Od 19 do 22 listopada potrwa „Sanctus Adalbertus” czyli I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Krajów Wyszehradzkich. W organizację włączyły się największe instytucje kościelne oraz kulturalne Opola.
Usłyszymy m.in. muzykę kwartetu smyczkowego Delos oraz występy berlińskich i słowackich muzyków.
- Nie będzie to muzyka sakralna znana z opraw liturgii – mówi Ewa Monczak, prezes fundacji Ars Activa, która jest jednym z organizatorów festiwalu. - Będzie to bardziej muzyka sakralna inspirowana religią czy przemyśleniami kompozytorów w przeciągu wieków. Od muzyki najstarszej, bo mamy w tym roku "Chorał gregoriański" do tej najnowszej, do utworów, które zostały stworzone w XX wieku, a w przyszłości może z XXI wieku pisane specjalnie na nasz festiwal - dodaje Ewa Monczak.
- Pierwszy koncert wpisuje się w obchody 50-lecia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu – mówi dyrektor muzeum Violetta Rezler-Wasielewska. - W programie akcent będzie położony na "Kwartet na koniec czasu" Oliviera Messiaena. To utwór, z którym jesteśmy bardzo związani z racji osoby kompozytora. Jest to dzieło jego życia, które napisał w obozie jenieckim - dodaje.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny, a koncert inauguracyjny odbędzie się w czwartek 19 listopada o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej.