Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2022-11-17, 19:47 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” - nowa wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego [FILM, ZDJĘCIA]

Zdjęcia wystawy z czasu montażu [fot. nadesłane z Muzeum Śląska Opolskiego]
Zdjęcia wystawy z czasu montażu [fot. nadesłane z Muzeum Śląska Opolskiego]
W Opolu na przełomie XIX i XX wieku działało dziewięć cementowni - jaka jest ich historia, jakie znaczenie dla miasta miała ich działalność? O tym można się dowiedzieć na wystawie zatytułowanej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”. Ekspozycja jest już otwarta w Muzeum Śląska Opolskiego. Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca przyszłego roku.
Druga połowa XIX wieku w Opolu to wielkie zmiany w krajobrazie przemysłowym miasta. Dzięki bogatym złożom margla kredowego, lokalizacji nad Odrą oraz połączeniu kolejowemu (od 1843 roku z Brzegiem i Wrocławiem) rozpoczyna się tu intensywna produkcja cementu: w 1857 roku katowicki przedsiębiorca Friedrich W. Grundmann stawia tu pierwszą cementownię (do II wojny światowej było ich 9), dając początek zjawisku, które przez kolejne kilkadziesiąt lat będzie determinowało kierunek i dynamikę rozwoju gospodarczego, urbanistycznego, demograficznego, a nawet kulturalnego miasta.

Kuratorką wystawy jest Bogna Szafraniec, autorką koncepcji - Iwona Solisz. Współpraca merytoryczna: Archiwum Państwowe w Opolu. Projekt: Biuro 87a Architekci, Branding Studio Kolorama. Sponsorzy: Cementownia Odra, Cementownia Górażdże.

Radio Opole wystawę „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” objęło patronatem medialnym.
Plakat

Zobacz także

2022-12-01, godz. 17:16, Patronaty - polecamy Konferencja naukowo-szkoleniowa o uzależnieniach 'Uzależnienia - jeden problem, wiele perspektyw' - to tytuł konferencji naukowo-szkoleniowej, która odbędzie się w najbliższy piątek (02.12) na Uniwersytecie Opolski. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia… » więcej 2022-11-30, godz. 15:55, Patronaty - polecamy Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych W piątek (02.12) w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki odbędzie się Festiwal Polskiej Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Początek o godz. 11:00. Wręczenie Ikony Opolszczyzny i ogłoszenie wyników zaplanowano po godz. … » więcej 2022-11-30, godz. 13:09, Patronaty - polecamy VIII Mikołajkowy Bieg w Żytniowie W niedzielę (04.12) wystartuje VIII Mikołajkowy Bieg w Żytniowie. Zmagania odbędą się na dystansie 5 km. W programie są też biegi dzieci oraz zbiórka na rzecz Moniki Urbaniak z Dalachowa, która zmaga się z mukowiscydozą. Przewidziano… » więcej 2022-11-28, godz. 21:31, Patronaty - polecamy II Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski już w sobotę Nysa w bieganiu mocna, o czym świadczy co roku frekwencja podczas Biegu Nyskiego, a także zainteresowanie nowym tego typu wydarzeniem, czyli Nocnym Mikołajkowym Biegiem Nyskim. Ten ostatni odbędzie się już w najbliższą sobotę (03.12)… » więcej 2022-11-28, godz. 17:51, Patronaty - polecamy Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu - uroczyste otwarcie już w sobotę Barwny korowód Mikołajów oraz uroczyste rozświetlenie 13-metrowej choinki w najbliższą sobotę (03.12) otworzą Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu. Otwarciu będą towarzyszyć występy artystyczne i konkursy z nagrodami. Jarmark potrwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »