Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-07-10, 12:52 Autor: Agnieszka Lubczańska

Będą żąć, kosić i młócić już w sobotę w Piątkowicach

Złota Kosa w Piątkowicach już 14 lipca [fot. archiwum Radia Opole]
Złota Kosa w Piątkowicach już 14 lipca [fot. archiwum Radia Opole]
Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi w Piątkowicach [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi w Piątkowicach [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kosy, sierpy i cepy znów w upale pójdą w ruch, a to za sprawą turnieju żniwowania metodami tradycyjnymi „Złota Kosa”. Przypomnijmy, że w minionym roku trzeci raz z rzędu zwyciężyła drużyna z Niwnicy. Jak będzie tym razem, okaże się już w najbliższą sobotę (13.07). Turniej rozpocznie się w samo południe przy boisku sportowym w centrum wsi na trasie Nysa-Łambinowice.
Będzie okazja przeniesienia się w świat żniwiarek i żniwiarzy w tradycyjnych strojach z kosami, sierpami i cepami. Wydarzenie kultywuje obyczajowość wiejską i przypomina dawne techniki prac polowych.

Uczestnicy turnieju zmierzą się w czterech konkurencjach: żęcia sierpem, koszenia kosą, młócenia cepem i klepania kos. Turniejowi towarzyszyć będą prezentacje wyrobów twórców ludowych, wypiekanie podpłomyków i biesiada żniwna. Będzie możliwość skosztowania prawdziwych wiejskich przysmaków: maślanki, chleba ze smalcem, kiszonych ogórków i tradycyjnych wypieków oraz posłuchania występów zespołów ludowych. Po turnieju odbędzie się zabawa taneczna.

Organizatorami wydarzenia są Sołectwo Piątkowice, Urząd Gminy Łambinowice oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łambinowicach. Radio Opole objęło turniej patronatem medialnym.

Program:

12:00 Rozpoczęcie turnieju
12:30 Żęcie sierpem
13:15 Koszenie kosą
15:30 Młócenie cepem
17:00 Klepanie kosy
18:30 Rozdanie nagród
19:30 Zabawa taneczna
Plakat

Zobacz także

2024-07-17, godz. 10:06, Patronaty - polecamy Wakacyjny Koncert Gwiazd Skolim, Defis, Miły Pan, After Party, Camasutra, Topky, Mejk, Oskaro i Wonders - to ekipa, która już 27 lipca wystąpi w Amfiteatrze NCPP w Opolu w ramach Wakacyjnego Koncertu Gwiazd. koncert rozpocznie się o godz. 18:30 i potrwa do 23:30… » więcej 2024-07-16, godz. 15:54, Patronaty - polecamy „Zanurz ręce w historii” na warsztatach archeologicznych Wakacyjne warsztaty archeologiczne „Zanurz ręce w historii” - to propozycja Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Uczestnicy mają okazję przekonać się, na czym polega praca archeologa i dlaczego jest taka trudna. Zajęcia skierowane… » więcej 2024-07-16, godz. 09:51, Patronaty - polecamy Jubileuszowy Master Truck Show Już po raz 20. lotnisko Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi koło Opola stanie się miejscem, gdzie zjadą najpiękniej tuningowane ciężarówki i inne pojazdy z całej Polski, a także z zagranicy. Szykują się trzy dni motoryzacyjnych… » więcej 2024-07-15, godz. 12:30, Patronaty - polecamy Spotkanie z Danutą Hasiak w Opolu „Zacznij żyć własnym życiem” pod takim tytułem w środę 24 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się spotkanie z Danutą Hasiak, która żartobliwie mówi o sobie ,,mistrzyni uważności”, bo właśnie uważność… » więcej 2024-07-15, godz. 10:07, Patronaty - polecamy Festiwal "Kropka" od czwartku do niedzieli w Głuchołazach Cztery koncerty muzyki poetyckiej, turystycznej, studenckiej w wykonaniu zarówno gwiazd, jak i adeptów do Krainy Łagodności w perełce Gór Opawskich - to wszystko już w najbliższy weekend (18-21.07) w Głuchołazach. Podczas pięciu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »