Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-09-28, 12:24 Autor: Agnieszka Lubczańska

13. Opolski Festiwal Fotografii trwa do 15 grudnia

13. Opolski Festiwal Fotografii - inauguracja już w piątek [fot. materiały organizatora]
13. Opolski Festiwal Fotografii - inauguracja już w piątek [fot. materiały organizatora]
15 wystaw fotograficznych, 12 spotkań autorskich, wystawa kolekcji książek fotograficznych oraz dwa warsztaty – to program 13. Opolskiego Festiwalu Fotografii, który potrwa od 29 września do 15 grudnia. Uroczysta inauguracja wydarzenia już w najbliższy piątek (29.09) o godz. 17:30 w sali konferencyjnej MBP przy ul. Minorytów 4.
W tym roku Opolski Festiwal Fotografii odbywa się pod hasłem „Echa”. Wielkie święto fotografii tradycyjnie opanuje całe miasto! Wernisaże odbędą się w dziewięciu rożnych miejscach Opola. Opisy wszystkich festiwalowych wystaw i wydarzeń dostępne są na stronie offoto.pl - zobacz program.

Więcej o wydarzeniu w audycji "Rewiry kultury" opowiedział Katarzynie Zawadzkiej Sławoj Dubiej z Fundacji 2.8 – rozmowa jest do posłuchania poniżej.

Po inauguracji

Po uroczystym otwarciu w piątek (29.09) o godz. 18:30 rozpocznie się spotkanie autorskie ze Sławkiem Kamińskim - laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach fotografii prasowej.

W kolejnym dniu festiwalu (30.09) o godz. 12:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można uczestniczyć w oprowadzaniu kuratorskim prowadzonym przez Tomasza i Joannę Mielech po wystawie „Śladami pamięci”. W przestrzeniach galerii MBP prezentowane będą także projekty fotograficzne Doroty Raczyńskiej, która fotografię reporterską zamienia w kolaże i opowiada historię Najpopularniejszego miejsca mocy, nazywanego polskim Stonehenge, czyli cmentarzyska w Węsiorach (po kaszubsku Wãsorë).

Sobota 30 września pełna wydarzeń

Warto przyjść do Muzeum Śląska Opolskiego w sobotę (30.09), gdzie od godz. 13:00 do godziny 19:00 odbywać się będzie maraton autorski z autorami i wernisaże. To 6 godzin wypełnionych fotografią po brzegi, bo czekać na nas będzie 6 wystaw i 6 spotkań z fotografami. Wśród gości m.in. Mikołaj Nowacki, Michał Szalast, Krystian Bielatowicz, Marcin Kuran, Jacenty Dędek.

Do tego Joanna Kinowska opowie o fotografiach Roberta Capy, jednego z największych fotografów świata, będą to zdjęcia Polski, które do tej pory nie doczekały się publikacji. Szykowana jest także wystawa z okazji 30-lecia szkoły filmowej w Łodzi.

Nie zabraknie wystawy zwyciężczyni konkursu „Pokaż się”. W tym roku została nią Katarzyna Łoś, której reporterskie zdjęcia opowiadają o codzienności mieszkańców niewielkiej, bocznej ulicy tuż za granicą Legionowa – rodzinnego miasta autorski.

Tego dnia (30.09) o 17:30 do galerii ZPAP Pierwsze piętro Leszek Górski pokaże wystawę pt. ACID, będącego próbą zmierzenia się z pejzażem w czasie napięcia, zagrożenia i degradowania środowiska naturalnego. Z kolei o 20:30 w Galerii Aneks otwarta zostanie wystawa Macieja Bernasia - wielokanałowa instalacja prezentująca chmury punktów powstałe na podstawie tysięcy zdjęć pobranych z Instagrama…

Co jeszcze czeka na chętnych uczestniczenia w 13.OFF?

5 października o godz. 17:00 warto wybrać się do Kina "Meduza" na projekcję filmu „Adam Śmietański zawód fotograf” oraz spotkanie z jego twórcami: Jakubem Przebindowskim i Hektorem Weriosem. Poniżej rozmowa Iwony Tokarskiej z reżyserem.


Warto też dodać, że 12 października w Muzeum Śląska Opolskiego odbędzie się spotkanie z fotografem podróżnikiem Patrykiem Bułhakiem. Festiwal to także prezentacja opolskiego środowiska fotograficznego. 3 października otwarta zostanie wystawa Fotoklubu Opolskiego na Dworcu PKP Opole Główne pt. ECHA. 13 października wystawę ECHA zaprezentuje Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w Galerii M.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną także dwa filmy: 5 października „Adam Śmietański zawód fotograf”, a po nim spotkanie z twórcami: Jakubem Przebindowskim i Hektorem Weriosem. Z kolei 19 października szykowana jest projekcja „Wycieczka do lasu” i spotkanie z jego twórcą Sławomirem Mielnikiem.

Organizatorem 13. Opolskiego Festiwalu Fotografii jest Fundacja 2.8. Radio Opole – jak co roku – jest patronem medialnym wydarzenia.

Plakat
Ze Sławojem Dubiejem rozmawia Katarzyna Zawadzka - 1 cz.
Ze Sławojem Dubiejem rozmawia Katarzyna Zawadzka - 2 cz.

Zobacz także

2023-12-06, godz. 10:02, Patronaty - polecamy "Wystawa przedśmiertna" Karoliny Wojtas od piątku w GSW Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na otwarcie dużej wystawy Karoliny Wojtas pt. „Wystawa przedśmiertna”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek (08.12). Początek o godz. 18:00. Wystawę będzie można oglądać… » więcej 2023-12-06, godz. 09:09, Patronaty - polecamy Przyjdź i przebadaj się bezpłatnie! Akcja "Zdrowie pod kontrolą" już w sobotę w Opolu Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji „Zdrowie pod kontrolą'. Na miejscu będzie można wykonać bezpłatne badania, a także zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki. Akcja odbędzie… » więcej 2023-12-06, godz. 08:26, Patronaty - polecamy Tańcz i pomagaj! Maraton zumby w Opolu już w sobotę Będzie można potańczyć, spalić zbędne kalorie, poprawić sobie kondycję, a do tego wspomóc finansowo Opolską Fundację Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE, która wspiera dzieci. Wszystko to za sprawą Charytatywnego Maratonu Zumby… » więcej 2023-12-06, godz. 07:54, Patronaty - polecamy Złotą Setkę Opolszczyzny poznamy w piątek Złota Setka Opolszczyzny, to rankingi największych firm naszego województwa. Lista rankingowa tworzona jest na podstawie przesłanych do Krajowego Rejestru Sądowego danych finansowych przedsiębiorstw. Od dziesięciu już lat opracowują… » więcej 2023-12-04, godz. 11:00, Patronaty - polecamy „Ilustracje nie tylko dla dzieci” - wystawa w Galerii Zamostek MBP „Ilustracje nie tylko dla dzieci” to tytuł wystawy prac Oli Woldańskiej-Płocińskiej - ilustratorki książek dla dzieci. Jak przyznaje artystka, było to spełnienie marzenia, a publikacje z jej projektami odzwierciedlają przekonanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »