Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-07-27, 07:57 Autor: Wiktoria Palarczyk

Do usłyszenia profesorze! Dziś ostatnie pożegnanie Piotra Barona

Po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron [fot. Piotr Baron]
Po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron [fot. Piotr Baron]
W piątek (24.07) nad ranem po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron. Był dyrygentem, nauczycielem akademickim, organistą, kompozytorem, specjalistą w zakresie emisji głosu oraz wystąpień publicznych, autorem publikacji naukowych i animatorem życia muzycznego. Pogrzeb odbędzie się dziś (27.07) o godz. 11:00 na cmentarzu w Opolu-Półwsi.
Prof. Piotr Baron był doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, a także profesorem nadzwyczajnym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Prowadził autorską klasę dyrygowania, chór akademicki oraz chór Nysa Gospel Choir.

Od 2017 roku pełnił funkcję dyrektora Instytutu Jazzu w Nysie. Był również jednym z jego założycieli. Współpracował także z Instytutem Muzycznym uczelni partnerskiej w Cottbus w Niemczech, w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz innymi uczelniami polskimi i zagranicznymi, gdzie prowadził zajęcia.

Od wielu lat prowadził działania artystyczne i naukowe, zmierzające do odkrywania dzieł kompozytorów śląskich.

Kilka tygodni temu grupa 50 studentów Wydziału Jazzu na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wraz z dyrygentem Mariuszem Drożdżalem wykonała pieśń gospel, utwór Baba Yetu, który jest modlitwą "Ojcze nasz". W ten właśnie sposób chcieli wesprzeć swojego dziekana zarówno duchowo, jak i muzycznie.

Prof. Piotra Barona, który był także jednym z cenionych w kraju terapeutów dźwiękiem wspominać będziemy również na falach Radia Opole. Zrobi to dziś Krzysztof Dobrowolski w swoim programie Terapeuci, początek o 22.00.

Zobacz także

2020-09-21, godz. 15:20, Patronaty - polecamy Mała Orkiestra Dni Naszych szykuje nową płytę! „Edukacja przez zabawę, uśmiech i muzykę” - to motto towarzyszy im od 1988 roku. Albumów i koncertów na koncie mają już sporo (ich dyskografia to 16 płyt dla dorosłych i 9 dla dzieci). Mowa o zespole Mała Orkiestra Dni Naszych… » więcej 2020-09-20, godz. 16:00, Kultura i rozrywka Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego pobyt kompozytora na zamku Oppersdorffów. » więcej 2020-09-20, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu wsparciu, zasiądą zarówno nauczyciele, jak i uczniowie Diecezjalnego Instytutu… » więcej 2020-09-19, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści zaprezentowali m.in. dwie sonaty, zarówno Karola Szymanowskiego, jak i patrona… » więcej 2020-09-17, godz. 07:30, Kultura i rozrywka "Beethoven na zachętę" - koncert edukacyjny rozpoczyna 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku 'Beethoven na zachętę' - pod takim hasłem kryje się koncert edukacyjny, rozpoczynający dzisiaj (17.09) 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, organizowany przez tamtejsze Muzeum Regionalne. Podobnie jak rok temu… » więcej
106107108109110111112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »