Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-07-27, 07:57 Autor: Wiktoria Palarczyk

Do usłyszenia profesorze! Dziś ostatnie pożegnanie Piotra Barona

Po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron [fot. Piotr Baron]
Po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron [fot. Piotr Baron]
W piątek (24.07) nad ranem po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron. Był dyrygentem, nauczycielem akademickim, organistą, kompozytorem, specjalistą w zakresie emisji głosu oraz wystąpień publicznych, autorem publikacji naukowych i animatorem życia muzycznego. Pogrzeb odbędzie się dziś (27.07) o godz. 11:00 na cmentarzu w Opolu-Półwsi.
Prof. Piotr Baron był doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, a także profesorem nadzwyczajnym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Prowadził autorską klasę dyrygowania, chór akademicki oraz chór Nysa Gospel Choir.

Od 2017 roku pełnił funkcję dyrektora Instytutu Jazzu w Nysie. Był również jednym z jego założycieli. Współpracował także z Instytutem Muzycznym uczelni partnerskiej w Cottbus w Niemczech, w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz innymi uczelniami polskimi i zagranicznymi, gdzie prowadził zajęcia.

Od wielu lat prowadził działania artystyczne i naukowe, zmierzające do odkrywania dzieł kompozytorów śląskich.

Kilka tygodni temu grupa 50 studentów Wydziału Jazzu na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wraz z dyrygentem Mariuszem Drożdżalem wykonała pieśń gospel, utwór Baba Yetu, który jest modlitwą "Ojcze nasz". W ten właśnie sposób chcieli wesprzeć swojego dziekana zarówno duchowo, jak i muzycznie.

Prof. Piotra Barona, który był także jednym z cenionych w kraju terapeutów dźwiękiem wspominać będziemy również na falach Radia Opole. Zrobi to dziś Krzysztof Dobrowolski w swoim programie Terapeuci, początek o 22.00.

Zobacz także

2020-09-28, godz. 17:41, Patronaty - polecamy V Festiwal Mikołaja z Koźla od piątku do niedzieli Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury… » więcej 2020-09-28, godz. 10:13, Kultura i rozrywka Kilkuminutowe owacje na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! [ZDJĘCIA] Pięciominutowymi owacjami na stojąco nagrodziła publiczność wykonawców koncertu zamykającego 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W niedzielny (27.09) wieczór w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku… » więcej 2020-09-27, godz. 14:40, Kultura i rozrywka Słynne "Requiem" Mozarta zamknie dziś 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmi dziś (27.09) uroczyście na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Kompozycję zaprezentuje Orkiestra Kameralna 'Fresco sonare' oraz Chór Kameralny 'Insieme'… » więcej 2020-09-26, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Już tylko 2 koncerty dzielą nas od zakończenia 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Drugą serię koncertów festiwalowych otworzył piątkowy (25.09) występ opolskich filharmoników pod dyrekcją Przemysława Neumanna w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Bartłomieja w Głogówku. Jako solista zaprezentował się… » więcej 2020-09-23, godz. 11:45, Kultura i rozrywka Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada i będzie składał się z pięciu koncertów. Pierwotnie festiwal miał… » więcej
105106107108109110111
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »