Napisał muzykę do ponad 200 filmów. Wielokrotnie nominowano go do Oscara, a statuetkę odebrał dwukrotnie: za muzykę do „Bulwaru Zachodzącego Słońca" (1951) i „Miejsca pod słońcem” (1952). Urodził się w 1906 roku w dzisiejszym Chorzowie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola. Franz Waxman, bo o nim mowa, będzie bohaterem koncertu, który odbędzie się w najbliższy piątek (13.10) w Opolu, a dzień później w Chorzowie. Wystąpią Andrea Vadrucci w towarzystwie muzyków pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki. Spotkanie poprowadzi Jim Parton. Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Kompozytor, dyrygent, autor muzyki filmowej, zdobywca Oscara - Franz Waxman urodził się w 1906 roku w niemiecko-śląskiej rodzinie. Ok. 1915 roku przeprowadził się do Opola, gdzie przyjmował pierwsze lekcje muzyki. Pracował jako kasjer w jednym z opolskich banków. Jako 17-latek wyjechał na studia muzyczne do Drezna, później do Berlina. W 1933 wyemigrował do Paryża, a w 1935 do USA, gdzie szybko zyskał sławę jednego z najzdolniejszych kompozytorów muzyki filmowej.
W dniu koncertu w Opolu o godz. 11:00 przy ul. 1 Maja 6 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Franzowi Waxmanowi.
Koncert w Opolu odbędzie się w Sali Koncertowej PSM II im. F. Chopina w Opolu w ramach festiwalu Drum Fest. Początek o godz. 19:00. Koncert w Chorzowie rozpocznie się w sobotę (14.10) o godz. 19:30 na Małej Scenie Teatru Rozrywki.
Uroczystość poprowadzi Brytyjczyk związany z Opolem pisarz - Jim Parton. Nie zabraknie anegdot związanych z kompozytorem. Szykowany jest też pokaz filmu, będącego zabawną sumą fragmentów filmów ze ścieżkami muzycznymi autorstwa Waxmana. Motywem przewodnim koncertu będą okulary – znak rozpoznawczy artysty.
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami” prezentującego sylwetki ludzi nieprzeciętnych, w których życiorysy w różny sposób wpisał się Śląsk – dla jednych jako miejsce urodzenia, dla innych zaś jako miejsce, w którym odnaleźli swoje życiowe przeznaczenie.
Organizatorem wydarzeń jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, a Radio Opole patronem medialnym.