Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-11-15, 12:19 Autor: Agnieszka Pietrzyk

Wystawa Lewandowskiego w Muzeum Śląska Opolskiego

J. Lewandowski, Szepty, 1988 [fot. Agata Ciołek]
J. Lewandowski, Szepty, 1988 [fot. Agata Ciołek]
MŚO zaprasza na wystawę malarstwa Janusza Lewandowskiego, laureata nagrody im. Jana Cybisa, najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla malarzy. Wystawę będzie można obejrzeć do 17 lutego 2024 roku. Wstęp jest wolny.
W tym roku mija 50 lat od ustanowienia Nagrody im. Jana Cybisa. To najbardziej prestiżowe w Polsce wyróżnienie przyznawane żyjącym artystom w dziedzinie malarstwa za całokształt ich twórczości zainicjowane zostało przez Zarząd Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w rok po śmierci Jana Cybisa (1897-1972). W oficjalnie opublikowanym regulaminie nagrody podkreślono, że jej celem jest uczczenie pamięci wielkiego malarza (…), przypomnieniem wielkich wartości, jakie reprezentują: zarówno spuścizna malarska, jak również Jego nieustanny wysiłek całego życia w poszukiwania doskonałości dzieła.

Muzeum Śląska Opolskiego od ponad dwóch dekad, w formie wystaw czasowych przybliża twórczość artystów uhonorowanych tą nagrodą. Prezentacje odbywają się w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego przy ulicy Ozimskiej 10.

Ekspozycja, która będzie prezentowana w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego stanowi przegląd malarskiego dorobku Janusza Lewandowskiego. Na wystawie zobaczymy wybór niespełna trzydziestu prac z lat 1975-2020, reprezentujących trzy ważne etapy twórczości artysty: wczesny, najbardziej ekspresyjny (lata 70.-90.), dojrzały, wyróżniający się przygaszoną paletą barw (lata 90. do pierwszej dekady XXI wieku) i najnowszy, w którym istotnym elementem kompozycji jest światło (po 2010).

Uzupełnieniem ekspozycji będzie monograficzny film dokumentalny o Januszu Lewandowskim Tuż przed zmierzchem, wyprodukowany przez TVP Kultura w 2023 roku (reżyseria M. Strąk, scenariusz: K. Haber, M. Strąk).

Wydarzenia towarzyszące wystawie

piątek, 1.12.2023, g. 9.00
Cegła w torbie. Długi spacer - warsztaty działań performatywnych
wstęp wolny, zapisy mailowe: sztuka@muzeum.opole.pl

piątek, 15.12.2023, g. 12.00
Wewnętrzne życie postaci - warsztaty teatralno-literackie
spotkanie dla seniorów, wstęp wolny, zapisy mailowo sztuka@muzeum.opole.pl

Baśnie z tysiąca i jednego obrazu - zajęcia teoretyczno-warsztatowe na wystawie dla zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych dzieci

Więcej na temat wystawy oraz wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie Muzeum Śląska Opolskiego.

Radio Opole jest patronem medialnym.

Lewandowski

Zobacz także

2023-12-04, godz. 11:00, Patronaty - polecamy „Ilustracje nie tylko dla dzieci” - wystawa w Galerii Zamostek MBP „Ilustracje nie tylko dla dzieci” to tytuł wystawy prac Oli Woldańskiej-Płocińskiej - ilustratorki książek dla dzieci. Jak przyznaje artystka, było to spełnienie marzenia, a publikacje z jej projektami odzwierciedlają przekonanie… » więcej 2023-11-30, godz. 16:23, Patronaty - polecamy Weekend z Benem Muthoferem Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza w najbliższy weekend (1-3.12) na cykl wydarzeń poświęconych pamięci niemieckiego artysty, związanego z Opolem - Bena Muthofera. W programie otwarcie wystawy plenerowej, warsztaty inspirowane… » więcej 2023-11-30, godz. 10:00, Patronaty - polecamy Swingowo przez Amerykę z jazzową grupą JaLaJeRu z Nashville już w niedzielę w filharmonii „Muzyka Króla Słońce” w piątek (01.12), a w niedzielę (03.12) koncert 'Swingowym śladem przez Amerykę' - to muzyczne propozycje Filharmonii Opolskiej jeszcze w tym tygodniu. Na piątkowy koncert wszystkie bilety są już wyprzedane… » więcej 2023-11-30, godz. 08:44, Patronaty - polecamy Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Zbliża się czas, kiedy Święty Mikołaj jest bardzo zapracowany. Obiecał jednak znaleźć chwilę, by odwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Okazja do spotkania będzie w najbliższą niedzielę (03.12). Tego dnia będzie można… » więcej 2023-11-30, godz. 07:43, Patronaty - polecamy Sobota w "Akwarium" dla fanów rywalizacji w pływaniu Już w najbliższą sobotę (02.12) szykują się sportowe emocje na basenie „Akwarium” w Opolu. Wszystko za sprawą XVI Amatorskich Mistrzostw Polski w Pływaniu „Family Cup” 2023 - jednego z 16. zawodów regionalnych stanowiących… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »