Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-07-27, 19:32 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dwa koncerty na finał festiwalowej części 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie

Polish Cello Quartet i Wojciech Myrczek podczas koncertu w Dworze Biskupim w 2020 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Polish Cello Quartet i Wojciech Myrczek podczas koncertu w Dworze Biskupim w 2020 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzeum Powiatowe w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzeum Powiatowe w Nysie © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Fragment zabudowań Dworu Biskupiego w Nysie [fot. Ewelina Laxy]
Fragment zabudowań Dworu Biskupiego w Nysie [fot. Ewelina Laxy]
Występami zespołu Polish Cello Quartet, uczestników kursu i zaproszonych gości zakończy się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie. Wydarzenie, będące połączeniem unikatowych kursów mistrzowskich, skoncentrowanych w dużej mierze na grze w zespołach wiolonczelowych, z częścią festiwalową otwartą dla publiczności, trwa w Nysie od 21 lipca. W tym czasie odbyły się 3 różne koncerty na terenie Nysy. Tym razem jednak, w ciągu jednego popołudnia odbędą się aż dwa koncerty. Jak przyznaje współtwórca Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej Krzysztof Karpeta, będzie to nowatorski zabieg.
- Koncert popołudniowy odbędzie się w bardzo gościnnym Dworze Biskupim, na scenie wybudowanym na ich przepięknym dziedzińcu - wyjaśnia wiolonczelista. - Tam się odbędzie koncert zespołów wiolonczelowych, które biorą udział w akademii wiolonczelowej. Koncert zostanie rozpoczęty przez nasz zespół Polish Cello Quartet jako opiekunów naszych młodszych kolegów. Później wystąpią zespoły, które zaprezentują się w repertuarze oryginalnie napisanym na wiolonczelę, ale wszystkie te utwory mają taki pierwiastek taneczny.

Warto dodać, że po raz pierwszy, obok kwartetów wiolonczelowych złożonych z uczestników Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, będzie można podziwiać kwintet wiolonczelowy. Wynika to wprost z nieparzystej liczby uczestników, którzy zgłosili się do udziału w tegorocznej MAW. Kwintet ten wykona "Tańce rumuńskie" węgierskiego kompozytora Béli Bartóka. W środowe (28.07) popołudnie uczestnicy kursu wystąpią także w zespole ośmioosobowym, czyli w oktecie, prezentując jeden z utworów z cyklu "Bachianas brasileiras", jaki stworzył brazylijski kompozytor Hector Villa-Lobos.

Część zespołów zaprezentuje się w Dworze Biskupim po godzinie 16:00, pozostała część wystąpi natomiast po godzinie 20:00 w ulokowanym tuż obok Muzeum Powiatowym w Nysie. Tam z kolei, dodatkowo, oprócz uczestników kursu i ponownego występu zespołu Polish Cello Quartet, pojawią się goście: wokalistka jazzowa Sabina Meck oraz wiolonczelista Michał Koziński.

Wstęp na koncerty, objęte patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny.
Krzysztof Karpeta

Zobacz także

2021-03-25, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Kluczbork: na spotkania z muzyką organową i kameralną musimy poczekać do kwietnia Drugi koncert stanie się pierwszym - taki jest aktualny plan, a jednocześnie nadzieja organizatorów 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Wydarzenie, objęte patronatem Radia Opole, miało rozpocząć się w najbliższą… » więcej 2021-03-25, godz. 10:46, Kultura i rozrywka Solidarność i odpowiedzialność ważniejsza od koncertowego planu. Koncert organowy w katedrze odwołany Solidarność ze środowiskiem muzycznym i troska o bezpieczeństwo potencjalnych uczestników wydarzenia - to dwa przesłania, które zaważyły na podjętej decyzji o przełożeniu niedzielnego (28.03) koncertu z cyklu 'Organowe Inspiracje… » więcej 2021-03-18, godz. 11:11, Patronaty - polecamy Barokowy koncert w filharmonii duetu Oak Brothers dostępny online do 2 kwietnia Filharmonia Opolska nadal publikuje koncerty w formie on-line. Jeszcze do 2 kwietnia można na jej stronie posłuchać koncertu duetu Oak Brothers, a tym samym przenieść się w czasie do XVII wieku i wsłuchać w dźwięki muzyki, która… » więcej 2021-03-13, godz. 11:51, Kultura i rozrywka Klasyczne niespodzianki na scenie Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Oprócz popularnej, Symfonii G-dur nr 94 (Hob.I:94) Josepha Haydna, znanej m.in. jako Symfonia 'Niespodzianka' zabrzmiał także II koncert waltorniowy Es-dur KV 417 Wolfganga Amadeusa Mozarta i była to okazja, by usłyszeć jednego z muzyków… » więcej 2021-03-12, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Naucz się podstaw realizacji dźwięku. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na kurs Jeszcze do 16 marca Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przyjmuje zapisy na kurs pod tytułem „Podstawy realizacji dźwięku”. Warsztaty będą realizowane stacjonarnie w Edukacyjnym Studiu Nagrań. Bloki tematyczne składają się zarówno… » więcej
89909192939495
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »