Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-16, 11:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Duże wyróżnienia wręczone w kameralnej atmosferze. Opolska szkoła muzyczna uczciła Dzień Edukacji Narodowej [ZDJĘCIA]

Koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej w PSM w Opolu [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W reżimie sanitarnym i kameralnym gronie - w takich warunkach odbył się w czwartkowy wieczór (15.10) w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu uroczysty koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W trakcie wydarzenia, zorganizowanego w Sali koncertowej im. Stanisława Śmiełowskiego, wręczono stypendia, przyznane szczególnie uzdolnionej młodzieży kształcącej się w placówce. A mowa zarówno o stypendiach przyznanych przez prezydenta miasta Opola, jak i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z uwagi na ograniczenia związane z sytuacją epidemiczną, nagrody te nie mogły być wręczone podczas zaplanowanych wcześniej odrębnych uroczystości, dlatego młodzież odebrała dyplomy z rąk Magdaleny Czercowy, dyrektora opolskiej szkoły muzycznej. Po raz kolejny wręczone zostały także specjalne stypendia przyznane przez Stowarzyszenie Parlament Dobroczynności im. Św. Jana Pawła II.

- My to już robimy od szesnastu lat, no dzisiaj po raz piętnasty wręczyliśmy stypendia - mówi prezes stowarzyszenia Lesław Watras. - Bardzo się z tego cieszymy. Przyznaliśmy siedem stypendiów na łączną kwotę dwunastu tysięcy złotych. Bardzo się cieszymy, że możemy wspierać tę uzdolnioną młodzież, która jest naszą przyszłością. Te środki, które zbieramy i co roku przeznaczamy na stypendia, to są nasze prywatne środki, a także darowizny różnych osób prywatnych, a oprócz tego wpływy z "jednego procenta".

Oprócz młodzieży podczas wieczoru wyróżniono także nauczycieli. Trzem przekazano akt nadania najwyższego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel dyplomowany), a ponadto sześć osób otrzymało nagrody indywidualne drugiego stopnia przyznane przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, czyli organu nadzorującego pracę m.in. szkół muzycznych.

- To zawsze jest oczywiście miła sytuacja - przyznaje saksofonista Jan Swaton, jeden z wyróżnionych nauczycieli, a zarazem wicedyrektor opolskiej szkoły muzycznej. - To, co robimy przynosi wiele satysfakcji codziennie, ta praca z uczniem. Myślę, że to jest największa wartość, kiedy patrzy się jak on gra coraz lepiej, cieszy się tą grą, przede wszystkim wychodząc na scenę. Oczywiście nie robimy tego dla nagród i wyróżnień, aczkolwiek nie da się ukryć, że miło jest gdy ktoś to doceni i zauważy.

Niestety nie wszyscy wyróżnieni uczniowie byli w stanie uczestniczyć w uroczystości, niespodziewanie także zmodyfikowany musiał zostać program koncertu. Zmieniająca się dynamicznie sytuacja epidemiczna wpływa, jak widać, nie tylko na życie dorosłych artystów, ale także na młodzież, która dopiero wkracza na artystyczną ścieżkę. Okoliczności nie wpłynęły jednak negatywnie na oddźwięk wydarzenia, ani na występ młodych pianistów, sowicie nagradzany przez publiczność oklaskami. Dodajmy, że w programie koncertu znalazły się fortepianowe dzieła patrona opolskiej szkoły muzycznej Fryderyka Chopina wykonane przez Julię Kubicę oraz Sebastiana Nawrockiego, a także pierwsza część koncertu A-dur BWV 1055 Johanna Sebastiana Bacha, który wspólnie z orkiestrą PSM w Opolu pod dyrekcją Huberta Prochoty wykonał pianista Bartosz Frydel. W koncercie nie mogła natomiast uczestniczyć Yevheniia Slipko, która nie tylko znalazła się w gronie stypendystów, ale niedawno znalazła się w światowej czołówce młodych pianistów, zdobywając trzecie miejsce na Chopinowskim Konkursie Dla Młodych Pianistów zorganizowanym przez Fundację Kościuszkowską w Waszyngtonie.
Lesław Watras o stypendiach i wrażeniach z koncertu
Jan Swaton o wyróżnieniu CEA i pracy z młodzieżą

Zobacz także

2020-10-04, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Zapomniana polska kameralistyka zabrzmiała w Dąbrówce Dolnej Występ zespołu Aperion Trio otworzył XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. W tym roku, z powodu następstw rozprzestrzeniania się koronawirusa, festiwal odbywa się znacznie później i w nieco… » więcej 2020-10-03, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA] Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność… » więcej 2020-10-03, godz. 11:45, Kultura i rozrywka Utytułowana solistka i niecodzienna 'cadenza' - mocne wejście Filharmonii Opolskiej w 69. sezon artystyczny Nowy sezon artystyczny 2020/2021 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera został oficjalnie zainaugurowany dźwiękami dzieł Ludwiga van Beethovena i patrona filharmonii. Takie zestawienie kompozytorów nie jest przypadkowe, bowiem dotychczasowe… » więcej 2020-10-03, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Koncert Voo Voo na dobry początek 18. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy wystartował. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia w amfiteatrze, opolanie mieli okazję wziąć udział w koncercie Voo Voo, który odbył się w Narodowym Centrum Piosenki Polskiej. » więcej 2020-10-02, godz. 19:20, Kultura i rozrywka Głogówek: Cappella Cracoviensis zaprezentuje Septet Es-dur Beethovena! Capella Cracoviensis wystąpi w sobotni (03.10) wieczór w Głogówku. Zespół, w skład którego wchodzi zarówno chór kameralny, jak i orkiestra, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, przy czym repertuar zespołu obejmuje dzieła… » więcej
103104105106107108109
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »