Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-09-25, 17:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Od Beethovena do Tansmana - tuż przed finałem festiwalu w Głogówku

Metropolis Piano Quartet [fot. materiały organizatora]
Metropolis Piano Quartet [fot. materiały organizatora]
Podczas przedostatniego koncertu (25.09) tegorocznego XXX Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku wystąpi zespół Metropolis Piano Quartet w składzie: Joanna Galon-Frant (fortepian), Szymon Krzeszowiec (skrzypce), Dawid Jadamus (altówka), Łukasz Frant (wiolonczela). W programie m.in. niedoceniana muzyka polska.
Oprócz kwartetów fortepianowych patrona festiwalu, czyli reprezentującego klasycyzm Ludwiga van Beethovena (Kwartet fortepianowy C-dur WoO 36 nr 3) oraz Johannesa Brahmsa (Kwartet fortepianowy g-moll nr 1 op. 25), będącego przedstawicielem romantyzmu, zabrzmi również "Suite-Divertissement" na kwartet fortepianowy - kompozycja autorstwa Aleksandra Tansmana, jednego z niedocenianych polskich twórców dwudziestowiecznych.

- To jest świetne zestawienie - mówi Kinga Markowska z biura festiwalu. - Poza tym, że ta muzyka, która prezentuje charakter czasów danego kompozytora, tam jest połączenie też takich ponadczasowych trochę elementów: wyprzedzenia swoich czasów, niezrozumienie na dany moment. Tansman wyjechał przecież z Warszawy, bo też nie do końca tamto środowisko muzyczne przyjmowało te jego kompozycje.

Wyjaśnijmy, że urodzony 12 czerwca 1897 roku w Łodzi kompozytor, który jeszcze jako dziecko opanował biegle pięć języków, a naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, osiągnął wprawdzie sukces i to dość szybko (trzy nagrody w ramach odbywającego się w 1919 roku w Warszawie ogólnopolskiego konkursu kompozycji), jednak równie szybko, bo w tym samym roku znalazł się w ogniu krytyki konserwatywnej warszawskiej krytyki muzycznej. Fakty te sprawiły, że Aleksander Tansman postanowił wyjechać do Paryża, a choć większość swego życia spędził poza krajem, zawsze uważał się za polskiego twórcę.

Początek koncertu, objętego patronatem medialnym Radia Opole, dziś (25.09) o godzinie 19:00 w Centrum Kultury w Głogówku, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Kinga Markowska

Zobacz także

2022-12-13, godz. 12:50, Patronaty - polecamy Arcydzieło muzyki sakralnej "Wielka msza h-moll" Jana S. Bacha już wkrótce w filharmonii Międzynarodowe grono wybitnych solistów, Chór Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Opolskiej i jedno z największych dzieł w historii muzyki sakralnej: 'Wielka Msza h-moll' Jana Sebastiana Bacha. Tak zapowiadają się adwentowe… » więcej 2022-12-05, godz. 17:11, Patronaty - polecamy Finał VI Festiwalu Artystycznego "Jesteśmy tacy sami" już w środę w filharmonii To wyjątkowy konkurs wokalny integrujący środowiska młodych wokalistów - w pełni sprawnych i tych z dysfunkcjami. Organizatorem przedsięwzięcia - już po raz szósty - jest Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Talentów 'AKCES' z Ozimka… » więcej 2022-12-02, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "My się tutaj nie zamykamy". Osoby niepełnosprawne pokazały swoje talenty muzyczne Za nami 12. edycja Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Niepełnosprawnych. Tym razem na scenie NCPP w Opolu wystąpiło 11 wykonawców, którzy są podopiecznymi ośrodków i domów pomocy społecznej w naszym regionie. Ponadto festiwalowi… » więcej 2022-11-28, godz. 15:34, Patronaty - polecamy Koncert wiolonczelowy "Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok" jednym z utworów piątkowego koncertu w filharmonii Chińska suita baletowa z operetki „Kraina uśmiechu”, Koncert wiolonczelowy „Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok”, a na koniec VIII Symfonia G-dur op. 88 Antonina Dvořáka - to repertuar piątkowego (02.12) koncertu w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2022-11-25, godz. 08:30, Kultura i rozrywka Muzyczna cegiełka w hołdzie arcybiskupowi i ze wsparciem dla katedry Oddać hołd wieloletniemu opiekunowi Diecezji Opolskiej i wesprzeć renowację Opolskiej Katedry - takie cele przyświecały uczestnikom czwartkowego (24.11) koncertu charytatywnego, który odbył się w auli Wydziału Teologicznego w Opolu… » więcej
35363738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »