Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-11-29, 15:17 Autor: materiały wydawnictwa / oprac. AL / oprac. JK

"Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem [FILM]

"Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem
Nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazał się autorski wybór wierszy Piotra Goćka, znanego pisarza i publicysty, który jako poeta debiutował poza zasięgiem cenzury PRL, w drugoobiegowej „Kulturze Niezależnej”. Książkę w połowie tworzą wiersze nowe, a w połowie utwory z niedostępnych dziś, unikatowych arkuszy i tomików. 24 listopada w Klubie Księgarza na Rynku Starego Miasta w 22/24 w Warszawie odbył się wieczór poetycki z autorem. Na miejscu było także Radio Opole, a Witold Sułek porozmawiał z Piotrem Goćkiem o jego książce w ramach audycji "Wszystko o literaturze" w Radiu Opole 2 KULTURA (DAB+).
Z noty wydawcy:
To poetyckie życie sekretne, któremu za motto mogłyby służyć słowa Tadeusza Borowskiego: „Być poetą – znaczy mówić światu «nie»”. Dawniej był to bunt przeciw komunistycznej władzy i tyranii kłamstwa, potem przeciw bylejakości świata, teraz przeciw przemijaniu i śmierci. Patronami tych zmagań są autorzy bardzo różni, od Zbigniewa Herberta i Josifa Brodskiego po amerykańskich i brytyjskich poetów (nie tylko generacji pop)”.

Krzysztof Masłoń o tomie „Widzenie Eneasza”:
Jeśli czytelnik nie odnajdzie w wierszach Piotra Goćka samego siebie, to znaczy, że gdzieś po drodze zgubił wrażliwość, o ile w ogóle taką miał. Są w tym tomie wiersze o ogromnym ciężarze gatunkowym, także odnoszące się bezpośrednio do naszej współczesności z dnia na dzień stającej się historią, są refleksje nad lekturami, zamyślenia wręcz filozoficzne, dominuje jednak niezwykły a wyczuwalny niemal od pierwszej strofy nostalgiczny ton sprawiający, że liryka ta trafia do serca i wzrusza w sposób najprostszy z możliwych. Najskuteczniejszy.

O autorze:
Piotr Gociek – pisarz, krytyk, publicysta, radiowiec. Autor powieści „Demokrator”, zbioru opowiadań „Czarne bataliony” i kilku książek non-fiction, w tym eseju podróżniczo-historycznego „Kreta subiektywnie”. Związany w przeszłości z radiem RMF FM i Radiem Plus, współpracuje z Polskim Radiem i TVP Kultura. Autor kilku tysięcy artykułów, wywiadów i recenzji. Najważniejsze tytuły prasowe w których publikował to „Rzeczpospolita”, tygodniki „Ozon”, „Wprost” i „Uważam Rze”, miesięczniki „Kino”, „Czas Kultury”, „Focus Historia” i „Nowa Fantastyka” oraz kwartalnik „Fronda”. Jeden z założycieli i autorów tygodnika „Do Rzeczy”. Piotr Gociek na antenie Radia Opole w każdy wtorek po 12:00 w ramach audycji Loża Radiowa wraz z Piotrem Mocem analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce.

Publikacja "Widzenie Eneasza" powstała dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla Literatów. Radio Opole jest patronem medialnym książki.

Źródło: Oficyna Wydawnicza Volumen

Zobacz także

2022-01-18, godz. 15:12, Patronaty - polecamy Nowość spod znaku smooth jazzu, czyli Patrycjusz Cyran z płytą „Chillout” „Ten smooth jazzowy saksofonista z cała pewnością zaprosi wszystkich odbiorców do intensywnego chilloutowania przy dżwiękach swojego magicznego instrumentu” - tak płytę rekomenduje jej wydawca BNB RECORDS. Mowa o debiutanckim albumie… » więcej 2022-01-12, godz. 11:37, Patronaty - polecamy "Hej! Kolęda, Kolęda"... W Komprachcicach po raz trzynasty odbędzie się Festiwal Kolęd i Pastorałek Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach zaprasza na XIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Hej! Kolęda, Kolęda…”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę (15.01) w sali widowiskowej ośrodka przy ul. Niemodlińskiej… » więcej 2022-01-11, godz. 12:57, Patronaty - polecamy "Z chemią za pan brat". Weź udział w konkursie chemicznym! Uczniowie klas siódmych i ósmych ze wszystkich szkół podstawowych na Opolszczyźnie, ponownie będą mogli sprawdzić swoją znajomość chemii. Rusza bowiem w III edycja Konkursu Chemicznego 'Z chemią za pan brat'. Wydarzenie zaplanowano… » więcej 2022-01-11, godz. 11:03, Patronaty - polecamy Motocykliści zapraszają do wspólnego kolędowania Już po raz 15. prudniccy motocykliści zrzeszeni w Opolskim Towarzystwie Motocyklowym zapraszają na wspólne kolędowanie. Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę (16.01) w klasztorze ojców franciszkanów w Prudniku. » więcej 2022-01-05, godz. 15:57, Patronaty - polecamy Gale Noworoczne w Filharmonii Opolskiej Już w ten czwartek (06.01) w Filharmonii Opolskiej rusza cykl siedmiu koncertów, którymi muzycznie przywitamy 2022 rok. Od lat pierwsze dni stycznia w Filharmonii mijają pod znakiem Wiedeńskich Gal Noworocznych. Tym razem - zamiast składanki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »