Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-05-13, 10:43 Autor: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego

Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Promotorem Polski!

[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przyznała tytuł Promotor Polski ze Śląska. Wśród uhonorowanych jest Bartłomiej Szewczyk dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wydarzenie odbyło się 8 maja, w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 30 lat organizuje dla firm Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje. W 2017 roku zainicjowany został program „Promotor Polski”. Wykorzystując regionalne kongresy i wydarzenia odbywające się w różnych częściach Polski Fundacja wyróżnia ludzi związanych z danym regionem, których osiągnięcia na polu kulturalnym, naukowym lub biznesowym mają wpływ na pozytywny wizerunek naszego kraju. Należy promować tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i sukcesy, także te lokalne, przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju.

– Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – powiedział Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Bartłomiej Szewczyk - Historyk z wykształcenia, od 2011 r. Dyrektor Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido – od 2013 - Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Z powodzeniem realizuje przedsięwzięcia, nie mające swych odpowiedników nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami, związane z rewitalizacją, nadaniem nowych funkcji, udostępnianiem i popularyzacją cennego dziedzictwa kultury górniczej Zabrza. Efekty jego działalności odbijają się szerokim echem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Za główny cel zawodowy Bartłomiej Szewczyk postawił sobie utworzenie w Zabrzu ośrodka kultury i turystyki górniczej o znaczeniu europejskim. Jednym z jego pierwszych działań było przygotowanie i przeprowadzenie w 2013 r. procesu połączenia dwóch zabrzańskich instytucji kultury: Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido i dawnego Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (którego oddziałem był Skansen Górniczy Królowa Luiza – obiekt związany z jedną z najstarszych na Śląsku kopalń węgla kamiennego). Tym samym rozpoczęto proces, mający na celu ratowanie przemysłowego dziedzictwa miasta i budowanie ośrodka o znaczeniu europejskim.

Bartłomiej Szewczyk zarządza dziś wyjątkową instytucją, będącą jednocześnie muzeum, instytucją kultury, atrakcją turystyczną i ośrodkiem edukacyjnym a przy tym… zakładem górniczym, podlegającym ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze (m.in. z 4 czynnymi szybami kopalnianymi). Na Muzeum składają się bowiem dwa unikatowe w skali Europy kompleksy poprzemysłowe – Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Zrewitalizowana infrastruktura naziemna (ponad 30 obiektów w 4 lokalizacjach na terenie miasta) i podziemna (w tym ponad 10 km tras w podziemnych wyrobiskach z wciąż działającymi maszynami – atrakcja bez odpowiedników w całym świecie!) są bazą do prowadzenia bogatej działalności edukacyjnej, turystycznej i kulturalnej. Oferta obejmuje zarówno unikatowe trasy podziemne (w tym najstarsze w Europie węglowe podziemia udostępnione turystom) jak i atrakcje plenerowe (wśród nich Strefa Carnall, w której zachowano niemal kompletny system zabudowań kopalnianych z autentycznym wyposażeniem). Nie ma w Europie drugiego takiego miejsca, dedykowanego historii i dziedzictwu „czarnego węgla”. Równolegle z ruchem turystycznym w postindustrialnych przestrzeniach Muzeum organizowane są liczne koncerty, spektakle, przedstawienia teatralne, wystawy. Muzeum cieszy się rosnącym zainteresowaniem branży eventowej. Liczba odwiedzających instytucję stale rośnie, w 2022 r. było to ponad 200 tys. osób. Tak bogata oferta jest efektem prac rewitalizacyjnych, prowadzonych od lat na niespotykaną w Europie skalę.

- To ogromny zaszczy odbierać wyróżnienie Promotora Polski. Dziękuję w imieniu całego zespołu pracowników, współpracowników i partnerów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, ludzi, którzy stworzyli i rozwijają tę instytucję . Mam nadzieję, że codzienną pracą przyczyniamy się do utrwalenia historii i dziedzictwa Górnego Śląska. – powiedz dyrektor Bartłomiej Szewczyk chwilę po odebraniu wyróżnienia.

Zobacz także

2023-10-17, godz. 15:54, Patronaty - polecamy 8. Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie Już w najbliższy czwartek (19.10) w Uniejowie rozpocznie się 8. Forum Inteligentnego Rozwoju, czyli wyjątkowe wydarzenie naukowo technologiczne poświęcone upowszechnianiu nowatorskich badań naukowych i innowacyjnych technologii, które… » więcej 2023-10-17, godz. 09:09, Patronaty - polecamy Stowarzyszenie Elektryków Polskich obchodzi 75-lecie powstania Stowarzyszenie Elektryków Polskich obchodzi w tym roku 75-lecie istnienia. W dzieje SEP wpisują się elektrycy mieszkający na Opolszczyźnie, gdzie już w 1947 roku powstało pierwsze Koło SEP w Nysie, a w 1948 roku rozpoczął działalność… » więcej 2023-10-12, godz. 15:50, Patronaty - polecamy Rockowe interpretacje wierszy wybitnych polskich poetów Fabryka to grupa, która łączy klasycznego rocka oraz brzmienia elektroniczne. Zespół organizuję trasę podczas, której wykona rockowe interpretacje wierszy m.in Baczyńskiego, czy Wyspiańskiego. Podczas koncertów również usłyszeć… » więcej 2023-10-11, godz. 16:40, Patronaty - polecamy Czas na III Hubertus Classic! Meta będzie przy Zamku w Mosznej Turystyczno-nawigacyjny rajd dla załóg w pojazdach zabytkowych, nawiązujący do tradycji jeździeckich i myśliwskich - to wydarzenie, które odbędzie się już w najbliższą niedzielę (15.10). Załogi w III Hubertus Classic będą miały… » więcej 2023-10-10, godz. 19:42, Patronaty - polecamy Ogólnopolska gala Lodołamacze 2023 już w czwartek w Warszawie W czwartek (12.10) na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Finałowa Konkursu Lodołamacze 2023, podczas której poznamy ogólnopolskich laureatów tegorocznej kampanii. Uroczystość rozpocznie się o godz. 15:00. Galę poprowadzi… » więcej
99100101102103104105
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »