Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-03-26, 13:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: "Muzyka pokoju" zabrzmiała z udziałem gruzińskiej gwiazdy [ZDJĘCIA]

Koncert "Muzyka pokoju" w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Muzyka pokoju" w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wybitna gruzińska pianistka Mariam Batsashvili wystąpiła (25.03) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, zyskując aplauz publiczności. Artystka nie zaprezentowała planowanego pierwotnie II koncertu fortepianowego G-dur op. 44, lecz dwie inne kompozycje. Podczas koncertu zatytułowanego "Muzyka pokoju" nie zabrakło przy tym niespodzianek, również zakulisowych.
Koncertująca wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Przemysława Neumanna ceniona pianistka młodego pokolenia Mariam Batsashvili zaprezentowała publiczności aż dwa koncerty fortepianowe. Pierwszym z nich był młodzieńczy (z racji czasu powstania), ale jednocześnie dojrzały muzycznie, choć bardzo mało znany Koncert fortepianowy a-moll op. 7 Clary Schumann (niemieckiej pianistyki i kompozytorki romantycznej, a prywatnie żony Roberta Schumanna). Drugim, zaprezentowanym przez solistkę wieczoru utworem był wirtuozowski i znacznie bardziej rozpoznawalny I koncert fortepianowy Es-dur Ferenca Liszta.

- Adrenalina wciąż jeszcze jest bardzo wysoka u mnie po tym koncercie - przyznała tuż po występie Mariam Batsashvili. - Jestem bardzo podekscytowana i bardzo zadowolona. Występ na scenie tutaj był bardzo wyjątkowy. Zagrałam dwa koncerty fortepianowe, które są jednymi z moich ulubionych.

W wywiadzie udzielonym Radiu Opole Mariam Batshashvili bardzo pozytywnie odniosła się również do całej, kilkudniowej współpracy z orkiestrą i dyrygentem. Dodajmy ponadto, że na aplauz publiczności pianistka odpowiedziała błyskotliwą kompozycją Gioacchina Rossiniego "Petit caprice 'style Offenbach'" (Mały kaprys w stylu Offenbacha).

Należy zaznaczyć, że podczas piątkowego koncertu zatytułowanego "Muzyka pokoju" nie zabrakło niespodzianek, również zakulisowych. Część z nich wynikała ze zmian w programie koncertu i zastąpieniem dzieł rosyjskich kompozytorów innymi utworami. Jest to związane z solidarnym gestem polskich filharmonii, które postanowiły zrezygnować z wykonywania dzieł rosyjskich kompozytorów, wyrażając tym samym symboliczny sprzeciw agresji rosyjskiej na Ukrainę.

- Kupowaliśmy bilety na koncert Czajkowskiego - przyznają melomani ze Strzelec Opolskich. - Nie wiedzieliśmy o zmianie, także było takie zaskoczenie. Mi ta muzyka [Maliszewszkiego - przyp. red.] odpowiadała, natomiast mąż woli muzykę "klasyczną".

Przypomnijmy, że zmianie uległ nie tylko repertuar wykonywany z solistką. W miejsce zaplanowanej pierwotnie Suity baletowej "Ognisty ptak" Igora Strawińskiego, która miała wypełnić drugą część koncertu, zabrzmiała III symfonia c-moll op. 14 Witolda Maliszewskiego, czyli jedna z kompozycji, jaka znalazła się na nominowanej właśnie do nagrody Fryderyk 2022 płycie zarejestrowanej przez orkiestrę Filharmonii Opolskiej.

Ponadto w miejsce inne kompozycji W. Maliszewskiego ("Legenda" op. 31), która miała rozpocząć koncert, zabrzmiała Uwertura uroczysta "Campana", którą skomponował współczesny kompozytor ukraiński Mykhailo Shved.

Jak się okazuje piątkowy wieczór w Filharmonii Opolskiej był dla niektórych słuchaczy czymś więcej niż "Muzyką pokoju".

- Goszczę w domu młodą pianistkę Dianę - mówi Tomasz Śniadecki z Namysłowa. - Dzięki uprzejmości pana dyrektora [Przemysława Neumanna], jest okazja, aby miała kontakt z prawdziwym instrumentem, prawdziwym fortepianem. My możemy jej zapewnić jedynie pianino. Nadmienię, że jest to jej pierwsza wizyta w filharmonii, ona nigdy wcześniej nie miała okazji gościć w filharmonii, także jeszcze dodatkowe doznanie.

Dodajmy, że obszernej relacji z tego wydarzenia, objętego patronatem Radia Opole będzie można posłuchać w najbliższej audycji "Klasyka wieczorową porą" (30.03).
Mariam Batsashvili [tłum. Barbara Pieczyńska]
uczestnicy koncertu, Tomasz Śniadecki

Zobacz także

2019-04-25, godz. 19:30, Kultura i rozrywka Muzyka klasyczna znów będzie towarzyszyć kwitnącym azaliom na zamku w Mosznej Rusza XXXV Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Od jutra (26.04) przez kilka kolejnych piątków mury XVII-wiecznego zamku w Mosznej wypełni muzyka klasyczna. W tym roku festiwal będzie się składał z czterech koncertów i potrwa… » więcej 2019-04-25, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Niewidomi i słabowidzący "dotknęli sztuki" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Relaksacyjny salon dźwięku stworzyły osoby słabowidzące i niewidome w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W ramach cyklu Dotknij Sztuki z przedmiotów codziennego użytku i materiałów z recyklingu budowały instrumenty dźwięko… » więcej 2019-04-24, godz. 16:24, Patronaty - polecamy Piotr Rubik jedną z gwiazd wojewódzkich obchodów Dnia Flagi RP w Moszczance To już tradycja, że 2 maja w Moszczance odbywają się wojewódzkie uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tak będzie i w tym roku. Mottem tegorocznych obchodów są słowa papieża Jana Pawła II 'I wołam ja, syn… » więcej 2019-04-24, godz. 13:34, Patronaty - polecamy Film z muzyką na żywo w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki 5 maja minie 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu nazywanego ojcem „polskiej opery narodowej”. Do jego najsłynniejszych dzieł należy m.in. opera „Halka”. W piątek… » więcej 2019-04-23, godz. 14:38, Patronaty - polecamy Masz zespół? Zagraj na Festiwalu “3 Kotwice”! Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko do czwartku! To już ostatnia chwila dla opolskich artystów, aby skorzystać z szansy i wygrać występ w towarzystwie takich gwiazd jak Kamil Bednarek, Peja czy Doda w ramach Festiwalu '3 Kotwice' Muzyka Nadzieja Przyszłość. Zgłoszenia można wysyłać… » więcej
153154155156157158159
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »