Radio Opole » Muzyka » Felietony muzyczne » Daj szansę sobie i muzyce... czyli rzecz o doświadczaniu…
2018-08-13, 11:48 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Daj szansę sobie i muzyce... czyli rzecz o doświadczaniu muzyki

kontrabas © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
kontrabas © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Czy da się zrozumieć klasyczną muzykę współczesną? Pewnie się da, ale czy zawsze jest to konieczne? Na to pytanie nie umiem Wam odpowiedzieć, bo to sprawa dość złożona i indywidualna. Natomiast z całą pewnością genialną sprawą jest móc jej doświadczyć. I czasami potrzeba tylko jednego koncertu, żeby zrozumieć, że tzw. współczecha może być bardziej doświadczeniem dźwiękowym niż muzyką do słuchania - w tradycyjnym i najbardziej oczywistym dla nas rozumieniu tego słowa. Co jakiś czas przekonuję Słuchaczy o różnorodności muzyki współczesnej, bo w istocie tak jest. Niby czemu mielibyśmy odrzucać wszystko co po romantyzmie, skoro muzyka XX czy nawet XXI wieku ma wiele odcieni, włącznie z różnymi neo-nawiązaniami do epok minionych (neoromantyzm, neoklasycyzm etc.). Ale co z tym obszarem muzyki współczesnej, któremu z melodią i znajomą nam harmonią nie zawsze po drodze?

Niedawno, będąc na koncercie polskiej muzyki współczesnej, doświadczyłam dźwiękowych wrażeń, które przyniosły zupełnie nowe spojrzenie i nowe refleksje. I jednoczesnie odpowiedź na postawione przed chwilą pytanie, bo tym razem chodzi właśnie o typowe utwory określane jako "muzyka trudna". Wbrew pozorom ta muzyka, przez samych artystów zapowiadana jako "trudna", wcale taką nie była. A stało się tak z kilku powodów. Genialni wykonawcy to raz, bo wspaniały muzyk o bogatej wyobraźni muzycznej z pewnością łatwiej przekona słuchacza niż ktoś kto sprawia wrażenie toczącego walkę z oporna materią. Świetny dobór i układ programu - to drugi powód, a uwierzcie mi, że konstruowanie programów to wielka sztuka i niekiedy wręcz połowa sukcesu! Wreszcie najważniejsze: akustyka jednego z opolskich kościołów. Powiedzmy sobie szczerze: dla wykonawców taki pogłos mógł być koszmarem, zwłaszcza w przypadku fragmentów bardziej żywiołowych. Z perspektywy słuchacza pozwoliło to natomiast rozkoszować się dźwiękami bogatymi w alikwoty, dźwiękami wzbogaconymi licznymi odbiciami. Nakładanie się dźwięków, barw, fal dźwiękowych o (siłą rzeczy!) różnej dynamice i właśnie wzmocnione dzięki akustyce niuanse dynamiczne. To wszystko sprawiało niesamowite wrażenie, dodatkowo spotęgowane, gdy choć na chwilę zamknęło się oczy. I wiecie co? O dziwo wcale nie trzeba było doszukiwać się melodii i brzmień wygodnych dla ucha, a przecież w jakimś sensie schematycznych.

W tej dźwiękowej otulinie przyszła jeszcze jedna refleksja: takie momenty bezwzględnie trzeba przeżyć na żywo. Nie da się doświadczyć takich dźwiękowych wrażeń słuchając płyty. To jest też odpowiedź dlaczego tak trudno jest muzykę współczesną przedstawiać w radiu. Oczywiście dotyczy to tylko części utworów i zawsze trzeba próbować, choćby przedstawiając zaledwie fragmenty dzieł. Tego zresztą zamierzam się trzymać. Warto natomiast samemu spróbować i doświadczyć muzyki pozornie niezrozumiałej i nieprzystępnej, poznać ją w bezpośrednim kontakcie. Zamknąć oczy i dać się porwać. Jeśli nie dziś, to następnym razem. Jeśli nie ten koncert to może inny, w innym czasie i innych okolicznościach. Warto dać szansę: sobie i muzyce.

Ja dałam sobie taką szansę i choć temat akustyki intryguje mnie odkąd pamiętam, w tamtej, koncertowej chwili, zdałam sobie sprawę, jak wielką wagę w doświadczeniu muzyki nieznanej i pozornie nieprzystępnej, może mieć akustyka...

Zobacz także

2018-08-13, godz. 11:48 Daj szansę sobie i muzyce... czyli rzecz o doświadczaniu muzyki Czy da się zrozumieć klasyczną muzykę współczesną? Pewnie się da, ale czy zawsze jest to konieczne? Na to pytanie nie umiem Wam odpowiedzieć, bo to sprawa… » więcej 2018-08-03, godz. 14:19 Jedna z najciekawszych, młodych grup metalowych zagra jesienią w Radiu Opole. Internal Quiet chce wydać płytę live To nie są łatwe czasy dla zespołów metalowych. Masowa publiczność już dawno uciekła od rocka do brzmień popowych i tanecznych. Jednak przykład światowych… » więcej 2018-07-24, godz. 11:28 Kompakty słabo się sprzedają. Handel może zatrzymać trend, pod jednym warunkiem Płyty cd się już nie sprzedają, takie stwierdzenie słychać dzisiaj z ust wszystkich uczestników rynku muzycznego. Powtarzają to: wykonawcy, wydawcy, menedżerowie… » więcej 2018-06-29, godz. 14:33 Autograf artysty "Tradycja zbierania autografów niestety dziś już zanika". To zdanie Barbary Hortyńskiej, dyrektora artystycznego Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii"… » więcej 2018-06-19, godz. 10:04 Darmowa platforma wymiany muzyki. Pomysł nowojorczyków może zrewolucjonizować rynek Świat muzyki niezależnej powinien pójść w tym kierunku. Powinien pokazać, co ma najlepszego i podzielić się ze wszystkimi, którzy chcą poznawać nowe… » więcej 2018-06-11, godz. 08:49 Nagroda w "Debiutach" dla Girls On Fire. To również opolski sukces Girls On Fire zdobyły nagrodę imienia Anny Jantar podczas opolskiego festiwalu. To wyróżnienie, które może tylko pomóc w rozwinięciu kariery. Jest wzmocnieniem… » więcej 2018-06-05, godz. 09:15 Niezwykły, muzyczny projekt opolskich wokalistek Podczas opolskiego festiwalu dojdzie do niecodziennej współpracy. Pięć wokalistek znanych opolanom z anteny Radia Opole zaśpiewa wspólnie na jednej scenie… » więcej 2018-05-04, godz. 09:23 Cóż tam, panie, w muzyce? Alternatywa trzyma się mocno! Zespół Small Mechanics to reprezentant opolskich eliminacji w tegorocznym koncercie Debiuty KFPP Opole. Propozycje zebrane wcześniej przez Narodowe Centrum… » więcej 2018-04-10, godz. 14:30 Przemysł muzyczny nie dopuści do śmierci radia z 3 prostych powodów Pejzaż muzyczny zmienił się w ostatnich latach nie do poznania. Jak grzyby po deszczu, powstają nowe serwisy strumieniowe do słuchania i dzielenia się muzyką… » więcej 2018-03-31, godz. 10:00 Przygotowania do świąt pełne muzycznej pasji Czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych to długotrwały, duchowy proces, któremu może towarzyszyć muzyczna kontemplacja. Kompozytorzy różnych epok, inspirowani… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »