Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-10-06, 15:31 Autor: Paula Hołubowicz

"Oddaj z kości garść miłości" - tak IX Liceum Ogólnokształcące w Opolu zachęca do oddania szpiku

Akcja rejestracyjna dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja rejestracyjna dawców szpiku w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Od trzech lat październik, jest miesiącem świadomości idei dawstwa szpiku. W związku z tym, Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna IX”, postanowiło wśród swoich rówieśników rozpropagować tę szlachetną ideę i tym samym zaprosić wszystkich na Dzień Dawcy Szpiku, który obchodzimy w środę (13.10). Tego dnia, każdy chętny będzie mógł się zarejestrować i być może stać się tym samym dawcą życia. Pamiętajmy "Każdy dawca szpiku jest czyimś bohaterem"!
Pobranie wymazu z błony śluzowej policzka nic nie boli i przede wszystkim nic nie kosztuje. To działanie pozwoli określić kod genetyczny, który może będzie pasował do kodu osoby potrzebującej przeszczepu.

Dawcami mogą być osoby zdrowe, pełnoletnie, poniżej 55 roku życia i ważące nie mniej5 kroków do zostania dawcą szpiku kostnego niż 50 kilogramów. Rejestracja odbędzie się w środę (13.10) w budynku IX Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, przy ul. Oleskiej 68 i potrwa od godz. 12:00 do 15:30.

Szkolne Koło działające przy LO w Opolu pragnie aktywnie edukować swoje koleżanki, kolegów oraz inne osoby dorosłe na temat przeszczepów szpiku. W tym celu wykonuje gazetki tematyczne, która znajdują się na korytarzu szkoły. W mediach społecznościowych pojawiają się posty z garścią wiedzy na temat dawstwa, nowotworów krwi itp. Przeprowadzane są także lekcje na ten temat. Na drzwiach do sal lekcyjnych pojawią się kody QR, które mają ułatwić młodym ludziom dostęp do informacji.

Jak wynika ze statystyk Fundacji DKMS w Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Niemal każdy może im pomóc.

"Oddaj z kości garść miłości" to hasło przewodnie tegorocznej akcji LO. Radio Opole objęło nad wydarzeniem patronat medialny.
Dzień Dawcy Szpiku - plakat

Zobacz także

2021-10-27, godz. 15:37, Patronaty - polecamy V Ogólnopolska Konferencja Biblioterapeutyczna - "Biblioterapia w izolacji społecznej" - już za tydzień Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu i Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne zapraszają bibliotekarzy, nauczycieli, pedagogów, terapeutów, psychologów, wychowawców oraz wszystkich… » więcej 2021-10-25, godz. 14:33, Patronaty - polecamy Majka Jeżowska z koncertem na Opolskim Dniu Rodziny Darmowe dmuchańce i animacje dla dzieci, rodzinne gotowanie i darmowe posiłki, występy mażoretek, pokaz i warsztaty cyrkowe z półfinalistą „Mam talent' Krzysztofem Riewoldem, stoiska specjalistyczne, a do tego - koncert Majki Jeżowskiej!… » więcej 2021-10-22, godz. 16:56, Patronaty - polecamy XXVI Seminarium Śląskie od wtorku, w tym roku do posłuchania także on-line! Rok setnej rocznicy plebiscytu górnośląskiego oraz III powstania śląskiego to wydarzenia epokowe dla dziejów Górnego Śląska i to te rocznice będą tematem przewodnim XXVI Seminarium Śląskiego. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18, Patronaty - polecamy Na finał jubileuszowa gala w Filharmonii Opolskiej - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu obchodzi 70-lecie istnienia W tym roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu obchodzi 70-lecie istnienia. Specjalnie z tej okazji jeszcze do 12 listopada w Muzeum Śląska Opolskiego można oglądać wystawę pt. „Starodruki PBW w nowej odsłonie…”, a już… » więcej 2021-10-22, godz. 13:30, Patronaty - polecamy Koncert chóru "Angelus Cantat" oficjalnie rozpocznie działalność głubczyckiej szkoły chóralnej Głubczycka Szkoła Chóralna 'Angelus Cantat” zaprasza na koncert oficjalnie inaugurujący jej działalność. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (30.10) o godz. 18:00 w Auli Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubc… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »