Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-03-26, 13:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: "Muzyka pokoju" zabrzmiała z udziałem gruzińskiej gwiazdy [ZDJĘCIA]

Koncert "Muzyka pokoju" w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Muzyka pokoju" w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wybitna gruzińska pianistka Mariam Batsashvili wystąpiła (25.03) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, zyskując aplauz publiczności. Artystka nie zaprezentowała planowanego pierwotnie II koncertu fortepianowego G-dur op. 44, lecz dwie inne kompozycje. Podczas koncertu zatytułowanego "Muzyka pokoju" nie zabrakło przy tym niespodzianek, również zakulisowych.
Koncertująca wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Przemysława Neumanna ceniona pianistka młodego pokolenia Mariam Batsashvili zaprezentowała publiczności aż dwa koncerty fortepianowe. Pierwszym z nich był młodzieńczy (z racji czasu powstania), ale jednocześnie dojrzały muzycznie, choć bardzo mało znany Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Clary Schumann (niemieckiej pianistyki i kompozytorki romantycznej, a prywatnie żony Roberta Schumanna). Drugim, zaprezentowanym przez solistkę wieczoru utworem był wirtuozowski i znacznie bardziej rozpoznawalny I koncert fortepianowy Es-dur Ferenca Liszta.

- Adrenalina wciąż jeszcze jest bardzo wysoka u mnie po tym koncercie - przyznała tuż po występie Mariam Batsashvili. - Jestem bardzo podekscytowana i bardzo zadowolona. Występ na scenie tutaj był bardzo wyjątkowy. Zagrałam dwa koncerty fortepianowe, które są jednymi z moich ulubionych.

W wywiadzie udzielonym Radiu Opole Mariam Batshashvili bardzo pozytywnie odniosła się również do całej, kilkudniowej współpracy z orkiestrą i dyrygentem. Dodajmy ponadto, że na aplauz publiczności pianistka odpowiedziała błyskotliwą kompozycją Gioacchina Rossiniego "Petit caprice 'style Offenbach'" (Mały kaprys w stylu Offenbacha).

Należy zaznaczyć, że podczas piątkowego koncertu zatytułowanego "Muzyka pokoju" nie zabrakło niespodzianek, również zakulisowych. Część z nich wynikała ze zmian w programie koncertu i zastąpieniem dzieł rosyjskich kompozytorów innymi utworami. Jest to związane z solidarnym gestem polskich filharmonii, które postanowiły zrezygnować z wykonywania dzieł rosyjskich kompozytorów, wyrażając tym samym symboliczny sprzeciw agresji rosyjskiej na Ukrainę.

- Kupowaliśmy bilety na koncert Czajkowskiego - przyznają melomani ze Strzelec Opolskich. - Nie wiedzieliśmy o zmianie, także było takie zaskoczenie. Mi ta muzyka [Maliszewszkiego - przyp. red.] odpowiadała, natomiast mąż woli muzykę "klasyczną".

Przypomnijmy, że zmianie uległ nie tylko repertuar wykonywany z solistką. W miejsce zaplanowanej pierwotnie Suity baletowej "Ognisty ptak" Igora Strawińskiego, która miała wypełnić drugą część koncertu, zabrzmiała III symfonia c-moll op. 14 Witolda Maliszewskiego, czyli jedna z kompozycji, jaka znalazła się na nominowanej właśnie do nagrody Fryderyk 2022 płycie zarejestrowanej przez orkiestrę Filharmonii Opolskiej.

Ponadto w miejsce inne kompozycji W. Maliszewskiego ("Legenda" op. 31), która miała rozpocząć koncert, zabrzmiała Uwertura uroczysta "Campana", którą skomponował współczesny kompozytor ukraiński Mykhailo Shved.

Jak się okazuje piątkowy wieczór w Filharmonii Opolskiej był dla niektórych słuchaczy czymś więcej niż "Muzyką pokoju".

- Goszczę w domu młodą pianistkę Dianę - mówi Tomasz Śniadecki z Namysłowa. - Dzięki uprzejmości pana dyrektora [Przemysława Neumanna], jest okazja, aby miała kontakt z prawdziwym instrumentem, prawdziwym fortepianem. My możemy jej zapewnić jedynie pianino. Nadmienię, że jest to jej pierwsza wizyta w filharmonii, ona nigdy wcześniej nie miała okazji gościć w filharmonii, także jeszcze dodatkowe doznanie.

Dodajmy, że obszernej relacji z tego wydarzenia, objętego patronatem Radia Opole będzie można posłuchać w najbliższej audycji "Klasyka wieczorową porą" (30.03).
Mariam Batsashvili [tłum. Barbara Pieczyńska]
uczestnicy koncertu, Tomasz Śniadecki

Zobacz także

2020-12-21, godz. 20:32, Kultura i rozrywka Magdalena "Meg" Krzemień i Jędrzej Skiba nagrodzeni przez marszałka województwa opolskiego Zarząd regionu po rozstrzygnięciu konkursu dla animatorów i twórców opolskiej kultury zdecydował o przyznaniu dwóch dodatkowych nagród. Trafią one do artystów, którzy odnieśli sukces na arenie ogólnopolskiej. » więcej 2020-12-21, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Zbiór "Pieśni Doliny Stobrawy" drukiem Ukazał się nietypowy śpiewnik 'Pieśni Doliny Stobrawy' przygotowany przez dr. Korneliusza Wiatra, muzyka, kompozytora, twórcę Wind Bandu i nauczyciela muzyki. » więcej 2020-12-21, godz. 14:45, Kultura i rozrywka Zespół Fanaberie nagrał pastorałkę Przemysław Ozga - kompozytor, muzyk, wicedyrektor szkoły podstawowej w Opolu, członek Teatru Improwizacji 'To Mało Powiedziane' przygotował dla Opolan niespodziankę i napisał pastorałkę 'Wystarczy mi zapewnienie'. » więcej 2020-12-19, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Choć on-line, to tradycja zostanie podtrzymana. W niedzielę (20.12) koncert kolęd w komprachcickim domu kultury Będzie tradycyjnie dzięki „Lulajże Jezuniu”, a także niestandardowo jak w „Mały Bóg w wielkim świecie”. Klimat świąt Bożego Narodzenia będziemy mogli poczuć już jutro dzięki koncertowi „Choinka, choinka ubierzmy ją… » więcej 2020-12-16, godz. 12:34, Patronaty - polecamy Cykl wspomnień „Wielcy nieobecni” W każdy piątek w samo południe premiera nowego odcinka. Cykl wspomnień „Wielcy nieobecni” to propozycja dla wszystkich chętnych odkrywania wyjątkowych polskich twórców i wykonawców, których nie ma już z nami. » więcej
949596979899100
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »