Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-05-05, 16:59 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Przed nami kolejne spotkanie z kameralistyką w Filharmonii Opolskiej

Metropolis Piano Qartet [fot. materiały FO]
Metropolis Piano Qartet [fot. materiały FO]
Koncert kameralny Metropolis Piano Quartet w Filharmonii Opolskiej już w piątek – są jeszcze bilety! [fot. materiały Filharmonii Opolskiej]
Koncert kameralny Metropolis Piano Quartet w Filharmonii Opolskiej już w piątek – są jeszcze bilety! [fot. materiały Filharmonii Opolskiej]
Muzyka kameralna Aleksandra Tansmana, niedocenianego polskiego twórcy, zabrzmi podczas piątkowego koncertu kameralnego w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Na specjalnie zaaranżowanej scenie sali koncertowej zaprezentuje się zespół "Metropolis Piano Quartet", w skład którego wchodzi m.in. skrzypaczka Sulamita Ślubowska, która w październiku bieżącego roku będzie reprezentowała Polskę podczas 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
- Tym cyklem "Filharmonia Opolska kameralnie" chcemy pokazać różnorodność muzyki kameralnej klasycznej, bo to nie tylko wielka orkiestra. - wyjaśniała Katarzyna Karwaczyńska z filharmonii na antenie Radia Opole 2 KULTURA. - Tym razem na scenie zagości kwartet fortepianowy, który tworzy czwórka przyjaciół. Na co dzień związani są z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz katowicką akademią muzyczną, a połączyło ich zamiłowanie do muzyki kameralnej i potrzeba podejmowania nowych, artystycznych wyzwań.

W skład zespołu "Metropolis Piano Quartet", obok wspomnianej już skrzypaczki, wchodzą również pianistka Joanna Galon-Frant, altowiolista Dawid Jadamus oraz wiolonczelista Łukasz Frant. Artyści przedstawią dwa obszerniejsze utwory. Pierwszym z nich jest "Suite-Divertissement" na kwartet fortepianowy, dzieło zapomnianego polskiego kompozytora Aleksandra Tasmana, którego twórczość w ostatnich latach powoli przywracany jest do życia koncertowego.

- Kompozytor urodził się w 1897 roku w Łodzi, studiował w Łodzi, później przeprowadził się do Warszawy - wyjaśniała Karawaczyńska. - Oprócz tego, że uczył się gry na fortepianie, dyrygentury, zaczął studiować też prawo i równolegle kontynuował naukę dyrygentury. Mając 22 lata w 1919 roku wyjechał do Paryża i tam już pozostał.

Dodajmy, że wyjazd kompozytora, wiązał się z trudną sytuacją w Polsce i brakiem uznania krytyki, podczas gdy według światowej opinii publicznej uchodził za jednego z najwybitniejszych - obok Karola Szymanowskiego - twórców tamtych czasów.

Z kolei drugim dziełem, jaki zaprezentuje zespół "Metropolis Piano Quartet", będzie I Kwartet fortepianowy g-moll op. 25 Johannesa Brahmsa.

- Kompozytor odnosił się z wielkim szacunkiem do muzyki kameralnej, choć znany jest przede wszystkim ze swoich dzieł symfonicznych - wspominała Katarzyna Karwaczyńska. - Ten utwór powstał dość późno, kompozytor był już po czterdziestce. Jest to jeden z trzech zachowanych utworów na kwartet fortepianowy. Brahms był bezlitosny dla swojej twórczości i jeżeli uważał, coś za niewystarczająco dobre, niszczył partytury, wyrzucał i zaczynał pracę od nowa.

Koncert, objęty patronatem Radia Opole, rozpocznie się w piątek (06.05) o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.
Katarzyna Karawczyńska w audycjach "Na afiszu" i "M jak muzyka" Radia Opole 2 KULTURA

Zobacz także

2020-10-04, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Zapomniana polska kameralistyka zabrzmiała w Dąbrówce Dolnej Występ zespołu Aperion Trio otworzył XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. W tym roku, z powodu następstw rozprzestrzeniania się koronawirusa, festiwal odbywa się znacznie później i w nieco… » więcej 2020-10-03, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA] Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność… » więcej 2020-10-03, godz. 11:45, Kultura i rozrywka Utytułowana solistka i niecodzienna 'cadenza' - mocne wejście Filharmonii Opolskiej w 69. sezon artystyczny Nowy sezon artystyczny 2020/2021 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera został oficjalnie zainaugurowany dźwiękami dzieł Ludwiga van Beethovena i patrona filharmonii. Takie zestawienie kompozytorów nie jest przypadkowe, bowiem dotychczasowe… » więcej 2020-10-03, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Koncert Voo Voo na dobry początek 18. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy wystartował. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia w amfiteatrze, opolanie mieli okazję wziąć udział w koncercie Voo Voo, który odbył się w Narodowym Centrum Piosenki Polskiej. » więcej 2020-10-02, godz. 19:20, Kultura i rozrywka Głogówek: Cappella Cracoviensis zaprezentuje Septet Es-dur Beethovena! Capella Cracoviensis wystąpi w sobotni (03.10) wieczór w Głogówku. Zespół, w skład którego wchodzi zarówno chór kameralny, jak i orkiestra, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, przy czym repertuar zespołu obejmuje dzieła… » więcej
103104105106107108109
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »