Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-06-22, 15:29 Autor: Agnieszka Lubczańska

Filharmonia Opolska zaprasza na weekend kończący obchody 70-lecia

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. Barbara Tyslik]
W najbliższy weekend (24-26.06) Filharmonia Opolska kończy swój jubileuszowy 70. sezon artystyczny, który był prawdziwym sezonem światowej klasy wydarzeń artystycznych. Na okoliczność zakończenie jubileuszowego sezonu przygotowano specjalne wydarzenia: koncert kameralny w piątek, rodzinny piknik w sobotę oraz wyjątkowy koncert finałowy w niedzielę.
Przypomnijmy, że pierwszy koncert Opolskiej Orkiestry Symfonicznej, która – po kilkukrotnych zmianach nazwy – od 1972 funkcjonuje jako Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera odbył się 27 czerwca 1952. Tamtego piątkowego wieczoru muzycy grali pod batutą Jerzego Młodziejowskiego i wykonali kompozycje Elsnera, Moniuszki, Noskowskiego, Szymanowskiego oraz samego Młodziejowskiego…

Piątek

PlakatTym razem piątkowy wieczór (24.06.) rozpocznie koncert kameralny „Cztery Pory Roku”. W programie Le Quattro Stagioni op. 8 Antonio Vivaldiego. Początek o godz. 19:00. Ze względu na duże zainteresowanie został on przeniesiony na Salę koncertową.

Więcej informacji o wydarzeniu tu: Koncert kameralny "Cztery pory roku"

Sobota


W sobotę (25.06) od godz. 16:00 zaplanowano Rodzinny Piknik Muzyczny, podczas którego szykowana jest moc atrakcji dla najmłodszych melomanów: fotobudka, brokatowe tatuaże, bańki mydlane, modelowanie balonów, malowanie buziek, warsztaty muzyczne, koncert: „Bajka o strachliwym Janku” z udziałem Muzyków Seniorów Filharmonii Opolskiej. Piknik potrwa dogodz.19:00 na skwerze przed filharmonią. Wstęp wolny!

Więcej informacji o wydarzeniu tu: Rodzinny Piknik Muzyczny

Niedziela

PlakatZ kolei w niedzielę (26.06) o godz. 18:00 odbędzie się Koncert Finałowy obchodów 70-lecia Filharmonii Opolskiej. Jego data jest symboliczna, ponieważ pierwszy koncert Filharmoników Opolskich odbył się 27 czerwca 1952 roku. Wystąpi Orkiestra Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna z udziałem wirtuoza skrzypiec Janusza Wawrowskiego.

Koncert zainauguruje „Uwertura jubileuszowa”, zamówiona u Aleksandra Kościowa dla uczczenia jubileuszu istnienia filharmonii. Kościów jest pochodzącym z Opola współczesnym polskim kompozytorem i prozaikiem. Od 2016 roku pełni funkcję prorektora do spraw studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Później usłyszymy dwie wirtuozowskie fantazje na tematy operowe, ze skrzypcami w roli głównej. Najpierw Feliksa Ignacego Dobrzyńskiego Wielka fantazja na motywach z opery Monbar, czyli Flibustierowie op. 36, a potem Henryka Wieniawskiego Fantazja na tematy z opery Faust Ch. Gounoda op. 20 (16’). Między tymi kompozycjami wybrzmią Bachanalia z opery Faust Charlesa Gounoda. Muzyczną część wieczoru zakończy Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

Po koncercie zaplanowano bankiet z muzyką na żywo z lat 50. - będzie można potańczyć, a za sprawą specjalnych kapsuł czasu przenieść się w przeszłość, kiedy została utworzona Opolska Orkiestra Symfoniczna.

Więcej informacji o wydarzeniu tu: Koncert finałowy obchodów 70-lecia Filharmonii Opolskiej.

Radio Opole jubileuszowy 70. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej objęlo patroantem medialnym.
Plakat

Zobacz także

2022-07-06, godz. 11:00, Patronaty - polecamy 62 runda Drift Open w Kietrzu już w piątek Widowiskowy sport motorowy zawita do Kietrza. Już w najbliższy piątek (08.07) rusza 62. uliczna runda Drift Open. Zawody odbędą się w tym mieście po raz drugi, w zeszłym roku były jedną z atrakcji w związku z rocznicą 700-lecia… » więcej 2022-07-05, godz. 17:01, Patronaty - polecamy XV Zlot Motocyklowy w Prudniku Lesie Na błoniach przy Sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie już po raz 15. Opolskie Towarzystwo Motocyklowe zaprasza na zlot. Szykowane są dwie sceny, dużo muzyki, konkursy z nagrodami, ognisko, pokazy… Tradycyjnie nie zabraknie 20-kilometrowej… » więcej 2022-07-05, godz. 14:56, Patronaty - polecamy Balony nad paczkowskim niebem już wkrótce Nad Zalew Paczkowski wraca Aeropiknik Balonowy Puchar Polski. Oficjalne otwarcie 28 lipca (czwartek) o godz. 19:00 na Stadionie Miejskim w Paczkowie. W piątek (30.07) impreza przeniesie się do Kozielna nad zalew, gdzie dodatkowo będzie… » więcej 2022-07-05, godz. 13:57, Patronaty - polecamy "Wolność dla Ukrainy" w Oleśnie już w czwartek Masażyści sprawią, że każdy się zrelaksuje i odpocznie, a muzycy na scenie zapewnią koncertową atmosferę - w najbliższy czwartek (07.07) w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie odbędzie się spotkanie integracyjne dla polskiej i ukraińskiej… » więcej 2022-07-01, godz. 15:22, Patronaty - polecamy "Nasze najlepsze" - od 4 do 7 lipca ruszają w Nysie międzynarodowe spotkania eksperckie dotyczące edukacji nieformalnej Każda forma edukacji nieformalnej ma bardzo duży pozytywny wpływ na uczestników, w szczególności tych, którzy na co dzień nie mają środków, możliwości, a najczęściej chęci, aby coś samodzielnie zmienić w swoim życiu - z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »