama
21:00 Coals

Sobota 29 września
On Lemon Stage:
18:00 Jak nie pisać piosenek? - spotkanie
19:00
Francis Tuan
22:30 Wczasy

Sala kameralna:
20:00 KRAKÓW LOVES ADANA
21:00 Sylvie Kreusch

Niedziela 30 września
On Lemon Stage:
18:00 Postman
19:00 Izzy and the Black Trees

Sala kameralna:
20:00 Gemma Ray
21:00 Neil Halstead (Slowdive)

Zobacz także

2021-11-13, godz. 19:00, Kultura i rozrywka Powstania śląskie ujęte w synkretyczne brzmienia. Koncert w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA, FILM] Historia powstań śląskich opowiedziana za pośrednictwem muzyki. Za nami koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB. Wydarzenie zorganizował Instytut Śląski. » więcej 2021-11-10, godz. 22:16, Kultura i rozrywka Nowe spojrzenie na muzyczną historię "Mazurka Dąbrowskiego". Za nami niecodzienne wydarzenie w opolskiej PSM [ZDJĘCIA] Historyczne warianty melodii i tekstów polskiego hymnu państwowego zabrzmiały (10.11) w przededniu Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu. Kompozycje, wykonane… » więcej 2021-11-04, godz. 07:47, Kultura i rozrywka Muzyka zabrzmi w bibliotece. Zapraszają WBP i opolska szkoła muzyczna Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Opolu od lat przygotowują prezentacje muzyczne w siedzibie biblioteki. Tradycyjnie w czwartki raz w miesiącu w siedzibie WBP rozbrzmiewa muzyka w wykonaniu młodych… » więcej 2021-11-03, godz. 16:30, Patronaty - polecamy Wernisaż i zaduszki jazzowe jeszcze w tym tygodniu w Filharmonii Opolskiej W piątek (05.11) w galerii Filharmonii Opolskiej odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Mariana Solisza, a w sobotę (06.11) Zaduszki Jazzowe. » więcej 2021-11-02, godz. 13:22, Patronaty - polecamy Początek listopada w filharmonii pełen koncertów Początek listopada w Filharmonii Opolskiej pełen wydarzeń. W repertuarze zaduszki jazzowe, koncert dedykowany dzieciom, a także ciekawie zapowiadający się koncert kameralny, podczas którego wystąpi gitarowy kwartet. Szczegóły wydarzeń… » więcej
62636465666768
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »