Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-05-29, 21:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyka organowa powraca do opolskiej katedry. W programie m.in. improwizacje organowe

Muzyk przy organach katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyk przy organach katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Organy katedry opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Fragment prospektu organowego w katedrze opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Fragment prospektu organowego w katedrze opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W niedzielny (30.05) wieczór w katedrze pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu znów będzie można usłyszeć zróżnicowaną literaturę organową prezentowaną w ramach cyklu "Organowe inspiracje - muzyczna trzynastka". Będzie to szósty koncert z serii. Poprzednie dwa z powodu ograniczeń pandemicznych musiały być odwołane. Wiadomo jednak, że odbędą się one w późniejszym terminie. Jak wyjaśnia Józef Chudalla, organizator koncertów, a na co dzień opolski pedagog, organista i chórmistrz, związany z życiem muzycznym opolskiej katedry, na najbliższym koncercie razem usłyszymy jedynie trzy utwory, pozwolą one jednak na wypełnienie około 45-minutowego recitalu.
- Rozpoczyna koncert utwór Jana Sebastiana Bacha: Passacaglia c-moll [BWV 582], jeden z najbardziej znakomitych jego utworów - mówi Józef Chudalla. - Później z francuskiej muzyki, mniej więcej z tego samego czasu, co Bach, ale zupełnie inna muzyka: Louis-Nicolas Clérambault. To jest taka suita kilkuczęściowa ["Suite du deuxième ton" - przyp. red.]. I kończy [koncert] improwizacja pana organisty, czyli Michała Szostaka, tzw. Symfonia organowa na tematy maryjne i to składa się z sześciu części. Każda część (preludium, fuga, adagio, scherzo, cantabile i finale) oparta jest na innej pieśni maryjnej. Będzie zadaniem słuchaczy odgadnąć, na temat jakiej pieśni improwizuje wykonawca.

A dodajmy, że dr Michał Szostak to artysta pochodzący z Warszawy, który kształcił się pod okiem wielu cenionych organistów, m.in. w Mediolanie. Sztuki improwizacji organowej uczył się natomiast m.in. pod kierunkiem wybitnego polskiego organisty i kompozytora Mariana Sawy.

Przypomnijmy, że koncerty z cyklu "Organowe inspiracje - muzyczna trzynastka" zainaugurowane zostały we wrześniu ubiegłego roku, a ich organizacja, oprócz popularyzacji muzyki organowej oraz podtrzymywania muzycznych tradycji opolskiej katedry, jest również częścią projektu umożliwiającego sfinansowanie części prac rewitalizacyjnych prowadzonych w tej zabytkowej świątyni.

Najbliższe wydarzenie rozpocznie się w niedzielę (30.05) o godzinie 19:30, czyli po wieczornej mszy. Udział w koncercie jest bezpłatny.
Józef Chudalla opowiada o najbliższym (30.05) koncercie organowym w katedrze opolskiej

Zobacz także

2021-07-24, godz. 15:25, Kultura i rozrywka Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną. Pochodząca z Opola gitarzystka klasyczna Paulina Garlińska, a także znany… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej części zainaugurowanej w środę (21.07) 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej… » więcej 2021-07-20, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Na wydziale jazzu w Nysie ruszyły egzaminy wstępne. "Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego" Na wydziale jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie rozpoczęły się egzaminy wstępne. Ich zaliczenie jest przepustką do studiowania na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka. » więcej 2021-07-20, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa wraca do Nysy. Nie zabraknie nowości, ale będą też tradycyjne elementy Od środy (21.07), przez nieco ponad tydzień, Nysa po raz ósmy stanie się nieformalną, wiolonczelową stolicą Europy. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), stworzonej przez kwartet wiolonczelowy Polish Cello… » więcej 2021-07-19, godz. 15:38, Patronaty - polecamy 8 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - zobacz program i nasze relacje! Od 21 do 29 lipca potrwa 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. W programie sześć koncertów. Jeden z nich odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i jest to jedyny koncert biletowany. Pozostałe będą miały miejsce w… » więcej
78798081828384
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »