Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-11-20, 14:18 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Za nami wielki finał Opolskiego Banku Talentów i jubileusz Krzesimira Dębskiego [ZDJĘCIA]

Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego na finale III Opolskiego Banku Talentów [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Widowiskowym koncertem symfonicznym z muzyką filmową Krzesimira Dębskiego zakończyła się trzecia edycja trwającego od 10 listopada Opolskiego Banku Talentów, czyli unikatowego programu stypendialnego dla wybitnie uzdolnionej muzycznie młodzieży z naszego regionu. Wydarzenie, transmitowane niemal w całości na antenie Radia Opole, odbyło się w sobotni (19.11) wieczór w hali Stegu Areny, przyciągając sporą widownię.
Warto podkreślić, że jednym z głównym bohaterów sobotniego wydarzenia, był skrzypek, kompozytor i dyrygent Krzesimir Dębski, który nie tylko udostępnił stypendystom Opolskiego Banku Talentów materiały nutowe do swoich utworów i dzielił się swoim doświadczeniem podczas prób, ale sam wystąpił na koncercie w roli dyrygenta, skrzypka jazzowego, a nawet wokalisty. Miejscami prowadził również dialog z Filipem Jaślarem, prymariuszem Grupy MoCarta, wcielającym się tego wieczoru w podwójną rolę - muzyka i konferansjera.

- Kłaniamy się bardzo nisko, cieszymy się, że mogliśmy dzisiaj być właśnie na tym koncercie, uczestniczyć w koncercie 50-lecia pracy artystycznej człowieka, który jest dla nas, dla Grupy MoCarta idolem, bo jest - mówi Filip Jaślar. - To szalenie wzruszająca okoliczność, jestem przeszczęśliwy! A tak w tajemnicy Państwu powiem, że po wielkich wzruszeniach, które były w trakcie koncertu, przed nami jeszcze będziemy mieli w trakcie bankietu, bo idziemy na kolację do dobrej restauracji i tam się, mam nadzieję, rozsypie worek anegdot i pan Krzesimir będzie nam tyle wspaniałych rzeczy opowiadał! Bardzo się z tego cieszę.

Okazuje się, że radość nie tylko w trakcie samego koncertu i tuż po nim, ale jeszcze w trakcie prób udzielała się wszystkim muzykom - zarówno młodzieży, tworzącej ogromny aparat wykonawczy, jak i gościom specjalnym wieczoru, jakimi oprócz Grypy MoCarta byli pochodząca z Opolszczyzny wokalistka Natalia Zastępa oraz partnerujący jej na scenie (wstępujący również solistycznie i w duecie z Krzesimirem Dębskim) wokalista Mietek Szcześniak. Warto podkreślić, że na scenie ulokowanej w hali Stegu Arena wystąpiła potężna orkiestra symfoniczna współtworzona przez Orkiestrę Banku Talentów oraz Orkiestrę Symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu, a także potężny chór współtworzony przez Zespół Wokalny "Rondo" przygotowany przez Małgorzatę Podzielny.

- Maestro [Krzesimir Dębski] jest wybitnym wykonawcą, dyrygentem i jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy zagrać z nim ten koncert - przyznaje jeden z orkiestrowiczów. - W ramach Banku Talentów mieliśmy prowadzone próby z dyrygentem [Jakubem] Zwierzem i właśnie maestro Dębskim.

- Jest to bardzo ważne doświadczenie, które mogliśmy dzięki temu programowi "pochłonąć" i jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że coś takiego istnieje - dodaje kolejny z młodych wykonawców.

- Córka grała, jestem bardzo dumna, łzy nie raz się pokazały podczas koncertu - mówi uczestniczka wydarzenia.

- Z młodszymi kolegami z pracy? Nie ma znaczenia właściwie wiek, kiedy się tworzy grupę, która wykonuje piękną muzykę - przyznaje Mietek Szcześniak. - Widziałem, jak się cieszyli na próbie, kiedy grali to i ta radość się udziela! Myślę, że Krzesimir [Dębski] otworzył mnie, drogę do wyobraźni waszej, państwa i może kawałki serca też i oni dzisiaj mieli tę samą możliwość. I skorzystali z niej.

Z szansy na ponowną współpracę m.in. z Mietkiem Szcześniakiem, ale też na zmierzenie się z wymagającą od strony wykonawczej i interpretacyjnej muzyką filmową, skorzystała również silnie związana z naszym regionem Natalia Zastępa, która podobnie jak pozostali, główni bohaterowie wieczoru, jeszcze na długo po występie rozdawała autografy i pozowała do zdjęć z uczestnikami wydarzenia.

- Ja właśnie tu zaglądam za panem Mietkiem, za Panem Krzesimirem, żeby też sobie takie fotki porobić! - przyznała artystka. - To jest bardzo miłe! Ale ja sama się jakby identyfikuję bardzo z tą młodzieżą. Większość to są w ogóle moi znajomi ze szkoły muzycznej też, więc fajnie z nimi wystąpić na scenie, a dla nas chyba i tak największym ukoronowaniem, można powiedzieć, była Grypa MoCarta, pan Mieczysław, pan Krzesimir. Właśnie pokazywałam panu Mietkowi takie nasze zdjęcie sprzed siedmiu lat, kiedy byłam taka mała i byłam na warsztatach, które on prowadził. I tak sobie pomyślałam: wow! Ja dzisiaj z nim śpiewam i to jeszcze właśnie "Dumkę na dwa serca", że to jest takie niezwykłe, taki zaszczyt! Zaszczyt, ale też radość, bo muzykowanie zawsze jest radością, oczywiście!

Więcej na temat Opolskiego Banku Talentów 2022 można obejrzeć i posłuchać w specjalnych wywiadach przeprowadzonych przez dziennikarzy muzycznych Radia Opole, które było patronem medialnym wydarzenia, wkrótce więcej na ten temat również w kolejnych audycjach opolskiej rozgłośni.
Wykonawcy i uczestniczka koncertu (fragmenty wypowiedzi)
Filip Jaślar (Grupa MoCarta - fragment rozmowy)
Mietek Szcześniak (fragment rozmowy)
Natalia Zastępa (fragment rozmowy)

Zobacz także

2022-07-29, godz. 20:00, Kultura i rozrywka 9. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa dobiega końca [ZDJĘCIA] Koncertem wykładowców, ale też orkiestry wiolonczelowej kończy się dziś (29.07) w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu festiwalowa część 9. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej stworzonej przez świętujący w tym roku 10-lecie… » więcej 2022-07-29, godz. 12:22, Kultura i rozrywka Głogówek: "Letnia Szkółka Muzyczna" po raz piąty umuzykalnia pokolenia Zajęcia muzyczne 'Na ludowo i na wesoło', warsztaty gospel, ale też lekcje muzealne - z takich atrakcji mogą korzystać uczestnicy rozpoczynającej się dziś (29.07) w Głogówku 'Letniej Szkółki Muzycznej'. Wydarzenie odbywa się w… » więcej 2022-07-28, godz. 15:40, Wiadomości z regionu Nad Paczkowem pojawi się mnóstwo balonów. Czas na Aeropiknik Balonowy Puchar Polski Już dziś (28.07) w Paczkowie rozpoczyna się Aeropiknik Balonowy Puchar Polski. To VIII edycja imprezy, na którą przyjeżdżają najlepsi baloniarze z całej Polski. Oficjalne otwarcie wydarzenia o godz. 19:00 na Stadionie Miejskim w … » więcej 2022-07-28, godz. 11:20, Kultura i rozrywka Kończy się nyska odsłona 9. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie Dwoma koncertami w wykonaniu młodych wiolonczelistów zakończy się dziś (28.07) nyska odsłona festiwalowej części 9. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, która od 20 lipca trwa pod patronatem Radia Opole. Występy muzyków (przeważnie… » więcej 2022-07-26, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Nysa: spotkanie jubileuszowe z Polish Cello Quartet już dziś wieczorem Co robią muzycy z Polish Cello Quartet, kiedy nie koncertują i skąd pomysł, by stworzyć właśnie kwartet wiolonczelowy, pierwszy tego typu zespół w Polsce? Wszystko, czego nie można się dowiedzieć na koncertach, zdradzą dziś (26.07)… » więcej
45464748495051
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »