Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-05-11, 21:25 Autor: Agnieszka Lubczańska

Festiwal Wyspy Pasieki trwa

Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka Festiwalu Wyspy Pasieki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka Festiwalu Wyspy Pasieki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maria Bitka [fot. Agnieszka Zientarska]
Maria Bitka [fot. Agnieszka Zientarska]
Historia, przyroda, sztuka i relacje tworzące klimat wyjątkowej dzielnicy Opola to wszystko skupia Festiwal Wyspy Pasieki, który od kwietnia do września organizuje Galeria Sztuki Współczesnej. Za nami „Kwiecień z historią miejsca”, przed nami „Maj ze sztuką”, „Czerwiec z naturą” i „Lato w klimacie Wyspy”.

Najbliższe wydarzenie w ramach festiwalu już w najbliższy piątek (13.05), a będzie nim performans opolskiej artystki Marii Bitki pt. „Ogród sekretów". Działanie odbędzie się w kontekście wierzeń ludowych oraz wycinki drzew na Pasiece przy wiadukcie na ul. Powstańców Śląskich od strony nieistniejących już kasztanowców… Początek o godz. 18:00.
W program Festiwalu Wyspy Pasieki przewidziano wykłady, spacery, wystawę, rezydencje artystyczne oraz spotkania z mieszkańcami. Jednym z kluczowych działań będzie produkcja mapy o tematyce historyczno-przyrodniczej, ukazującej najważniejsze miejsca na Pasiece - w tym obiekty architektoniczne, miejsca zamieszkania zasłużonych Opolan oraz elementy przyrody, charakterystyczne dla Pasieki.

Festiwal Wyspy Pasieki zakończy 10 września „Piknik na wyspie”, podczas którego nastąpi podsumowanie i premiera mapy. Kuratorką festiwalu jest Agnieszka Dela-Kropiowska. Radio Opole patronuje medialnie przedsięwzięciu.

Zobacz, co jeszcze odbędzie się w ramach Festiwalu Wyspy Pasieki:

Maj ze sztuką

13.05, g.18.00 – performans Marii Bitki pt. „Ogród sekretów"
Działanie w kontekście wierzeń ludowych oraz wycinki drzew na Pasiece.
Gdzie? ul. Powstańców Śląskich, przy wiadukcie od strony nieistniejących już kasztanowców.
26.05, g.18.00 - wernisaż
Wystawa autorstwa studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Studenci przez całą wiosnę pracują z kontekstami historycznymi i społecznymi Pasieki. Artystyczny efekt ich poszukiwań ukażemy w formie ekspozycji. Wystawa czynna do połowy czerwca 2022.
Galeria w Liceum Plastycznym w Opolu, ul. Barlickiego oraz Galeria M (ul. Strzelców Bytomskich).
28.05, g.18.00 – performans Natalii Krawczyk pt. „Go with Oder flow…”
Linia Odry, Pasieka. Start na wysokości Przystani Kajakowej (Park Nadodrzański).

Czerwiec z naturą

2.06, g. 18.00 – spacer „Dziedzictwo przyrodnicze wyspy Pasieki I”.
Prowadząca: dr Krystyna Słodczyk
Gdzie? Miejsce zbiórki: Domek Lodowy (przy Stawku Barlickiego), ul. Barlickiego 1a.
9.06, g.18.00 – spacer „Dziedzictwo przyrodnicze wyspy Pasieki II” .
Prowadząca: dr Krystyna Słodczyk
Miejsce zbiórki: Domek Lodowy (przy Stawku Barlickiego), ul. Barlickiego 1a.
8-12.06 - rezydencja artystyczna Witolda Stypy
Artysta bada zależności sztuki i fizyki kwantowej w kontekście teorii Teodora Kaluzy (1885- 1954)– naukowca pochodzącego z Pasieki. Artysta w czasie pobytu w Opolu poznaje teren Pasieki i wyznacza przestrzeń dla rzeźby.
Teren Pasieki , 11 czerwca finał w Galerii M.

Lato w klimacie Wyspy
  • rezydencja fotograficzna „Aktualny stan wyspy” – stworzenie archiwum fotograficznego miejsca. Prowadzący: artysta/tka – fotograf – trwają ustalenia – poszukujemy osoby chętnej do współpracy.
  • rozmowy z mieszkańcami Wyspy – nagrania na youtube, budowanie archiwum miejsca, publikacja rozmów w sieci.
Prowadząca: Agnieszka Dela-Kropiowska (kuratorka GSW)

10.09
Piknik na wyspie
Podsumowanie projektu, premiera mapy
Plakat Festiwalu Wyspy Pasieki

Zobacz także

2022-05-24, godz. 20:50, Patronaty - polecamy 53. Rajd Festiwalowy już w weekend! Rajd Festiwalowy już w ten weekend. Oficjalny start z Rynku w Opolu w sobotę (28.05) o godz. 17:50. Następnie rajdowcy rozegrają miejski odcinek super specjalny pod nazwą Debiuty o długości 1,85 km w rejonach ronda im. Tadeusza Rozwadowskiego… » więcej 2022-05-24, godz. 17:54, Patronaty - polecamy "Kluczbork dla Ukrainy" - charytatywny koncert już w niedzielę „Łączymy siły, by wspólnie pomóc Ukrainie w tym trudnym czasie...” - to hasło przyświecające organizacji Koncertu Charytatywnego 'Kluczbork dla Ukrainy'. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00 w Hali OSiR przy ul. Mickiewicza 10… » więcej 2022-05-24, godz. 15:26, Patronaty - polecamy XII Bieg Koziołków wystartuje w sobotę ulicami Kędzierzyna-Koźla Już po raz 12. w Kędzierzynie-Koźlu wystartuje Bieg Koziołków. Uczestnicy biegu głównego będą mieli do pokonania dystans 10 km. Start w sobotę (28.05) o godz. 18:00 z ul. Żeromskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Tego dnia zamknięte… » więcej 2022-05-24, godz. 14:39, Patronaty - polecamy "Dla Ciebie Mamo" - koncert i inne atrakcje już w sobotę w Oleśnie Koncerty, występy, niespodzianki, a do tego możliwość wykonania badania piersi w mammobusie - już w najbliższą sobotę (28.05) w Oleśnie po raz 11. odbędzie się inicjatywa pod nazwą „Dla Ciebie Mamo'. Tradycyjnie na placu przed… » więcej 2022-05-23, godz. 18:40, Patronaty - polecamy Weterani i uczestnicy misji pokojowych będą świętować w Opolu Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONX Koło nr 25 w Opolu zaprasza na obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W ramach obchodów odbędzie się konkurs… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »