Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-07-20, 18:45 Autor: Daniel Klimczak

Na wydziale jazzu w Nysie ruszyły egzaminy wstępne. "Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego"

Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Na wydziale jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie rozpoczęły się egzaminy wstępne. Ich zaliczenie jest przepustką do studiowania na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka.
Egzamin składa się z teorii i części praktycznej. Dziekan wydziału jazzu Roman Hudaszek wskazuje, że w ten sposób komisja może ocenić, czy dany kandydat rzeczywiście posiada predyspozycje do kształcenia na takim kierunku.

- Jest komisja, która przesłuchuje kandydatów, jest część ustna, czyli egzamin z instrumentu bądź wokalu, czy analiza słuchowa i egzamin z kształcenia słuchu - wyjaśnia.

Choć przyszli studenci będą rozwijać w Nysie swoje umiejętności, to aby zacząć, muszą posiadać do tego solidne podstawy. Zasiadająca w komisji egzaminacyjnej dr Danuta Sendecka wymienia, że chodzi przede wszystkim o talent wokalny.

- Umiejętność muzykowania, frazowania, czy umiejętności improwizowania, to jest coś, co chcielibyśmy tutaj zobaczyć. To jest też kwestia wewnętrznej, ogromnej muzykalności, której szukamy. Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego, coś do obrobienia - zdradza.

Wszyscy kandydaci, z którymi rozmawiał nasz reporter wskazywali, że mają już na swoim koncie doświadczenia muzyczne. Decyzję o studiowaniu na kierunku jazz i muzyka estradowa podejmowali z różnych powodów.

- Oczekuję po prostu rozwoju właściwie w każdym kierunku, bo muzyka dla mnie jest tak wszechstronna, że chciałabym jej się uczyć po prostu całościowo - mówi Ola z Bydgoszczy.

- Mam nadzieję wielką, że rozwinie się moja kariera muzyczna. Najbardziej chciałabym się nauczyć komponować swoje piosenki - dodaje Patrycja za Zdziechowic.

- Chciałbym się utrzymywać z muzyki - przyznaje Michał z Opola.

Dodajmy, że tegoroczna rekrutacja na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka cieszyła się sporym zainteresowaniem, dlatego uczelnia najprawdopodobniej wyczerpie cały limit przyjęć na pierwszy rok. Niewykluczone, że wolne miejsca pozostaną na specjalizacjach edukacja artystyczna i realizacja dźwięku, dlatego uczelnia planuje wydłużyć rekrutację do końca września.
Roman Hudaszek
Danuta Sendecka
Kandydaci

Zobacz także

2020-10-22, godz. 19:22, Kultura i rozrywka "Trzy wieki muzyki" i dwóch cenionych artystów w Filharmonii Opolskiej Wycieczka przez 'Trzy wieki muzyki' czeka nas w piątkowy wieczór (23.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Mimo trudnych warunków, związanych z sytuacją pandemiczną, koncertu nie trzeba było odwoływać. Z faktu tego cieszą… » więcej 2020-10-21, godz. 18:03, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska: zmiany w koncertach i rozmieszczeniu miejsc na widowni! Najbliższe koncerty symfoniczne (23.10, 30.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera nie zostały odwołane, jednak obowiązujące ograniczenia w organizacji wydarzeń kulturalnych wymuszają reorganizację planu widowni. W związku… » więcej 2020-10-20, godz. 11:01, Kultura i rozrywka Muzyczna podróż w czasie na Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej [ZDJĘCIA] Podróż w czasie od wieku XVII aż po pierwszą połowę XVIII wieku zafundowali melomanom wykonawcy trzeciego koncert tegorocznej, 36. odsłony Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej. W poniedziałkowy… » więcej 2020-10-18, godz. 16:12, Kultura i rozrywka Moszna: na spotkanie z instrumentem da Vinciego poczekamy do wiosny, ale organizatorzy festiwalu walczą o każdy koncert [AUDIO] Tuż po weekendzie (19.10) mieliśmy się przekonać, jak wygląda i działa Viola Organista - instrument zbudowany przez Sławomira Zubrzyckiego, polskiego pianistę i kompozytora, wg projektu Leonardo da Vinciego. Niestety na taką gratkę… » więcej 2020-10-17, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska: kreatywne podejście do pandemicznych ograniczeń [ZDJĘCIA] Tańce skomponowane we Francji, Anglii, Meksyku, ale także w Polsce przedstawił w piątkowy (16.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, zespół Cracow Golden Quintet w składzie: Natalia Jarząbek (flet), Damian Świst… » więcej
99100101102103104105
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »