Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-04-10, 12:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Współczesność w dawnym stylu. Koncert na zakończenie warsztatów orkiestrowych

Elliptique Ensemble na festiwalu w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Elliptique Ensemble na festiwalu w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Elliptique Ensemble na festiwalu w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Elliptique Ensemble na festiwalu w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. F. Chopina w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. F. Chopina w Opolu © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzycy tworzący kwartet skrzypcowy Elliptique Ensemble, po raz kolejny przybyli do Opola, by poprowadzić warsztaty orkiestrowe dla uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu. Kilkudniową pracę zakończy (11.04) koncert "Muzyka w dawnych stylu".
Zwykle artyści, wśród których znajduje się absolwent opolskiej szkoły muzycznej, przybywali do Opola tuż przed festiwalem weberowskim (Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju). Tym razem muzycy przyjechali na zaproszenie opolskiej PSM.

- Pokochaliśmy tę młodzież, a młodzież chyba nas - przyznaje Malwina Kotz z zespołu Elliptique Ensemble. - Dlatego, że są weterani, którzy od pierwszych warsztatów są z nami, ale widzimy też nowe twarze.

Zgodnie z tradycją, kilkudniowe zajęcia zakończy wspólny koncert kwartetu skrzypcowego i młodzieży. Tym razem w programie pojawią się jednak nie dzieła barokowe, a muzyka współczesna nawiązująca do dawnych epok.

- Zagramy 3 utwory w dawnych stylu z filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" Krzysztofa Pendereckiego - mówi skrzypaczka. - To jest muzyka filmowa, nawiązująca do dawnych epok. Zupełnie niepodobna do tego, z czego my dzisiaj Pendereckiego kojarzymy.

Dodajmy, że solistką wieczoru będzie wybitna polska klawesynistka, Gośka Isphording. Jak przyznaje Malwina Kotz, jest to ciekawe zestawienie, bo mimo obecności klawesynu, utwór brzmi bardzo współcześnie.

- Znajdują się tam takie harmonie, o których nie śniło się muzykom w baroku - mówi Kotz. - A jednak instrument solowy nawiązuje do tamtego czasu. Forma utworu w niektórych momentach też kojarzy się nam z dawnymi czasami.

Początek koncertu w czwartek (11.04) o godzinie 17:30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Malwina Kotz

Zobacz także

2019-07-04, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Open'er Festiwal rozpoczęty. Opolanie także na festiwalu, w tym reporter Radia Opole Pierwszy dzień Open’er Festival w Gdyni za nami. Dominowała muzyka taneczna, hip-hop i rock. Tegoroczny będzie obfitował w różnego rodzaju gatunki muzyczne. Organizatorzy stawiają na nowe gwiazdy, które zdobyły już popularność… » więcej 2019-07-01, godz. 20:47, Kultura i rozrywka Do soboty Nysa będzie stolicą big-bandu. Ruszyła XX edycja muzycznych warsztatów W Nysie ruszył wakacyjny kurs big-bandów. Uczestnicy, aż do soboty będą doskonalić swoje umiejętności pod okiem między innymi Piotra Wojtasika, Dominika Gawrońskiego czy Grzegorza Nagórskiego. » więcej 2019-06-25, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Muzyczne wakacje w stolicy regionu! Poznaj ofertę Muzeum Polskiej Piosenki Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przygotowało ofertę wakacyjną dla przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym i młodzieży do lat 14. W programie m.in. wakacyjny peron do edukacyjnego studia nagrań i muzyczne zagadki, dzięki którym poznają… » więcej 2019-06-23, godz. 12:00, Kultura i rozrywka Muzyka klasyczna zabrzmi przy leśnej kaplicy W niedzielę 23 czerwca, przy leśnej kaplicy tzw. Magdalence, nieopodal Goszyc w gminie Bierawa, odbędzie się niezwykły koncert. » więcej 2019-06-22, godz. 23:07, Patronaty - polecamy „Zbiesione…” – słuchowisko Radia Opole tylko dla ludzi o mocnych nerwach! „Zbiesione - dziadowski poemat ślężański o strasznych wiedźmach, czarach i opętaniach” to słuchowisko Radia Opole w reżyserii Marzeny Mielcarek. Pierwsza część poematu przenosi odbiorcę do XVII wieku, w czasy, kiedy nasiliły… » więcej
147148149150151152153
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »